Zbadaj się nim będzie za późno! Rzeszowianie wciąż niezbyt chętnie się badają
KATEGORIA: ZDROWIE / 14 kwietnia 2025
Pamiętaj, że ponad wszystko Twoje zdrowie i samopoczucie jest najważniejsze! Czas poświęcony na profilaktykę nigdy nie będzie czasem straconym, a może uchronić Cię przed utratą zdrowia, a co gorsze - życia. Zdjęcie poglądowe, źródło: Freepik
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że profilaktyka to fundament dobrego zdrowia. Mieszkańcy Krosna, Rzeszowa i Tarnobrzega mają niestety jeszcze sporo do nadrobienia, bo właśnie tutaj poniżej 20% mieszkańców skorzystało z badań mimo dostępności Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK). NFZ postanowił przyglądnąć się powiatom i gminom, w których najwięcej osób korzysta z programów zdrowotnych i udowadnia, że świadome podejście do zdrowia może zmienić życie mieszkańców.
Profilaktyka naprawdę może uratować Ci zdrowie i życie!
Twoje serce pracuje dla Ciebie od pierwszego dnia życia. Bez zwolnień, bez urlopu, bez przerw. Ale jeśli nie zadbasz o dobre warunki jego pracy może niespodziewanie powiedzieć Ci „DOŚĆ” i złożyć wypowiedzenie! Konsekwencje mogą być tragiczne!
Każdego dnia setki osób dowiadują się, że ich zdrowie jest zagrożone – z powodu nadciśnienia, miażdżycy, ryzyka zawału lub udaru. Choroby układu krążenia (w skrócie ChUK) rozwijają się latami często nie dając wyraźnych objawów, aż nagle jest lub może być już za późno.
- Przyczyną są najogólniej mówiąc grzechy, jakie codziennie popełniamy, nie żyjąc zdrowo. (…) Bo żyjemy za szybko, często za dużo pracujemy, a za mało mamy czasu, żeby zadbać o własne zdrowie podkreśla prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Choroby układu krążenia to wciąż jedna z głównych przyczyn zgonów w Polsce!
10 milionów Polek i Polaków zmaga się z nadciśnieniem tętniczym, to ponad 1/4 społeczeństwa. W 2023 roku w Polsce było 70,4 tys. przypadków zawałów serca, odnotowano 74,7 tys. przypadków udarów niedokrwiennych mózgu, w tym, aż 89% stanowiły udary pierwszorazowe.
- To nie tylko liczby, to przede wszystkim życie i zdrowie ludzi, które możemy chronić. Regularne badania pomagają wykrywać niebezpieczeństwo na wczesnym etapie i zapobiegać poważnym konsekwencjom - dodaje prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Gdzie na Podkarpaciu w 2024 było najmniej udarów?
Najzdrowsze miejsca to Rzeszów, gdzie udar niedokrwienny zwany zawałem mózgu dotknął 0,12% mieszkańców, powiat bieszczadzki i tarnobrzeski - 0,14% mieszkańców, miasto Tarnobrzeg – 0,15%, powiat leżajski – 0,16%, powiat leski, przemyski, niżański, sanocki i lubaczowski – 0,17%, powiat stalowowolski i kolbuszowski – 0,18%, powiat rzeszowski, łańcucki i jarosławski – 0,19%, powiat dębicki i ropczycko-sędziszowski – 0,2%, powiat strzyżowski, mielecki, krośnieński i miasto Krosno – 0,21%, powiat jasielski – 0,22%, powiat brzozowski – 0,22%, miasto Przemyśl – 0,23% oraz ostatni pod względem częstości występowania udaru niedokrwiennego – powiat przeworski – 0,26%.
Nigdy nie ignoruj pierwszych problemów ze zdrowiem, bo zapewne będzie tylko gorzej. Zdjęcie poglądowe, źródło: Freepik
Gdzie na Podkarpaciu w 2024 było najmniej zawałów?
Natomiast w tym temacie najzdrowszym miejscem jest Tarnobrzeg, gdzie zawał serca dotknął jedynie 0,07% mieszkańców, powiat lubaczowski – 0,08% mieszkańców, powiat tarnobrzeski – 0,1%, powiat dębicki i ropczycko-sędziszowski – 0,13%, powiat kolbuszowski, niżański, leżajski i miasto Rzeszów – 0,14%, powiat mielecki i rzeszowski – 0,15%, powiat jarosławski, przemyski, jasielski i miasto Przemyśl – 0,16%, powiat przeworski, łańcucki, krośnieński i miasto Krosno – 0,17%, powiat brzozowski i stalowowolski – 0,18%, powiat sanocki – 0,19%, powiat strzyżowski – 0,2%, powiat leski – 0,23% oraz ostatni pod względem częstości występowania zawału serca – powiat bieszczadzki – 0,29%.
Czym jest ten CHuK?
Mimo coraz lepszej diagnostyki i nowocześniejszych metod leczenia umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia należy do najwyższych w Europie! Na ich rozwój wpływa wiele czynników związanych ze współczesnym stylem życia np. mieszkańców Rzeszowa (choć temat oczywiście w równej mierze dotyczy wszystkich współczesnych Polaków), m.in.: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres, z którym nie umiemy sobie radzić czy brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej.
Długotrwałe narażenie na te czynniki może prowadzić do licznych zaburzeń, m.in.: otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego krwi. Tylko przez wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, możemy w dużym stopniu zminimalizować ryzyko zachorowania.
- Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK), który ma na celu podniesienie wiedzy i świadomości pacjentów na temat chorób układu krążenia i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim zmniejszenie o 20 proc. zachorowalności i umieralności Polaków z powodu chorób układu krążenia - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.
Program profilaktyki ChUK jest dla osób spełniających wszystkie poniższe warunki:
• masz od 35 do 65 lat,
• nie masz cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia (jeśli na nie chorujesz, dowiesz się od lekarza, czy możesz wziąć udział w programie),
• nie korzystałeś lub nie korzystałaś z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.
Cel tego programu jest:
• obniżenie o ok. 20 % zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia osób objętych programem dzięki wczesnemu wykrywaniu i redukcji występowania i natężenia czynników ryzyka,
• zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia (CHUK),
• wczesna identyfikacja osób z podwyższonym ryzykiem CHUK,
• promocja zdrowego stylu życia, czyli niepalenia, prawidłowego odżywiania się oraz aktywności fizycznej.
Profilaktyka jest ważna! Zdjęcie poglądowe, źródło: Freepik
Gdzie w Rzeszowie i na Podkarpaciu można skorzystać z tej profilaktyki>
Program jest realizowany przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz lub pielęgniarka przeprowadzi z Tobą wywiad i skieruje Cię na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne). Na ich podstawie lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia.
Kto zasługuje na profilaktyczną pochwałę?
Trzeba uznać świadomość mieszkańców Podkarpacia, którzy chętnie korzystają z programu profilaktycznego w kierunku chorób układu krążenia, ale… nie w każdym miejscu naszego regionu mieszkańcy równie chętnie z ChUK korzystają.
Najwięcej, bo 36,5% mieszkańców powiatu lubaczowskiego skorzystało w lutym 2025 roku z darmowego badania u lekarza rodzinnego. Wynik w okolicach 30% to powiat strzyżowski, rzeszowski, jarosławski, brzozowski i przeworski. Dużo do zrobienie ze swoim zdrowiem mają przed sobą mieszkańcy miasto Krosna, Rzeszowa i Tarnobrzega oraz powiatu tarnobrzeskiego – wszystkie miejsca poniżej 20% mieszkańców, którzy mogli i wzięli udział w programie.
Kto zasługuje na profilaktyczny medal?
Jak informuje rzecznik podkarpackiego NFZ sumując trzy parametry: jak najmniejszą procentowo częstość występowania zawałów serca i mózgu oraz jak największy procentowo udział w programie profilaktycznym, medal za zdrowie i profilaktykę należy się trzem miejscom: powiat lubaczowski i tarnobrzeski oraz miasto Tarnobrzeg.
Chcesz naprawić swój błąd i dowiedzieć się więcej o profilaktyce?
Podkarpacki Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca Cię do odwiedzenia ich strony www, gdzie w części „Pacjenci” znajdziesz zakładkę o nazwie „Programy profilaktyczne na terenie Podkarpacia”. Niech to będzie dla Ciebie pierwszy krok do lepszego zdrowia.
Oprac. Red.
Grafika: NFZ/materiał prasowy
|
|
Grafika: NFZ/materiał prasowy |
|
|
|
|
Grafika: NFZ/materiał prasowy |
|
|
|
|
Grafika: NFZ/materiał prasowy |
|
|