Moc atrakcji na otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”

KATEGORIA: EDUKACJA / 13 grudnia 2022

Fot. Mateusz Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Aż trzy dni – od 15 do 17 grudnia potrwają atrakcje związane z uroczystym otwarciem Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, o którym pisaliśmy już TUTAJ. Na uroczystości złożą się m.in. koncerty, wystawy, konferencje, spektakle czy pokazy naukowe. Szczegóły wydarzenia przedstawiono we wtorek (13 grudnia) na specjalnej konferencji prasowej.

Wyjątkowe wydarzenie dla Podkarpacia

Według marszałka Władysława Ortyla to ważne i wyjątkowe wydarzenie z punktu widzenia samorządu województwa i całego Podkarpacia.

- Przez trzy dni będziemy chcieli po pierwsze otworzyć uroczyście Podkarpackie Centrum Nauki, po drugie odbyć merytoryczną konferencję, która będzie poświęcona zarówno działalności centrum jak też samej postaci Ignacego Łukasiewicza. Będziemy również promowali Fundusze Europejskie, bo z nich w 85 procentach jest sfinansowany ten obiekt – mówił marszałek.

Władysław Ortyl podkreślał, że inwestycja przebiegała bez żadnych perturbacji.

- Dobrze zagospodarowaliśmy kwotę ponad 94 mln zł. Przy dzisiejszych uwarunkowaniach za te środki na pewno takiego obiektu byśmy nie wykonali - zaznaczył marszałek.

Dla Władysława Ortyla atutem Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” jest jego lokalizacja.

- Centrum usytuowane jest naprawdę w znakomitym miejscu, które pokazuje jak ma się rozwijać gospodarka, komunikacja - mówił marszałek dodając, że zadaniem PCN jest zaprezentowanie nauki w sposób praktyczny i prosty „odczarowując” ją.

Władze województwa chcą, by otwarcie PCN „Łukasiewicz” było wydarzeniem, które zapadnie w pamięć, stąd bogaty program uroczystości z oprawą artystyczną, wystawami i koncertami.

O szczegółach trzydniowego otwarcia „Łukasiewicza” mówiła dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarapckiego Wioletta Rejman.

- W pierwszy dzień, czwartek, będzie oficjalne otwarcie obiektu połączone z wręczeniem wyróżnień osobom, które szczególnie zaangażowały się w promowanie postaci i działalności Ignacego Łukasiewicza w jego roku, gdyż pamiętajmy, że rok 2022 jest rokiem Łukasiewicza – mówiła dyrektor Rejman.

Na zakończenie pierwszego dnia zaplanowano wyjątkowy koncert „Sounds of Carpathia”. To koncert inspirowany powieścią „Solaris” Stanisława Lema.

- Podczas koncertu usłyszymy również dźwięki kosmosu, czyli nagrane przez NASA odgłosy jakie generują poszczególne planety naszego Układu Słonecznego – zapowiedziała Wioletta Rejman.

Fot. Mateusz Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Wydarzeniem drugiego dnia (piątek, 16 grudnia) będzie konferencja „Od myśli Ignacego Łukasiewicza do Funduszy Europejskich”, która m.in. połączy rozważania nad działalnością Łukasiewicza z problematyką obecnego rozwoju gospodarczego Podkarpacia. Kolejnym punktem będzie inspirujące przedstawienie wokalno-instrumentalne – kantata „Skarby nie chodzą piechotą – opowieść muzyczna o Ignacym Łukasiewiczu”, w której wystąpi 150 artystów z Podkarpacia.

- Dzień trzeci, to dzień otwarty dla wszystkich, dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych. Będzie można zwiedzać wystawy, które znajdują się w „Łukasiewiczu”. Będzie można również wziąć udział w specjalnie zaplanowanych wykładach i pokazach naukowych. To będzie taki przedsmak tego, co będzie się działo w centrum nauki już od marca przyszłego roku – zaznaczyła dyrektor Wioletta Rejman.

Poza zwiedzaniem PCN, w sobotę (17 grudnia) zaplanowano również wręczenie nagród w dwóch konkursach, które odbyły się w Roku Łukasiewicza.

Fot. Mateusz Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Wykłady, pokazy i dużo dobrej zabawy

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” swoje podwoje dla zwiedzających otworzy w marcu 2023 r. O tym jak będzie wyglądać działalność centrum mówił Tomasz Michalski, wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie ds. PCN, odpowiedzialny za realizację tego przedsięwzięcia.

- Powiedzieć, że jestem bardzo szczęśliwy to pewnie mało, bo zmierzamy do tego brzegu, którym będzie inauguracja działalności Podkarpackiego Centrum Nauki - mówił Tomasz Michalski.

Jak zaznaczył dyrektor, inauguracja będzie wyglądać nieco inaczej niż późniejsza działalność centrum.

- Chcemy pokazać, że ważne dla nas będą nie tylko ekspozycje, eksponaty, laboratoria, ale też to co jest clou popularyzacji nauki, czyli wykłady, pokazy i dużo dobrej zabawy - podkreślał Michalski.

Jak mówił dyrektor, uroczyste otwarcie będzie „rozruchem” PCN i ekspozycji, które czekają na uruchomienie.

- Musimy je najpierw jeszcze solidnie przetestować, wdrożyć. Musimy nauczyć naszych edukatorów i animatorów poprawności obsługi tego wszystkiego. Wymaga to pewnego czasu, stąd pełne udostępnienie naszych wystaw i laboratoriów musi jeszcze odsunąć się w czasie – mówił dyrektor Michalski.

Wówczas, w marcu, udostępnione zostanie 200 eksponatów, które znajdują się w budynku i jego otoczeniu. Jednym z nich będzie samolot An-2 – pomnik historii podkarpackiego lotnictwa, który stanął przed budynkiem.

- Będzie on specjalnie przygotowany do tego, aby służył nie tylko zdjęciom, ale żeby można było też poznać jego konstrukcję, bo pewne jej elementy są odkryte. Będzie można wsiąść do środka i usiąść za wolantem, ale to melodia przyszłości - zapowiedział Tomasz Michalski.

Fot. Mateusz Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

W środku „Łukasiewicza” na parterze zwiedzających czeka wystawa „Lotnictwo”, a na niej m.in. bardzo profesjonalny symulator lotu czy eksponaty związane z ruchem lotniczym. Na piętrach ekspozycje dotyczące innej specjalizacji – jakości życia.

- Będziemy mówić dużo o zdrowiu, życiu, przyrodzie, zagrożeniach cywilizacyjnych, o tym co przynosi ze sobą zanieczyszczenie środowiska - wyjaśniał dyrektor Michalski. - Chcemy edukować młodych i dorosłych. Będzie można spojrzeć zarówno w odległe galaktyki jak i we wnętrze człowieka.

Obok wystaw pięć zespołów laboratoriów: biologiczne, chemiczne, fizyczne i dwie pracownie warsztatowe. Jedna, w której będzie można majsterkować i budować modele, druga robotyczna.

Kolejny, trzeci obszar działalności PCN „Łukasiewicz” to wystawa mobilna, która będzie podróżować po województwie.

Podkarpackie Centrum Nauki jest wyspecjalizowaną jednostką Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Obecnie PCN jest już członkiem ogólnopolskiego porozumienia Społeczeństwo i Nauka SPiN, które skupia wszystkie wielkie centra nauki z Polski.

- Społeczność centrów nauki, popularyzatorów, edukatorów bardzo czeka na to nasze otwarcie - zaznaczył Tomasz Michalski. - Naszymi wystawami jesteśmy w stanie zachwycić nie tylko mieszkańców Podkarpacia, ale także przyjezdnych. Taki też stawiamy sobie cel – być destynacją turystyczną. Chcielibyśmy, żeby ludzie jadąc w Bieszczady mogli najpierw wpaść do centrum nauki. Fabryki lotniczej nikt nie otworzy do zwiedzania, a u nas będzie można zobaczyć konstrukcję, a nawet ponaprawiać samolot.

Jak podkreślał dyrektor Michalski, rolą PCN „Łukasiewicz” będzie nie tylko edukacja dzieci i młodzieży, ale także starszych. - Nie chcemy się zaszufladkować, wręcz przeciwnie, mam takie sygnały, że niektórzy seniorzy myślą o wycieczkach do naszego centrum. Zapraszamy wszystkich – powiedział Tomasz Michalski.

Fot. Mateusz Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Najważniejsze informacje dotyczące PCN

Podkarpackie Centrum Nauki to projekt za prawie 100 mln złotych, realizowany w imieniu samorządu województwa przez Wojewódzki Dom Kultury. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu województwa podkarpackiego.

Okres realizacji projektu: lata 2018-2022;

Nakłady finansowe na inwestycję:

1. środki z UE: 76.303.848,33 zł

2. środki z budżetu Województwa Podkarpackiego: 17.755.584,64 zł

3. dotacja z budżetu województwa na funkcjonowanie PCN: 1.803.000,00 zł

Co się znajdzie w PCN?

Podkarpackie Centrum Nauki działać będzie w kilku obszarach. Ekspozycja podstawowa prezentować będzie wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:

1. „Świat Wokół Nas” - czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne.

2. „Nasza Cywilizacja” - czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura;

3. „My, Ludzie” - czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.

W ramach zaplanowanych ekspozycji zostanie zorganizowana wystawa interdyscyplinarna „Żyję” – skupiona wokół organizmu człowieka. Wystawa ukazywać będzie przekrojowo tematykę ze wszystkich „makroobszarów” według stref wynikających z funkcji życiowych i zmysłów człowieka.

Struktura ekspozycji oraz jej podstawowe wystawy odzwierciedlają także nieformalny podział regionu na strefy aktywności:

Strefa „północno-zachodnia” to przede wszystkim działalność przemysłowa w obszarach specjalizacji regionalnych; odzwierciedla to wystawa „Lotnictwo” oraz opcjonalnie pokrewne wystawy czasowe, ukazujące inne obszary działalności przemysłowej.

Strefa „południowo-wschodnia” to zasoby naturalne w tym przyrodnicze oraz historyczne; odzwierciedla je wystawa „Przyroda” oraz pokrewne wystawy czasowe związane z naukami o ziemi lub historycznymi.

Strefa „centralna” to Rzeszów, ukierunkowany na przemysł oraz interdyscyplinarną działalność naukową, w tym także nauki o życiu (medycyna) oraz informatykę. Tę wszechstronną działalność odzwierciedla wystawa interdyscyplinarna „Żyję” oraz wystawy czasowe: Mikrobiologia, Materiały i nanotechnologia, Kosmos/astronomia, Atmosfera, Woda, Zabawki edukacyjne.

Fot. Paweł Bialic

W centrum prowadzone będą także inne formy popularyzacji nauki:

· Laboratoria i warsztaty (laboratorium biologiczno – ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa).

· Działalność dodatkowa (wykłady z elementami interaktywności, pokazy naukowe z użyciem narzędzi charakterystycznych dla interaktywnego modelu przekazywania wiedzy dla odbiorców z grup docelowych)

· Wydarzenia specjalne - organizowanie i prowadzenie jednorazowych oraz cyklicznych wydarzeń specjalnych w formie eventów, konkursów, koncertów itp.

· Działania poza PCN – planowane jest także organizowanie wystaw mobilnych, będących częścią oferty centrum, udostępnianych i prezentowanych poza budynkiem podkarpackiego centrum nauki (np. w szkołach, podczas tematycznych wydarzeń odbywających się w regionie i poza regionem). W ofercie PCN znajdzie się także mobilne planetarium.

Obiekt został podzielony na następujące części: · część wystawiennicza

· laboratoria i warsztaty

· część administracyjna

· część gastronomiczna

· zaplecze techniczne

Oferta centrum będzie skierowana głównie do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym - uczniów szkół średnich oraz studentów, ale również do osób dorosłych, w tym nauczycieli oraz seniorów. Do ich dyspozycji będzie ponad 200 interaktywnych eksponatów i 5 w pełni wyposażonych pracowni wraz z zapleczem (laboratorium biologiczno – ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa).

Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku są cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. m kw. Około 3 tysiące m kw. zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy. Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana jest z inteligentnymi specjalizacjami regionu (Lotnictwo i Kosmonautyka, Jakość życia, Motoryzacja, Informacja i Telekomunikacja). Podkarpackie Centrum Nauki powstało tuż obok Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena w Tajęcinie pod Rzeszowem. Jest to innowacyjna, największa w regionie placówka edukacyjna.

Rafk

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4