85. rocznica agresji sowieckiej i obchody Dnia Sybiraka w Rzeszowie
KATEGORIA: HISTORIA / 16 września 2024
Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki
17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.
W związku z rocznicą dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie zapraszają do udziału w obchodach 85. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę, 35. rocznicy powstania Związku Sybiraków Oddział w Rzeszowie oraz Światowego Dnia Sybiraka. Obchody odbędą się we wtorek 17 września 2024 r. w Rzeszowie.
Program uroczystości:
• 10:00 Msza Święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Rzeszów, ul. Krakowska 18) w intencji Ojczyzny oraz wywiezionych
i pomordowanych Polaków na Wschodzie
• 10:50 Przemarsz uczestników przed Pomnik Sybiraka w Parku Sybiraków
• 11:00 Rozpoczęcie uroczystości rocznicowych:
- podniesienie Flagi Państwowej na maszt
- odegranie Hymnu Państwowego
- wręczenie odznaczeń
- przemówienia okolicznościowe
- Apel Pamięci
- salwa honorowa
- składanie wieńców i wiązanek kwiatów
- odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego
- zakończenie oficjalnych uroczystości
Obchody odbywają się pod honorowym patronatem Starosty Łańcuckiego oraz Starosty Rzeszowskiego.
Pomnik Sybiraka w Rzeszowie
17 września 2014 roku w Parku Sybiraków na osiedlu Gen. Andersa w Rzeszowie został odsłonięty Pomnik Sybiraka. Autorem pomnika jest Jakub Ataman, rzeźbę wykonał artysta rzeźbiarz Michał Batkiewicz. Odlew powstał w Pracowni Brązowniczej Art-Studio w Szczyglicach koło Krakowa.
Rzeźba z brązu przedstawia zesłańca w czapce i płaszczu, brodzącego w śniegu na uginających się nogach. Idzie z trudem pod wiatr a w wychudzonych dłoniach ściska różaniec. Pozostawia za sobą 15 granitowych śladów stóp (tablic), w które zostały wpisane nazwy miejsc zesłania polskiej ludności na Syberię: Archangielsk, Irkuck, Jakucja, Kazachstan, Kołyma, Kraj Ałtajski, Krasnojarsk, Magadan, Nowosybirsk, Omsk, Pietropawłowsk, Swierdłowsk, Tobolsk, Wierchojańsk i Workuta.
Red.