„Darmowy bon zdrowotny” od Podkarpackiego NFZ na Walentynki i 6 wydarzeń

KATEGORIA: ZDROWIE / 13 lutego 2024

Fot. Pixabay.com

Na Walentynki darmowy bon zdrowotny od Podkarpackiego NFZ. W jego ramach darmowe badania i porady, nie tylko w rzeszowskiej siedzibie NFZ. Start Zdrowych Walentynek 14 lutego, kolejne spotkania 15, 20, 22 i 24 lutego, zakończenie 26 lutego.

- Walentynki na stałe wpisały się w kalendarz naszych świąt. W ten jeden dzień w roku chcemy kochanej osobie sprawić odrobinę przyjemności i pokazać jej, jak wiele dla nas znaczy. Pamiętajmy, że ukochana osoba, powinna być przede wszystkich ZDROWA! - przekonuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

W ramach cyklu wydarzeń Podkarpacki NFZ będzie zachęcał wszystkie osoby do zadbania o serce własne i swoich drugich połówek. Poniżej miejsca, gdzie będzie można skorzystać z darmowych spotkań i badań oraz szczegóły wydarzeń.

14 lutego (środa), godz. od 10 do 12. Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie przy ul. Zamkowej 8

Bezpłatne konsultacje psychodietetyka, który będzie udzielał informacji na temat doboru właściwych produktów żywieniowych wspierających układ krążenia, w tym szczególnie pracę serca. Dodatkowo psychodietetyk będzie udzielał informacji na temat zasad prawidłowego żywienia, portalu Diety NFZ oraz pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na pracę serca.

Fot. NFZ

15 lutego (czwartek), godz. od 9:30 do 11:30. Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie przy ul. Zamkowej 8

W ramach wydarzenia ekspert z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Analityk medyczny i Dietetyk kliniczny, na podstawie przeprowadzonego badania poziomu cukru we krwi, udzielą konsultacji, omawiając zasady zdrowego odżywiania w zakresie działań profilaktycznych chroniących przed zachorowaniem.

Na wydarzenie zaproszono również specjalistów z Instytutu Podologicznego ponieważ u osób z problemami diabetologicznymi często występującym powikłaniem jest stopa cukrzycowa.

Podczas wydarzenia będzie można również zrobić wstępny pomiar ostrości wzroku wykonany przez refrakcjonistę oraz wykonać podstawowy serwis okularów.

Fot. NFZ

20 lutego (wtorek), od godz. 16. Osiedlowy Dom Kultury „Tysiąclecia” Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Rzeszów, ul. Kochanowskiego 29

Podkarpacki NFZ będzie współtworzył spotkanie poświęcone w całości profilaktyce zdrowotnej pod nazwą „Klub Pacjenta.” Jego ideą jest organizacja cyklicznych spotkań z lokalną społecznością, z seniorami, z pacjentami i ich rodzinami na temat zdrowia, profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Na wydarzeniu przewidziano m.in. wykład i darmowe konsultacje z lek. Grzegorzem Bednarczykiem specjalistą chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz Ewą Bartkiewicz – Jarosz ze Stowarzyszenia „Slow Jogging Polska”.

Fot. NFZ

22 lutego (czwartek), godz. od 12 do 15. Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie przy ul. Zamkowej 8

Niedosłuch jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń zdrowia u osób dorosłych. Wiąże się z procesem starzenia lub bycia narażonym na nadmierny hałas. - Z uwagi na cel, jakim jest profilaktyka słuchu postanowiliśmy zaprosić specjalistę protetyka słuchu do udziału w tym wydarzeniu, na którym każda zgłaszająca się osoba będzie miała możliwość skorzystania z bezpłatnego badania słuchu. Nasza ekspertka będzie wykonywała badanie słuchu, interpretowała wyniki i rozmawiała na temat działań profilaktycznych chroniących przed niedosłuchem - zapowiada Rafał Śliż.

Fot. NFZ

24 lutego (sobota), godz. od 12:30 do 17. Galeria Sanova w Przemyślu

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przemyślu po raz trzeci organizuje Dni Profilaktyki Onkologicznej „Masz haka na raka?” wraz z partnerami: Medyczno - Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu oraz Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu. Wydarzenie ma na celu uświadomienie społeczności jak groźna jest choroba nowotworowa i dlaczego najważniejsze jest wczesne jej wykrycie. Służą temu badania profilaktyczne, które mogą uchronić nas przed rozwojem wielu chorób. Im wcześniej dowiemy się o niepokojących zmianach, tym większa jest szansa na wyleczenie nowotworu który jest drugą przyczyną najczęstszych zgonów w Polsce. Organizowane Dni Profilaktyki Onkologicznej będą doskonałą okazją do spotkania z lekarzami specjalistami, skorzystania z prelekcji oraz warsztatów z samobadania.

26 lutego (poniedziałek), godz. od 12 do 14. Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie przy ul. Zamkowej 8

Stowarzyszenie „Rzeszowski Klub Amazonka”, bezinteresownie wspiera, uczy, pomaga kobietom walczącym z chorobami nowotworowymi piersi. - Już kolejny raz z uwagi na cele, które realizuje, zaprosiliśmy Ich do udziału w wydarzeniu poświęconym zdrowiu kobiet, a w szczególności profilaktyce raka piersi - wyjaśnia rzecznik. W organizacji kobiety zawsze mogą liczyć na wsparcie psychiczne, bogatą, spontaniczną i bardzo fachową pomoc, są nieocenioną podporą dla wszystkich amazonek. Widzą, w swych działaniach, jak kobiety po traumatycznych przejściach wracają do sił i zdrowia. Mówią, jak ważna jest profilaktyka i dlaczego warto się badać. - Wydarzenie to kierujemy również do osób, które wspierają lub mają w swoim otoczeniu kobiety z chorobami nowotworowymi piersi. Nasze ekspertki będą informowały o profilaktyce wczesnego wykrywania raka piersi, przeprowadzały instruktaż jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi, udzielały informacji o grupach ryzyka zachorowań oraz wskazywały gdzie szukać pomocy i wsparcia - dodaje Rafał Śliż.

Fot. NFZ

***

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, nie wymagają skierowania ani wcześniejszego umawiania się. Na każdym z nich, dostępne dla wszystkich będzie również stanowisko profilaktyczne NFZ gdzie ekspertki Funduszu będą:

• przekazywać informacje o programach profilaktycznych realizowanych przez NFZ

• zachęcać do skorzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus” oraz udzielać informacji na temat aplikacji mojeFizjo+ i mojeIKP

• informować o zakresie usług realizowanych przy stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia w Podkarpackim Oddziale NFZ, a także o stronach internetowych Diety NFZ, Akademia NFZ oraz pacjent.gov.pl

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4