„Innowacyjne Podkarpacie 2030”. PCI bada potencjał podkarpackich uczelni

KATEGORIA: EDUKACJA / 6 grudnia 2021

Fot. Pixabay.com

Podkarpackie Centrum Innowacji organizuje badanie pt. „Innowacyjne Podkarpacie 2030. BADANIA I ROZWÓJ: potencjał i potrzeby środowiska naukowego regionu”. Do udziału w badaniu zaproszone są uczelnie posiadające siedzibę na terenie Podkarpacia.

Badanie skierowane jest do przedstawicieli środowiska naukowego, skupionego wokół szkół wyższych posiadających siedzibę na terenie Podkarpacia: władz uczelni, przedstawicieli laboratoriów oraz naukowców. Realizacja badań potrwa do 9 grudnia 2021 r.

Głównym celem badania jest pozyskanie informacji na temat potencjału badawczo-rozwojowego podkarpackich jednostek naukowych oraz potrzeb podkarpackich uczelni i naukowców w zakresie finansowania projektów naukowych.

- Badanie jest prowadzone metodą CAWI, za pomocą ankiety internetowej. Dla każdej grupy docelowej badania: władz, przedstawicieli laboratoriów oraz naukowców, została przygotowana oddzielna ankieta internetowa, dopasowana do funkcji pełnionej w strukturze uczelni. Ankiety zbudowane są z ok. 20-30 prostych pytań: głównie zamkniętych oraz półotwartych, umożliwiających respondentom pozostawienie komentarzy i uwag - mówi Anna Sadowy, specjalistka ds. badań i analiz w PCI.

Uczelnie, które wezmą udział w badaniu, będą miały niepowtarzalną okazję, aby zaprezentować swój potencjał naukowy (kadry, zaplecze laboratoryjne, infrastrukturę, opracowane rozwiązania i in.) oraz podkreślić swój status jako jednostki prowadzącej działalność na rzecz rozwoju innowacji w regionie, poprzez udział w filmie promocyjnym poświęconym podkarpackim jednostkom naukowym. Za jego nagranie, opracowanie i promocję odpowiadać będzie Podkarpackie Centrum Innowacji.

W ramach podziękowań za udział w badaniach, uczelnie otrzymają indywidualne opracowania, prezentujące ich sytuację na tle pozostałych jednostek naukowych z regionu. Zostaną one przekazane władzom uczelni w formie elektronicznego raportu, po opracowaniu macierzy danych wynikowych przez zespół badawczy PCI.

Dodatkowo, w ramach podziękowań dla uczelni, która wykaże się największym zaangażowaniem (mierzonym liczbą wypełnionych ankiet) Podkarpackie Centrum Innowacji zaplanowało opracowanie specjalnego artykułu w biuletynie PCI IMagInn (dostępnym na stronie internetowej https://pcinn.org/biuletyn oraz w wersji drukowanej). Może on promować innowacyjne, wypracowane na uczelni rozwiązanie technologiczne, osiągnięcia naukowe, posiadaną infrastrukturę laboratoryjną bądź planowane działania w obszarze B+R.

Pozyskane w trakcie badania dane pozwolą na dostosowanie oferty Podkarpackiego Centrum Innowacji tak, aby skutecznie wspierać przedsięwzięcia podejmowane przez podkarpackie jednostki naukowe.

- Wyniki ankiet posłużą nam również do lepszego zrozumienia napotykanych przez uczelnię trudności związanych z działalnością badawczo-rozwojową m.in. w procesie aplikowania o zewnętrzne środki finansowe, realizacji projektów czy wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. Jest to niezwykle ważne ze względu na zbliżający się okres przygotowań do kolejnej perspektywy unijnej obejmującej lata 2021-2027, stwarzający możliwości tworzenia nowych instrumentów wsparcia. Poprzez wypełnienie ankiety uczelnie mają zatem możliwość współudziału w kształtowaniu przyszłych instrumentów i programów PCI - dodaje Krzysztof Borowicz, dyrektor ds. rozwoju technologii w PCI.

Uczelnie zainteresowane udziałem w badaniu mogą kontaktować się mailowo z Anną Sadowy: badania@pcinn.org, specjalistką ds. badań i analiz w PCI.

Red.

Fot. PCI

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4