Cierpisz na refluks przełyku? W KSW nr 1 w Rzeszowie nowocześnie Cię zbadają

KATEGORIA: ZDROWIE / 29 lipca 2022

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

Obecnie najdokładniejszą metodą diagnozowania i ustalania rodzaju choroby refluksowej przełyku (GERD) jest wielokanałowa wewnątrzprzełykowa impedancja z pH-metrią. Metoda ta umożliwia bardzo dokładną ocenę każdego rodzaju refluksu żołądkowo-przełykowego: kwaśnego, niekwaśnego oraz mieszanego (gazowo-płynnego). Od kilku miesięcy to badanie wykonywane jest w ramach Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW), będącej jedną z nielicznych ośrodków wykonujących to badanie w województwie podkarpackim.

Refluks – zmora współczesnych czasów

Choroba refluksowa przełyku to zarzucanie treści żołądkowej do przełyku powodujące kłopotliwe objawy i powikłania. Najczęstszymi są zgaga, kwaśna regurgitacja, czyli cofanie się treści pokarmowej do przełyku oraz ból w nadbrzuszu. Do nietypowych objawów należą niespecyficzne bóle w klatce piersiowej, kaszel, nawrotowe zapalenia krtani, astma czy nadżerki na zębach. GERD występuje we wszystkich grupach wiekowych, częściej jednak diagnozowany jest u pacjentów po 40 roku życia, niezależnie od płci.

Choroba refluksowa przełyku (GERD) jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób na świecie.

– W krajach wysoko rozwiniętych objawy pojawiają się codziennie u około 5% - 10% osób, a raz na tydzień u około 20% populacji. W Polsce refluks rozpoznaje się u 34% osób, które zgłaszają się do przychodni. Szacuje się, że ponad 6 milionów Polaków cierpi na refluks, stanowiąc istotny problem społeczny, tym bardziej, że charakteryzuje się często wieloletnim przebiegiem i dużą skłonnością do nawrotów - mówi lek. Mateusz Rzucidło z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych KSW.

Choć dostępnych jest kilka metod ułatwiających diagnostykę, takich jak: gastroskopia, kwestionariusze, badanie laryngologiczne, to jednak pH-metria przełyku z impedancją wydaje się najpewniejsza i najbardziej precyzyjna. Ta metoda diagnostyki preferowana jest do oceny przede wszystkim pacjentów z GERD opornym na leczenie inhibitorem pompy protonowej (IPP), bólem w klatce piersiowej o przyczynie niekardiologicznej, objawami laryngologicznymi/pulmonologicznymi oraz u osób kwalifikowanych do operacji antyrefluksowej. Rekomenduje się również monitorowanie pH i impedancji u chorych z idiopatycznym włóknieniem płuc, mukowiscydozą lub inną chorobą płuc kwalifikowanych do transplantacji płuc, u których podejrzewa się ChRP.

Na czym polega badanie?

Samo badanie wykonywane jest za pomocą specjalnej, bardzo cienkiej (około 1mm), jednorazowej sondy wprowadzanej przez nos. Zawiera ona elektrody do pomiaru impedancji w świetle przełyku na długości około 20 cm oraz elektrodę służącą do pomiaru pH, której końcówka zostaje umieszczona 5 cm powyżej dolnego zwieracza przełyku.

– Zapis jest rejestrowany przez całą dobę, przez mały, przenośny rejestrator połączony z sondą. Ponadto pacjent przy użyciu przycisków rejestratora i w dedykowanym dzienniczku zaznacza początek i koniec przyjmowania posiłków, początek i koniec każdorazowego przyjęcia pozycji leżącej oraz wystąpienie objawów które podejrzewane są o związek z refluksem. Po upływie 24 godzin zapisu, pacjent zgłasza się do szpitala, celem usunięcia sondy. Taki charakter badania umożliwia wykrycie refluksu oraz zmian pH w przełyku w trakcie wykonywania codziennych czynności pacjenta, umożliwiając w ten sposób identyfikację czynników wywołujących refluks - tłumaczy lek. Michał Kluz z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych KSW.

Badanie pH-metryczne przełyku z impedancją jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest wykonywane na podstawie skierowania w ramach Poradni Gastroenterologicznej.

Red.

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4