Podkarpacki NFZ ostrzega. Metoda na „bon z NFZ do apteki”. Nie daj się oszukać

KATEGORIA: ZDROWIE / 21 marca 2024

Fot. NFZ

W Internecie, w tym w popularnych serwisach społecznościowych, pojawiają się informacje o bonach lekowych lub kartach podarunkowych dla pacjentów do aptek, które rzekomo wydaje NFZ. To oszustwo oraz próba wyłudzenia danych i pieniędzy.

- Odbieramy niepokojące sygnały od Pacjentów o bonach lub kartach podarunkowych, które rzekomo wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. W Internecie, w tym w mediach społecznościowych, pojawiają się informacje, że aby otrzymać taką kartę, o wartości np. 2 tys. zł, wystarczy opłacić kilka euro podatku i potwierdzić swoje dane w ankiecie. Ostrzegamy, to oszustwo i próba wyłudzenia danych i pieniędzy! - zaznacza Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

NFZ przestrzega: O tym musisz pamiętać!

• Narodowy Fundusz Zdrowia NIE WYDAJE żadnych kart podarunkowych, bonów i innych bonifikat na leki do aptek

• Nie klikaj w link, który pojawia się przy informacjach o rzekomych bonach z NFZ. MOŻESZ STRACIĆ DANE I PIENIĄDZE!

• Jeśli masz wątpliwości, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI przez bezpłatną i całodobową infolinię 800 190 590 lub POWIADOM NAJBLIŻSZĄ JEDNOSTKĘ POLICJI.

Przykładowa fałszywa oferta z portalu społecznościowego.
Fot. NFZ

Korzystaj tylko z oficjalnych źródeł informacji

Pamiętaj, że wiarygodne i prawdziwe informacje na temat świadczeń medycznych, w tym dostępu do leków refundowanych, znajdziesz na oficjalnych stronach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz na infolinii NFZ – 800 190 590.

Czy podejrzane sytuacje dotyczą również mieszkańców Podkarpacia?

- Niepokojące sygnały docierają również do Podkarpackiego NFZ. Za każdym razem sugerujemy dużą dozę rozsądku podczas kontaktu z osobami składającymi podejrzane oferty, zachęcające do zakupów w wyjątkowo atrakcyjnych cenach czy namawiające do skorzystania z nietypowych ulg – informuje Rafał Śliż.

Szczególną ostrożność NFZ zaleca, gdy dzwoniąca osoba podaje się za pracownika NFZ bądź przedstawiciela placówki medycznej posiadającej umowę z NFZ. W sytuacji podejrzanej, Fundusz prosi o rozłączenie się i kontakt z NFZ. - Nasi konsultanci sprawdzą, czy taka placówka istnieje w rejestrach NFZ, a jeśli tak – jakie usługi oferuje w ramach ubezpieczenia - tłumaczy rzecznik.

Z informacji, które posiada NFZ wynika, że najczęściej składane są telefonicznie oferty dopłat do okularów i aparatów słuchowych. Są one refundowane przez NFZ, ale na podstawie zlecenia wystawionego przez okulistę lub laryngologa. Takie zlecenie uzyskuje się podczas wizyty w gabinecie lekarza, nie zaś podczas rozmowy telefonicznej. - Nikt przecież przez telefon nie zbada naszych oczu czy uszu! - dodaje rzecznik Podkarpackiego NFZ.

- Rozsądek powinien zwyciężyć, szczególnie gdy ktoś zachęca do wstępnej opłaty, podania danych osobowych czy wchodzenia na podejrzane strony internetowe – ostrzega Rafał Śliż.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4