Podkarpackie Centrum Chorób Płuc ma nową siedzibę. Za 100 mln zł

KATEGORIA: ZDROWIE / 18 grudnia 2024

Fot. Maciej Terpiński

Nowa siedziba Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc działającego w ramach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie w środę (18 grudnia) została uroczyście oddana do użytku. Inwestycja była realizowana etapami z inicjatywy Samorządu Województwa Podkarpackiego. Jej łączny koszt wyniósł ponad 100 mln zł. To największa dotychczas zrealizowana inwestycja w obszarze ochrony zdrowia w województwie podkarpackim.

Ważna inwestycja

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc to ważna część Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie (dawniej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1). Budowa nowej siedziby PCChP przy ul. Lubelskiej rozpoczęła się w 2019 roku z inicjatywy Samorządu Województwa Podkarpackiego, który był ówczesnym właścicielem szpitala. Inwestycja była realizowana etapami. W środę 18 grudnia odbyło się uroczyste oddanie obiektu PCChP do użytku.

- To niezwykle ważna inwestycja dla Podkarpacia. Mam nadzieję, że będzie wszystkich łączyć i jednoczyć w walce o zdrowie mieszkańców naszego regionu - podkreślał Wojciech Zawalski, p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, który zapowiadał kolejne inwestycje.

- USK wymaga nowych inwestycji i rozwoju i to będziemy realizować - mówił Zawalski, przypominając, że szpital przygotowuje się do budowy całkowicie nowego kompleksu medycznego w Świlczy.

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Adam Reich podkreślał, że nowy obiekt PCChP będzie miało spore znaczenie dla poprawy kształcenia studentów kierunków medycznych.

- To duży krok naprzód. Uniwersytet jest uczelnią otwartą, chcemy pomagać, chcemy kształcić przyszłe kadry medyczne, ale leczyć też mieszkańców Podkarpacia - mówił rektor UR, który nowy obiekt PCChP określał mianem świątecznego prezentu z uwagi na zbliżające się Boże Narodzenie.

Marszałek: obiekt dla studentów i mieszkańców

Budowę nowej siedziby Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc rozpoczął samorząd województwa. Marszałek Władysław Ortyl zaznaczył, że inwestycja wpisywała się w plany przekształcenia szpitala w jednostkę uniwersytecką, co stało się początkiem 2023 roku.

- Obiekt będzie służył studentom kierunku lekarskiego, ale też naszym mieszkańcom - zaznaczył marszałek województwa.

Budowa nowej siedziby Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc kosztowała ponad 102 mln zł. Środki na jej realizację pochodziły z kilku źródeł.

- Warto powiedzieć o montażu finansowym dla tego zadania. Inwestycję udało się zrealizować przy wsparciu Unii Europejskiej, ale również ze środków budżetu państwa i Samorządu Województwa Podkarpackiego - dodał Władysław Ortyl.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, dodawała, że nowy obiekt zapewni większy komfort pracy dla personelu szpitala, co przełoży się na lepszą opiekę medyczną. Dodawała, że przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym kolejne wyzwania inwestycyjne, w tym budowa wspomnianego kompleksu medycznego w Świlczy. USK nadal czeka na wielomilionowe dofinansowanie tego zadania z budżetu państwa.

- Czekamy na decyzję uchwałę rady ministrów, która otworzy możliwość podpisania umowy na dofinansowanie tej inwestycji. Uniwersytet Rzeszowski może liczyć na wsparcie z mojej strony. Inwestycje w ochronę zdrowia nie dzieliły i dzielić nie będą nikogo. Wszyscy działamy wspólnie dla dobra pacjentów - stwierdziła wojewoda.

Fot. Maciej Terpiński

Budowa etapami

Przypomnijmy, że w ramach pierwszego etapu inwestycji, do 2022 roku powstał nowy 5-kondygnacyjny budynek, do którego przeniesione i wyposażone zostały Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z obturacyjnym bezdechem sennym z zabytkowego Pałacu Jędrzejowiczów, Klinika Pulmonologii i Chemioterapii oraz Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej. W nowej infrastrukturze zlokalizowano także w pełni wyposażone zaplecze diagnostyczne: Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefową Centralną Sterylizację. Stworzono przede wszystkim komfortowe dla pacjentów warunki hospitalizacji – przestronne i wyposażone sale z węzłami sanitarnymi, w pełni przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Ostatnie dwa lata poświęcono na przebudowę kolejnych budynków szpitala razem z infrastrukturą techniczną, instalacjami, zagospodarowaniem terenu oraz zakupem wyposażenia, w tym sprzętu medycznego do diagnostyki i leczenia. W drugim etapie inwestycji powstał drugi nowy budynek, w którym działają: nowoczesna Izba Przyjęć zapewniająca triage i izolację pacjentów, Poradnia Gruźlicy, Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc (II odcinek), nowy Pododdział Rehabilitacji Pulmonologicznej oraz zaplecze techniczne (wentylatornia).

- Proszę wierzyć, że to było ogromne zdanie, za którego wspieranie dziękują bardzo wielu pracownikom wszystkich działów szpitala. Dziękuję także pacjentom, za niezwykłą wyrozumiałość. Wiele razy było tak, że na piętrze nad pracującym oddziałem szpitalnym słuchać było młoty pneumatyczne. Ale pacjenci nie narzekali, wiedzieli, że to dla nich będzie ta nowa jakość – podkreślał dr n.med. Wojciech Kądziołka, pełnomocnik dyrektora szpitala ds. Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc.

W trzecim etapie przebudowy modernizacją objęto dotychczasowe segmenty szpitala przy ul. Rycerskiej - Poradnię Chirurgii Klatki Piersiowej, Pracownię Bronchoskopii, Pracownię Badań Czynnościowych - Spirometrię oraz Klinikę Gruźlicy i Chorób Płuc (III odcinek), Klinikę Pulmonologii i Chemioterapii z chemią dzienną oraz część administracyjną.

Uroczyste oddanie nowego obiektu o użytku nie mogło obyć się bez przecięcia wstęgi. Ten zaszczyt przypadł pracownikom szpitala. Przy okazji w budynku odsłonięto również tablicę upamiętniającą utworzenie w 2023 roku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.

Wokul

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4