Badania prenatalne na NFZ. Od czerwca dla każdej kobiety w ciąży

KATEGORIA: ZDROWIE / 15 czerwca 2024

Fot. NFZ

Od 5 czerwca 2024 r. zmieniły się warunki włączenia kobiet w ciąży do diagnostyki prenatalnej w ramach Programu badań prenatalnych finansowanego przez NFZ. Badania nieinwazyjne przysługują wszystkim ciężarnym bez względu na wiek. Na razie na Podkarpaciu badania wykonują trzy placówki, ale jak zapowiada Narodowy Fundusz Zdrowia wkrótce ma być ich więcej.

Co to są badania prenatalne?

Badania prenatalne to badania diagnostyczne dziecka w życiu płodowym, które są wykonywane przed porodem. Pozwalają na wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Jest to o tyle istotne, że leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii, gdy dziecko pojawi się na świecie.

Kobietom w ciąży badania prenatalne finansuje NFZ

Od 5 czerwca br. wszystkie kobiety w ciąży mogą przeprowadzić bezpłatną diagnostyką prenatalną w ramach Programu badań prenatalnych finansowanego przez NFZ. Bez względu na wiek. Wcześniejszym kryterium był wiek od ukończenia 35 lat. Badania wykonuje się u kobiet pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Kieruje na nie lekarz prowadzący ciążę.

Rodzaje badań prenatalnych w programie NFZ

W ramach programu kobieta ciężarna:

• wykona badania nieinwazyjne, tj.:

o USG płodu wykonywane pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz 18 a 22 (+ 6 dni)

o badania biochemiczne wykonywane w zależności od wieku ciąży - PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol

• w przypadku konieczności pogłębionej diagnostyki:

o uzyska poradę genetyczną

o wykona badania cytogenetyczne

o otrzyma skierowanie na pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG (po wyrażeniu zgody na ich wykonanie).

Więcej informacji w najnowszym Poradniku Pacjenta NFZ. - To praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie - mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie. Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/

Jak wyglądają podkarpackie dane?

Aktualnie na terenie Podkarpacia trzy placówki podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie takich badań: Szpital Specjalistyczny Pro Familia w Rzeszowie, NZOZ HOMED w Głogowie Młp., oraz Centrum Medyczne MAMI w Czudcu. - W najbliższych miesiącach planowane jest ogłoszenie konkursu, aby zwiększyć liczbę placówek - zapowiada Rafał Śliż.

- Program cieszy się dużym zainteresowaniem w naszym województwie. W ubiegłym roku z darmowych badań prenatalnych skorzystało 5 775 kobiet - dodaje rzecznik Podlarpackiego NFZ.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4