Drugi Szpitalny Oddział Ratunkowy w Rzeszowie został w końcu otwarty

KATEGORIA: ZDROWIE / 3 czerwca 2024

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

W poniedziałek, 3 czerwca, w rzeszowskim Szpitalu MSWiA w końcu otwarty został drugi w Rzeszowie Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pierwotnie planowano, że zostanie on oddany do użytku w 2020 roku.

W Rzeszowie dotąd funkcjonował tylko jeden Szpitalny Oddział Ratunkowy, który znajduje się Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 przy ul. Lwowskiej. Nowy SOR miał zostać uruchomiony w nowo wybudowanym skrzydle Szpitala MSWiA w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej. Budowa tego obiektu rozpoczęła się w 2015 roku i pierwotnie planowano, że zostanie on oddany do użytku w 2020 roku. Wtedy jednak przyszła pandemia koronawirusa i dlatego zlokalizowano tam szpital tymczasowy tylko dla pacjentów z COVID-19.

Już w czasie gdy w nowym budynku funkcjonował szpital covidowy, okazało się, że jest w nim sporo usterek, dlatego konieczne było przeprowadzenie dodatkowych prac remontowych w ramach gwarancji. Te skończyły się dopiero w tym roku.

– W połowie kwietnia zapowiedziałam, że w Szpitalu MSWiA w czerwcu zostanie otwarty drugi w mieście szpitalny oddział ratunkowy – przypomniała w czasie poniedziałkowej uroczystości wojewoda podkarpacki. – Cieszę się bardzo, że dziś udało się to zrobić. Wymagało to szeregu działań, ale wielokrotnie podkreślałam, że szybkie uruchomienie SOR-u jest jednym z moich priorytetów. Zwłaszcza, że inwestycja została rozpoczęta jeszcze w 2015 r.

Wojewoda zwróciła uwagę, że na mapie Polski zostało już tylko jedno miasto będące stolicą województwa bez drugiego szpitalnego oddziału ratunkowego. – Tym drugim był dotąd Rzeszów, ale na szczęście z tej mapy znikamy - zaznaczyła Kubas-Hul.

Nowy SOR w Rzeszowie ma zwiększyć dostępność do szybkiej i skutecznej pomocy medycznej dla pacjentów będących w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, przełoży się też na lepszą organizację pracy i podniesienie standardów opieki.

Potrzebę kolejnego SOR-u w Rzeszowie wojewoda zobrazowała liczbami. W Rzeszowie i powiecie jest w sumie ok. 400 tys. osób. 14 SOR-ów działających dotąd w podkarpackich szpitalach udzielało średnio rocznie ponad 240 tys. świadczeń zdrowotnych. Jeden SOR w Rzeszowie to było za mało. Przyjmował on kilkadziesiąt tysięcy pacjentów rocznie.

– Dynamiczny rozwój Rzeszowa oznacza, że liczba mieszkańców stale będzie rosła. A wraz z nią liczba wymagających natychmiastowej pomocy lekarskiej. Dlatego rozbudowanie infrastruktury medycznej było wręcz niezbędne – zaznaczała wojewoda.

Szpital MSWiA położony jest w zachodniej części miasta, tuż obok skrzyżowania dwóch głównych arterii - ul. Krakowskiej i al. Gen. Okulickiego. Ta lokalizacja pozwoli na zdecydowane skrócenie czasu dotarcia do placówki pacjentów z zachodnio-północnej części miasta i terenów przyległych.

– Bardzo dziękuję panu ministrowi za olbrzymie wsparcie i zaangażowanie – zwróciła się Teresa Kubas-Hul do obecnego na otwarciu wiceministra MSWiA Wiesława Szczepańskiego. – Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do uruchomienia SOR-u. Dyrektorowi i personelowi życzę, by każdy dzień przynosił satysfakcję a państwa starania były doceniane przez pacjentów i ich rodziny. Życzę, żeby szpital się rozwijał, a oddziały stały się klinicznymi.

Prof. Krzysztof Gutkowski, dyrektor Szpitala MSWiA w Rzeszowie także podkreślał, że uroczystość to bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności nie tylko Rzeszowa, ale także Podkarpacia.

– Otwarcie SOR-u nie jest ostatnim wyzwaniem, przed którym stanęliśmy. To, czego dokonaliśmy pozwala mi wyrazić nadzieje, iż będę mógł liczyć na wsparcie i życzliwość w kolejnych niezbędnych działaniach, które zamierzam podjąć mając na względzie dobro pacjentów i dobro szpitala – mówił dyrektor placówki. – Dokonamy wszelkich starań, aby naszą jednostkę rozwijać. W ostatnim czasie szpital został doposażony w nowoczesny tomograf komputerowy. Dzięki nieocenionemu wsparciu naszego ministerstwa właśnie uruchomiliśmy procedurę zakupu nowego rezonansu magnetycznego. W najbliższym czasie poszerzymy zakres działalności szpitala o kolejny oddział – gastrologii i endokrynologii, który będzie bardzo ważnym wsparciem dla przeciążonego oddziału chorób wewnętrznych.

Prof. Krzysztof Gutkowski dodał, że chce rozbudować szpital.

– Mamy w planie dobudowanie jeszcze jednego skrzydła, w którym będziemy chcieli umieścić dwa bardzo ważne oddziały kliniczne – neurochirurgii oraz kardiochirurgii, a także nowoczesną pracownię endoskopową wraz z gabinetami diagnostycznymi i zabiegowymi. Chcemy też poprawić warunki pacjentów, których hospitalizujemy aktualnie w oddziale anestezjologii. Do końca bieżącego roku ukończymy budowę parkingu dwupoziomowego - zapowiedział dyrektor.

– Gdyby nie wspólna determinacja, nie byłoby dziś tego otwarcia – mówił Wiesław Szczepański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Zdaję sobie sprawę, że był on niezmiernie potrzebny mieszkańcom Rzeszowa.

Wiceminister podliczał, że oddział kosztował niecałe 20 mln zł, w tym 12 mln zł to środki pozyskane z UE, 4 mln przekazane z MSWiA, 2,5 mln z Ministerstwa Zdrowia, a resztę placówka dołożyła ze swoich środków.

– Życzę szpitalowi rozwoju, jak największej liczby pacjentów, którzy będą wychodzili stąd zadowoleni, zdrowi i tak zaopiekowani, by mogli chwalić ochronę zdrowia - zaznaczał Szczepański.

Wiceminister wyliczał też, że rzeszowski szpital jest jednym z ich 29 „dzieci”, jeśli chodzi o ochronę zdrowia. – Jednym z ważniejszych patrząc na umiejscowienie w przestrzeni przyfrontowej. Szpital w Rzeszowie jest naszym oczkiem w głowie - mówił Wiesław Szczepański dodając, że w tym roku do placówki trafi ponad 9 mln zł na remonty i inwestycje.

Red.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4