Seminarium poświęcone historii stanu wojennego w województwie rzeszowskim

KATEGORIA: HISTORIA / 21 października 2024

Fot. IPN

Fundacja Misji Obywatelskiej zaprasza na seminarium pt. „Stan wojenny w województwie rzeszowskim”, które odbędzie się 22 października (wtorek) o godzinie 12:00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie (ul. Siemieńskiego 18A). Wydarzenie jest częścią projektu „Historia oczami Podkarpacia: Stan wojenny w regionie”, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat stanu wojennego i upamiętnienie podkarpackiego dziedzictwa historycznego.

Seminarium składać się będzie z dwóch paneli. Pierwszy panel skupi się na naukowym aspekcie wydarzeń związanych ze stanem wojennym w Polsce, w którym udział wezmą badacze specjalizujący się w tej tematyce. Drugi panel to spotkanie ze świadkami historii – osobami, które osobiście doświadczyły wydarzeń tamtego okresu. Projekt obejmuje organizację seminariów w dawnych miastach wojewódzkich dzisiejszego województwa podkarpackiego oraz publikację z wywiadami uczestników. Młodzież z Podkarpacia będzie miała okazję wziąć udział w konkursie na najlepszy esej historyczny, a wydarzeniu towarzyszyć będą także działania promocyjne, w tym wywiady audio-wideo i spotkania autorskie.

Projekt „Historia oczami Podkarpacia: Stan wojenny w regionie” to inicjatywa, która łączy historię z edukacją i zaangażowaniem młodzieży. W ramach przedsięwzięcia uczestnicy będą mieli możliwość poznania szczegółów związanych ze stanem wojennym, który odcisnął trwałe piętno na społeczności lokalnej i całej Polsce. - Organizując cztery seminaria w dawnych miastach wojewódzkich, projekt daje okazję do zbliżenia się do historii poprzez bezpośredni kontakt z jej świadkami oraz specjalistami. Kluczowym elementem projektu jest konkurs esejów, który ma na celu zachęcenie młodych ludzi do zgłębienia wiedzy o tym trudnym okresie, a także do refleksji nad jego wpływem na dzisiejsze społeczeństwo - wyjaśniają organizatorzy.

Fundacja Misji Obywatelskiej, organizator projektu, od lat działa na rzecz budowania świadomego i zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Fundacja realizuje liczne inicjatywy wspierające rozwój wiedzy historycznej i promujące wartości demokratyczne wśród młodzieży. Poprzez projekty takie jak „Historia oczami Podkarpacia” fundacja dąży do kształtowania postaw obywatelskich i wzmacniania tożsamości regionalnej, przyczyniając się jednocześnie do ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4