21. Brygada Strzelców Podhalańskich obchodziła swoje święto

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 20 maja 2021

Fot. A. Magda/UMWP

21. Brygada Strzelców Podhalańskich obchodziła w czwartek (20 maja) swoje święto. Z tej okazji odbył się uroczysty apel połączony z nadaniem wyróżnień i tytułów „Honorowych Podhalańczyków”.

Doroczne święto Podhalańczyków ustanowiono na 26 maja. To właśnie tego dnia w 1993 r., na mocy zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, powstała brygada, której rok później Minister Obrony Narodowej nakazał przejąć i z honorem kontynuować tradycje i dziedzictwo jednostek górskich. Ze względu na ćwiczenia, obchody święta odbyły się w tym roku na kilka dni przed jego formalną datą.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w intencji 21. BSP w kościele garnizonowym. Po nabożeństwie odbył się Apel Pamięci pod Tablicą Pamiątkową żołnierzy spod Narwiku. Następnie uroczystości przeniosły się na teren jednostki w kompleksie koszarowym przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie gdzie zostały przyznane odznaki dla wyróżnionych oraz nadano tytuły „Honorowych Podhalańczyków”. W trakcie uroczystości wojewoda Ewa Leniart oraz marszałek Władysław Ortyl otrzymali Odznakę Pamiątkową 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

– Drodzy Podhalańczycy! Wojska górskie z których się wywodzicie odegrały znaczącą rolę w polskiej historii. To właśnie wasi poprzednicy, walcząc dzielnie u boku Andrzeja Galicy w pierwszych latach niepodległości odważnie bronili granic nowo powstałego państwa. Następnie, biorąc udział w licznych starcia i potyczkach II wojny światowej, po raz kolejny udowodnili, że Polaków nigdy nie opuścił duch walki, a odzyskanego państwa tak łatwo nie oddadzą. Wiara w zwycięstwo, wiara w wolną Polskę, która decydowała o wielu wygranych, to nie tylko zasługa wielkich dowódców, liczebności oddziałów czy uzbrojenia. To przede wszystkim żołnierski duch, wola walka i całkowite poświęcenie dla Ojczyzny przyniosło takie efekty. Dzięki temu Polska znów stała się wolna i w tej wolności jest także cząstka Was, podhalańscy żołnierze – powiedziała wojewoda Ewa Leniart, nawiązując do pięknego dziedzictwa Podhalańczyków.

Podczas uroczystości wojewoda podziękowała także żołnierzom za zaangażowanie w walkę z pandemią.

– Drodzy Żołnierze! Dziękuję za wszelkie wsparcie i pomoc udzielane w czasie pandemii. Dziękuję za szkolenia medyczne i wasze przygotowanie do wspierania służb medycznych walczących z wirusem SARS-CoV-2. Dziękuję za ochocze oddawanie krwi, której właśnie teraz tak bardzo brakuje. Dziękuję za pomoc szpitalom, domom dziecka, domom pomocy społecznej i innym placówkom opiekuńczym; za akcję szycia maseczek ochronnych; za każdy gest. Za to, że jesteście wszędzie tam, gdzie najbardziej Was potrzeba – mówiła.

- Jako mieszkańcy Podkarpacia darzymy tę wojskową formację ogromnym szacunkiem, spoglądając z dumą na dziedzictwo i dokonania tej ważnej jednostki Wojska Polskiego, która przez lata udowadniała swoją elitarność i doskonałe wyszkolenie, wykazując się profesjonalizmem oraz bojowym przygotowaniem – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

- Życzę wam żołnierskiego szczęścia, abyście dalej dumnie z podniesionym czołem reprezentowali całą 18. Żelazną Dywizję Zmechanizowaną. W dniu Waszego święta, dziękuję za Wasz trud, który niesiecie całą swoją służbą – mówił zastępca 18. Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Artur Jakubczyk.

***

21. Brygada Strzelców Podhalańskich została sformowana w 1993 roku. Żołnierze brali udział w wielu misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych w takich krajach, jak: Syria, Liban, Bośnia, Albania, Kosowo. Byli dwukrotnie uczestnikami operacji „Iracka Wolność” w ramach misji stabilizacyjno-szkoleniowej w Iraku. W latach 2009 - 2010 oraz w 2012 roku pełnili służbę w Afganistanie, gdzie 1 Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa wystawił Taktyczne Zgrupowanie Bojowe „Charlie”.

21. BSP składa się z 9 jednostek. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego, 21. BSP jako lekki związek taktyczny jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań, jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych humanitarnych i stabilizacyjnych.

Red.

Zdjęcia: A. Magda/UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4