Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w Mobilnym Punkcie Rekrutacji w PUW

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 7 czerwca 2022

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Podkarpacki Urząd Wojewódzki uruchomił Mobilny Punkt Rekrutacji, w którym można uzyskać informacje na temat możliwości odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a także zawodowej oraz terytorialnej służby wojskowej. - W naszym regionie zainteresowanie służbą wojskową jest duże - zaznacza wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Dobrowolna służba

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona w ramach niedawno uchwalonej ustawy o obronie ojczyzny. W ramach zmian zniesiono wojewódzkie sztaby wojskowe (WSzW) i wojskowe komendy uzupełnień (WKU), a w ich miejsce stworzono Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji i wojskowe centra rekrutacji, na terenie całego kraju. Wejście w życie tych przepisów przyspieszono w związku z wojną na Ukrainie.

- Sytuacja na Ukrainie, gdzie już od ponad 100 dni trwa wojna, wymusiła te zmiany, które pomogą w zwiększeniu liczebności armii, chcemy mieć 300 tys. żołnierzy – podkreślał podczas wtorkowego briefingu prasowego płk Mariusz Stopa, szef rzeszowskiego Oddziału Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Dobrowolna służba wojskowa zawodowa składa się z dwóch etapów i trwa 12 miesięcy. Etap pierwszy – szkolenie podstawowe – trwa 28 dni i kończy się przysięgą wojskową. Etap drugi – szkolenie specjalistyczne – trwa 11 miesięcy i realizowane jest w jednostkach wojskowych, gdzie kandydat na żołnierza zawodowego pełni służbę na konkretnym stanowisku.

Mobilny punkt w Urzędzie Wojewódzkim

O tym jak można zostać żołnierzem w ramach dobrowolnej służby wojskowej, ale także jak zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, można dowiedzieć się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie będzie funkcjonował Mobilny Punkt Rekrutacji. We wtorek 7 czerwca oficjalnie zainaugurowano jego działalność.

- Wiemy, że w naszym regionie zainteresowanie służbą wojskową jest duże i wierzę, że punkt rekrutacyjny posadowiony w centrum miasta będzie zachętą dla wielu chętnych do odbycia tej służby - podkreślała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Mobilny Punkt Rekrutacji będzie czynny w każdy wtorek w godzinach 10-18. Żołnierze i pracownicy Oddziału Zamiejscowego w Rzeszowie CWCR oraz rekruterzy Wojsk Obrony Terytorialnej będą odpowiadać na wszelkie pytania dotyczące dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, zawodowej oraz terytorialnej służby wojskowej. Będzie również możliwość złożenia wniosku do służby wojskowej bez wizyty w Wojskowym Centrum Rekrutacji.

Więcej informacji o dobrowolnej służbie wojskowej można uzyskać korzystając ze specjalnej infolinii pod nr 0 800 860 811, która działa w godzinach 8-22. Aplikację do dobrowolnej służby wojskowej można złożyć również na stronie internetowej https://www.zostanzolnierzem.pl.

Jak poinformował płk Mariusz Stopa, 6 czerwca na terenie całego kraju rozpoczął się pierwszy turnus dobrowolnej służby wojskowej. Na Podkarpaciu odbywa się on w Jarosławiu i jest on dedykowany dla kobiet. Bierze w nim udział 40 osób. W kolejnym turnusie zaplanowano 90 miejsc.

- Takich turnusów w tym roku będzie jeszcze pięć - podkreśla płk Stopa.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

4,5 tys. zł pensji

By odbyć dobrowolną służbę wojskową kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat, posiadać polskie obywatelstwo, minimum podstawowe wykształcenie, zdolności fizyczne i psychiczne do odbycia służby wojskowej, nieposzlakowaną opinie i nie mogą być karani za przestępstwo umyślne.

Rekrutowi odbywającemu dobrowolną służbę wojskową przysługuje wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także:

- prawo do urlopu wypoczynkowego, - możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), - prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, - pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska.

Na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie. Będzie mógł też wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia. Przewidziano też możliwość przerwania służby w dowolnym momencie.

Wakacje z WOT

Oprócz dobrowolnej służby wojskowej, trwa również rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. 3. Podkarpacka Brygada WOT już niedługo organizuje kolejne szkolenie podstawowe dla wszystkich chętnych.

- Najbliższe wcielenie do służby zaplanowaliśmy na 25 czerwca w ramach projektu „Wakacje z WOT”, dedykowanego dla uczniów, studentów, nauczycieli - mówił dowódca 3. Podkarpackiej Brygady WOT płk Michał Małyska.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Szkolenie potrwa 16 dni, ochotnicy będą się uczyć posługiwania bronią, łączności, topografii, taktyki, a także zasad zachowania na polu walki i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. To intensywne ćwiczenia, wymagające dobrej kondycji fizycznej, zaangażowania i dużej dyscypliny. Finałem szkolenia podstawowego będzie pętla taktyczna, czyli sprawdzian wiedzy i umiejętności nabytych przez terytorialsów, a potem 10 lipca uroczysta przysięga.

Podkarpaccy terytorialsi po takim szkoleniu zasilą szeregi sześciu batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku oraz w Przemyślu.

Nabór ochotników już trwa. Osoby zainteresowane szkoleniem w terminie wakacyjnym oraz służbą w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej muszą zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP jak również skontaktować się z mobilnym rekruterem 3. PBOT – poinformował płk Małyska.

WAKACJE Z WOT ’22 NA PODKARPACIU – 3. PBOT

Jeśli chcesz zostać „Terytorialsem” sprawdź czy:

posiadasz polskie obywatelstwo

jesteś pełnoletni

jesteś zdrowy fizycznie i psychicznie by pełnić służbę wojskową

jesteś niekarany

nie pełnisz innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadasz przydziału kryzysowego

Karol Woliński

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4