Gratka dla fanów nauki. W październiku w Rzeszowie Piknik Nauki Eksploracje

KATEGORIA: EDUKACJA / 30 maja 2021

Fot. Paweł Bialic

9 października 2021 roku – ta data powinna zapaść w pamięć każdego fana nauki i wynalazków. To właśnie wtedy w rejonie placu AK, tuż obok fontanny multimedialnej w Rzeszowie i Zamku Lubomirskich, odbędzie się Piknik Nauki Eksploracje 2021.

Głównym celem tego wydarzenia będzie popularyzacja wiedzy naukowej i technicznej, lokalnych osiągnięć naukowych, bogactwa zasobów przyrodniczych, specyfiki i kierunków rozwoju rzeszowskiego ośrodka akademickiego oraz propagowanie idei i metod stosowanych w edukacji nieformalnej oraz pozaformalnej. Za organizację pikniku będą odpowiadać Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Stowarzyszenie EKOSKOP oraz Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes, które kilka dni temu podpisały umowę dotyczącą wspólnego zintensyfikowania i koordynacji działań. Do trójki dotychczasowych organizatorów dołączyła w tym roku Politechnika.

- Chcemy rozbudzać ciekawość świata także wśród najmłodszych, zaszczepić ich pasją do nauki tak, aby dotarła do nich informacja o potrzebie kształcenia się i zdobywania wiedzy nie tylko książkowej, ale także wiedzy, którą zyskuje się, obserwując otaczający świat - zaznaczył rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. Piotr Koszelnik.

Fot. Paweł Bialic

Piknik będzie ukierunkowany na pokazanie powiązań pomiędzy trzema makroobszarami wiedzy opisanymi za pomocą haseł „My ludzie”, „Świat wokół Nas” oraz „Nasza Cywilizacja”. Prezentowane zagadnienia będą dotyczyć wszystkich makroobszarów wiedzy, łącząc naukę, wiedzę technikę oraz kulturę jako wspólny dorobek cywilizacyjny. Prezentacje w formie pokazów i eksperymentów jak podkreślał rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek to ważna forma popularyzacji nauki.

- Misją naukowca jest popularyzacja nauki, konieczne jest prezentowanie tego co powstaje w laboratoriach, pracowniach czy archiwach. To decyduje o tym, że nauka żyje i się rozwija – zaznaczał rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek.

Uczestnikami (wystawcami) będą organizatorzy oraz zaproszone instytucje i organizacje działające w obszarze oświaty, edukacji nieformalnej, technologii oraz popularyzacji wiedzy. Jeżeli chodzi o koła naukowe rzeszowskich uczelni, to udział w wydarzeniu wezmą konstruktorzy i chemicy z Politechniki Rzeszowskiej, oraz archeolodzy, medycy i biolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Oprócz tego atrakcje dla wszystkich fanów nauki mają zapewnić również centra nauki, organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje publiczne (muzea, biblioteki itp.), czy nieformalne grupy pasjonatów.

W ramach tego wydarzenia odbędą się m.in. mikrowykłady, prezentacje, prelekcje, warsztaty i pokazy na plenerowych stoiskach wystawienniczych, a także pokazy i konkursy na scenie głównej. Istnieje również możliwość zorganizowania warsztatów i pokazów w laboratoriach, wystaw, spotkań autorskich, pokazów wirtualnych, spektakli, projekcji w Internecie.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4