Szpitale obciążone trzecią falą epidemii. Wojewoda: Kolejne dni decydujące

KATEGORIA: ZDROWIE / 2 marca 2021

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

We wtorek (2 marca) odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku ze znacznymi wzrostami zachorowań na COVID-19 odnotowanymi w regionie w ostatnim czasie. Jak poinformowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, obecna sytuacja epidemiologiczna jest trudna, co pokazuje liczba hospitalizowanych pacjentów z powodu COVID-19, która obecnie wynosi tyle ile w szczytowym momencie drugiej fali koronawirusa z jesieni 2020 roku.

- Sytuacja epidemiologiczna zmienia się niestety na niekorzyść. Dowodem na to jest znaczny przyrost pacjentów hospitalizowanych na COVID-19. W połowie lutego mieliśmy 790 pacjentów, teraz mamy już 1245 pacjentów. To też jest bardzo duże obciążenie dla szpitali Podkarpacia i ta dramatyczna, trudna sytuacja wiąże się z ogromnym wysiłkiem lekarzy i białego personelu - zaznaczyła Ewa Leniart, która zwróciła się do mieszkańców Podkarpacia o zachowanie dystansu społecznego i ograniczenie wyjść z domu jeżeli nie ma takiej konieczności.

Jak podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, obecnie podkarpackie placówki medyczne dysponują 1772 łóżkami dla pacjentów z COVID-19 wymagających hospitalizacji. W ostatnim czasie znaczne wzrosty zachorowań i większą liczbę pacjentów zgłaszających do szpitali odnotowano w powiecie rzeszowskim oraz samym Rzeszowie. We wtorek według informacji Ministerstwa Zdrowia na terenie Rzeszowa odnotowano 111 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W powiecie rzeszowskim stwierdzono 57 zakażeń.

- Teraz mamy największe wzrosty zachorowań w powiecie rzeszowskim i Rzeszowie. Stąd duża liczba osób hospitalizowanych w Centrum Medycznym w Łańcucie i szpitalu tymczasowym w Rzeszowie. Chcemy szybko podjąć decyzję o zwiększeniu liczby łóżek dedykowanych dla pacjentów COVID-19 w szpitalu tymczasowym. Możliwe, że stanie się to jeszcze w tym tygodniu - stwierdziła Ewa Leniart.

Decydujące najbliższe dwa tygodnie

Jak zaznaczył Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor, decydujące w kwestii zatrzymania kolejnych znacznych przyrostów zakażeń koronawirusem, będą najbliższe dni i to jak będziemy podchodzić do kwestii zaleceń sanitarnych.

- Sytuacja jest podobna do tego, co dzieje się obecnie w całym kraju. Od czterech tygodni mamy wzrost zachorowań, zbiega się to z poluzowaniem obostrzeń. Miesiąc temu odnotowywaliśmy 1000 zakażeń tygodniowo ,ostatni tydzień lutego to już 4000 zakażeń. Z niepokojem patrzymy na kolejne dwa tygodnie, będą one decydujące w kwestii rozwoju pandemii w regionie, dobrze byłoby gdyby ten poziom utrzymał się na 4-5 tysiącach, tak aby stabilnie mogła funkcjonować służba zdrowia - powiedział Adam Sidor podkreślając, że mimo ciągłego procesu szczepień na COVID-19, aby zatrzymać rozwoju pandemii, konieczne jest stosowanie się do zaleceń sanitarnych, w tym przede wszystkim stosowanie zasady: dystans, dezynfekcja, maseczka.

Jak podkreślił Adam Sidor, w porównaniu do innych województw, Podkarpacie należy średnio do strefy czerwonej jeżeli chodzi o obostrzenia. Ale mamy 9 powiatów które można przypisać do strefy żółtej. Nie oznacza to od razu zmian w kwestii zaostrzania obostrzeń sanitarnych. Decyzję w tej sprawie podejmuje Ministerstwo Zdrowia.

- Mamy 9 powiatów w strefie żółtej, inne są w strefie czerwonej czyli średnio jesteśmy w strefie czerwonej. W kwestii wprowadzenia obostrzeń, na pewno będzie to podlegało szerokiej analizie Ministerstwa Zdrowia - poinformował szef podkarpackiego sanepidu.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Apel wojewody do nauczycieli ws. szczepień

Zgodnie z informacją przedstawioną przez Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Adama Sidora, obecnie 47 szkół i przedszkoli funkcjonuje zdalnie w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem. Ta liczba od pewnego czasu raczej nie ulega zmianie, część szkół po kwarantannie wraca do normalnego funkcjonowania, a część z związku z nowymi zakażeniami przechodzi na pracę zdalną. Wojewoda Ewa Leniart zaapelowała do nauczycieli na Podkarpaciu o zapisywanie się na szczepienia. Jak zaznaczyła, na Podkarpaciu w porównaniu do innych województw mamy stosunkowo najmniejsze zainteresowanie szczepieniami wśród nauczycieli. Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 kolejnej grupy nauczycieli oświaty i nauczycieli akademickich oraz innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach potrwa do środy 3 marca br., do końca dnia.

- Wiemy, że bez wątpienia rozwój epidemii w regionie i opieka nad dziećmi bezpośrednio w szkołach w klasach 1-3 wiąże się z wzrostem zagrożenia zarażeniem dla nauczycieli. Stąd gorąca prośba aby zechcieli skorzystać z możliwości szczepienia w trosce o swoje zdrowie - powiedziała Ewa Leniart.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4