Sukces Pro-Familii. Teraz kobiety w ciąży wykonają ten zabieg na Podkarpaciu

KATEGORIA: ZDROWIE / 18 lutego 2024

Przygotowania do zabiegu.
Fot. Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA

Duży sukces lekarzy z Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA. Wykonali inwazyjne badanie prenatalne - pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu.

Kordocenteza w Szpitalu PRO-FAMILIA

Zabieg ten jest najtrudniejszym do wykonania inwazyjnym badaniem prenatalnym, czyli badaniem dziecka, które znajduje się w łonie matki. Jest to zabieg znany i praktykowany od lat, jednak w naszym regionie został on wykonany po raz pierwszy przez lekarzy z Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA.

Pod kontrolą USG lekarze wykonują nakłucie sznura pępowinowego przez powłoki brzuszne kobiety. Dzięki badaniu pobierana jest krew dziecka, która jest wysyłana do analiz laboratoryjnych. To ważne badanie pozwala wykryć u dziecka niedotlenienie, anemie, przyczyny hipotrofii (ograniczenie wzrostu płodu), małopłytkowość, a także zaburzenia chromosomowe, takie jak zespół Downa, zespół Patau czy zespół Edwardsa jak również np. wady serca.

- U naszej Pacjentki wskazaniem do wykonania zabiegu było podejrzenie dużej niedokrwistości u dziecka. Po pobraniu krwi okazało się, że morfologia rozwijającego się w brzuchu mamy maluszka jest na szczęście prawidłowa - mówi prof. UR dr hab.n.med. Tomasz Łoziński, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA.

Dr Tomasz Łoziński zapewnia, że w przypadku tej Pacjentki wraz z RCKiK byli przygotowani na poważne wyzwanie, czyli na możliwość przetaczania krwi dopłodowo.

- Ciężka niedokrwistość może prowadzić do uogólnionego obrzęku i utraty ciąży. Zabieg przebiegł bez powikłań, pacjentka czuje się dobrze. To wielki sukces zespołu naszej Kliniki. Dotychczas pacjentki były kierowane na taki zabieg do Łodzi lub Warszawy, a od teraz taką pomoc będą mogły otrzymać na miejscu - zapewnia kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA.

To medyczne wydarzenie pilnie śledzili asystenci zajmujący się medycyną perinatalną w Szpitalu PRO-FAMILIA, a przeprowadził je dr Robert Bartkowiak. Zabieg odbył się pod nadzorem konsultant wojewódzkiej ds. transfuzjologii - Pani dr Alicji Wysockiej.

Oprac. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4