Rzeszów stanie się bazą szkoleniową operatorów robotów medycznych?

KATEGORIA: ZDROWIE / 29 lutego 2024

Fot. USK w Rzeszowie

Szkolenie z obsługi robota chirurgicznego da Vinci odbyło się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Uczestniczyli w nim lekarze urolodzy z Lublina.

– Dążymy do tego, aby Rzeszów stał się bazą szkoleniową dla przyszłych operatorów systemów robotycznych z Europy Środkowej i Europy Środkowo-Wschodniej - tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektor USK w Rzeszowie. – Doświadczenie, a także certyfikacje zdobywaliśmy w wielu zagranicznych ośrodkach, między innymi w: Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Francji czy we Włoszech. Szkolenia te są bardzo drogie i czasochłonne. Stąd chcemy zapraszać przyszłych chirurgów robotycznych z tej części Europy właśnie do Rzeszowa.

Program dwudniowego szkolenie obejmował wykłady dotyczące systemu robotycznego da Vinci, uczestnictwo w operacji prostatektomii radykalnej, a także ćwiczenia praktyczne: na symulatorze, z instalacji robota do specjalistycznego trenażera symulującego ciało człowieka, szycia, preparatyki tkanek, koniecznych do opanowania manewrów podczas operacji.

– O rzeczach trudnych i skomplikowanych staramy się mówić w sposób jasny i przejrzysty - wyjaśnia lek. Jakub Kempisty, specjalista urologii z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK w Rzeszowie. – Uczestnik takiego kursu powinien otrzymać tzw. tips & tricks, czyli wiedzę, dzięki której system robotyczny na którym w niedalekiej przyszłości będzie pracował, stanie się dla niego, bardziej przyjazny, intuicyjny, po prostu prostszy w obsłudze.

W USK w Rzeszowie, w tym momencie są 4 certyfikowane zespoły, które w ubiegłym roku wykonały 422 operacje w asyście robota da Vinci, co jest jednym z najlepszych wyników w kraju. Liczba zabiegów, jakie zostały przeprowadzone w ośrodku, od maja 2021 roku, czyli od momentu kiedy robot jest w szpitalu, przekroczy w tym roku 1000. Funkcjonują 3 specjalizacje: urologia, chirurgia oraz ginekologia.

– Uczymy się od bardzo doświadczonych operatorów - mówi lek. Michał Cabanek, specjalista urologii z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, uczestnik szkolenia. – W Polsce jest coraz więcej systemów robotycznych stąd też zapotrzebowanie na operatorów robotów chirurgicznych jest ogromne. To wielkie ułatwienie, że na tym etapie, nasze szkolenie może odbywać się w kraju. Sądzę, że centrum szkoleniowe w Polsce byłoby idealnym rozwiązaniem zarówno dla operatorów jak i dla pacjentów.

W przyszłym miesiącu w USK w Rzeszowie będą szkolić się kolejni lekarze. Szkolenia odbywają się po patronatem i przy udziale firmy Synektik, która jest wyłączonym dystrybutorem na Polskę, Czechy i Słowację systemów robotycznych da Vinci.

Red.

Fot. USK w Rzeszowie

Fot. USK w Rzeszowie

Fot. USK w Rzeszowie

Fot. USK w Rzeszowie

Fot. USK w Rzeszowie

Fot. USK w Rzeszowie

Fot. USK w Rzeszowie

Fot. USK w Rzeszowie

Fot. USK w Rzeszowie

Fot. USK w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4