Kolejne ambulanse dla rzeszowskiego pogotowia. Z funduszu „covidowego”

KATEGORIA: ZDROWIE / 24 sierpnia 2022

Fot. Michał Hubala/Biuro Prasowe UMWP

Do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie trafiły cztery nowe ambulanse marki Renault Master. Zakup trzech karetek o wartości 1,6 mln zł został dofinansowany dzięki środkom w wysokości 1,5 mln zł z rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Czwarta została zakupiona w ramach środków Państwowego Ratownictwa Medycznego, które były w dyspozycji rzeszowskiego pogotowia.

Uroczyste przekazanie czterech nowych ambulansów na potrzeby Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie odbyło się w środę, 24 sierpnia przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim. Obok wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i wicemarszałek województwa Ewy Draus uczestniczyli w nim także m.in. poseł Andrzej Szlachta i dyrektor WSPR Andrzej Kwiatkowski.

- Dziś mamy kolejne ważne wydarzenie związane z poprawą jakości ambulansów, użytkowanych w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego w Rzeszowie, bo przekazujemy trzy ambulansy dla WSPR w Rzeszowie, która jest liderem konsorcjum na rejon Podkarpacia. Środki na zakup ambulansów pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Fot. Michał Hubala/Biuro Prasowe UMWP

W 2021 roku Ministerstwo Zdrowia zasiliło Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 dodatkowymi środkami, z przeznaczeniem na finansowanie inwestycji budowlanych oraz zakupów sprzętu w podmiotach leczniczych, służących przeciwdziałaniu pandemii koronawirusa. W wyniku przeprowadzonej analizy wskazano na konieczność dofinansowania zakupu w regionie nowych ambulansów, w tym kilku dla działających w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie - lidera konsorcjum w podkarpackim rejonie operacyjnym.

Łączna kwota, jaką Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na zakup ambulansów dla potrzeb zespołów ratownictwa medycznego dla województwa podkarpackiego to 6 mln złotych. Z tej kwoty na potrzeby Wojewódzkiej Stacji Pogotowania Ratunkowego przeznaczonych zostało 1,5 mln złotych.

- To dało możliwość zakupu trzech nowych ambulansów, czwarty został zakupiony w ramach środków Państwowego Ratownictwa Medycznego, które były w dyspozycji rzeszowskiego pogotowia. To dobry czas dla rzeszowskiej stacji , która nie tylko jest liderem konsorcjum na całe Podkarpacie, ale także realizuje usługi ratownictwa medycznego w obszarze centralnym województwa, w mieście Rzeszowie, w powiecie rzeszowskim i leżajskim – mówiła w czasie przekazania karetek wojewoda Ewa Leniart.

Wojewoda przytoczyła także statystyki wyjazdów realizowanych przez podkarpackich ratowników. Przypomniała, że na ich dużą liczbę wpływ miała pandemia COVID-19, która znalazła również odzwierciedlenie w szybszym zużywaniu sprzętu, np. takiego jak karetki.

– Wyjazdów za ubiegły rok było łącznie ponad 143 tys., z czego ponad 38 tys. wyjazdów zostało zrealizowanych przez ambulanse z wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego w Rzeszowie – dodała Ewa Leniart.

- To kolejna dobra informacja dla podkarpackiego systemu ochrony zdrowia, każda kolejna inwestycja zwiększa potencjał medyczny, pozwala lepiej zadbać o zdrowie naszych mieszkańców – podkreślał poseł Andrzej Szlachta.

Poseł przypomniał, że finansowanie ratownictwa medycznego to tylko jeden z obszarów działalności rządu w zakresie poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

– Minister zdrowia przekazał niedawno dobrą informację. Ciężko chore dzieci, dla których koszt zabiegów to milionowe wydatki, otrzymają wsparcie finansowe z funduszu medycznego – mówił poseł Szlachta.

- Zależy nam na tym, aby mieszkańcy Podkarpacia czuli się bezpiecznie, wiedząc, że ratownicy medyczni zdążą dojechać na czas, kiedy będą potrzebni – podkreślała wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, mówiąc jak ważne są nowe inwestycje w placówkach ochrony zdrowia podlegających samorządowi województwa.

Fot. Michał Hubala/Biuro Prasowe UMWP

- Pandemia COVID 19 przyczyniła się do zwiększenia liczby wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego. Potrzeba dezynfekcji karetek spowodowała szybszą eksploatację. Cieszymy się z tych zakupów i bardzo dziękujemy pani wojewodzie za wsparcie przy ich dokonywaniu. Te nowe ambulanse przyczynią się do szybkości i sprawności reakcji ratowników na potrzeby mieszkańców. A jak wiemy, potrzeby regionu, mieszkańców i przybywających do nas gości są coraz większe – dodała wicemarszałek Draus.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego mówił o konieczności dostosowania pracy do wyzwań urbanistycznych w dużych miastach, takich jak Rzeszów.

– Coraz ciężej mamy my – ratownicy medyczni. Musimy jechać na coraz gęściej zaludnione osiedla, z ciasną zabudową. W związku z tym te ambulanse są mniejsze. Po to, aby dostosować się do tego ukształtowania terenu – powiedział Andrzej Kwiatkowski.

Red.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Michał Hubala/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Michał Hubala/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Michał Hubala/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4