Nie aktywowaliście jeszcze Bonu Turystycznego? ZUS wydłuża czas jego realizacji

KATEGORIA: PODRÓŻE / 2 października 2022

Fot. pixabay

Po zmianie przepisów, termin zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce został wydłużony, aż do 31 marca 2023 r.

Na Podkarpaciu nie aktywowano jeszcze wszystkich bonów

Na Podkarpaciu liczba bonów to 230 tys., z czego aktywowano ich dotychczas 200 tys., a całkowicie wykorzystano 115 tys. Nadal 30 tys. bonów nie zostało aktywowanych, na łączną kwotę 20 mln zł. Z takiego bonu można skorzystać nie tylko na terytorium województwa Podkarpackiego, także na terenie całego kraju. - Dotychczas mieszkańcy Podkarpacia zrealizowali płatności na 153 mln zł. Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w 1482 miejscach, w całym kraju w ponad 31 tys. - mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Bon przyznawany jest w formie elektronicznej. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę i aktywować go wcześniej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę - Ogólny, a następnie w menu bocznym - Polski Bon Turystyczny. Aby aktywować bon należy podać swój aktualny adres mailowy oraz numer telefonu komórkowego. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze - podkreśla Wojciech Dyląg.

Bonem zapłacimy za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Z aktualną listą podmiotów, w których można zrealizować bon zapoznaj się TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Po zmianie przepisów, bonem będzie można zapłacić do 31 marca 2023 r. Oczywiście jeżeli do tego dnia zapłacimy za usługę za pomocą bonu, fizycznie będziemy mogli z niej skorzystać także po upływie tego terminu.

- Aby skorzystać z bonu turystycznego, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba też aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem - dodaje rzecznik.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, regionalny rzecznik ZUS zachęca do kontaktu z infolinią Polski Bon Turystyczny wybierając numer: 221122111 (codziennie w godzinach 7.00-20.00).

Bon jest dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Oprac. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4