Nowy komisariat policji w Rzeszowie już się buduje. Akt erekcyjny wmurowany

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 20 czerwca 2022

Fot. Paweł Bialic

Trwają prace przy budowie nowego komisariatu policji w Rzeszowie, który zostanie zlokalizowany na osiedlu Kotuli. Obiekt ma być gotowy maksymalnie w 2024 roku i będzie pracowało w nim około 200 osób. W poniedziałek 20 czerwca uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod fundamenty budynku.

Długo oczekiwana inwestycja

Nowy obiekt powstaje na 61-arowej działce przekazanej przez władze Rzeszowa w 2018 roku. Będzie mieścił się przy ul. Bł. Karoliny, w pobliżu skrzyżowania z ul. Wołyńską. Prace trwają już od kilku miesięcy. W poniedziałek doszło do symbolicznego wmurowania aktu erekcyjnego pod fundamenty. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, do tego reprezentanci władz samorządowych i duchowieństwa.

- To wyjątkowa inwestycja, jest ona bardzo długo wyczekiwana i bardzo potrzebna zarówno policjantom Komendy Miejskiej w Rzeszowie jak i mieszkańcom - mówił komendant wojewódzki policji w Rzeszowie insp. Dariusz Matusiak, który dziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację inwestycji.

Nowy komisariat będzie miał cztery kondygnacje, jego powierzchnia użytkowa będzie wynosiła 3000 m kw. W nowym obiekcie pracować będą przede wszystkim funkcjonariusze i pracownicy stanowiący aktualną załogę II Komisariatu Policji, który obecnie funkcjonuje w starym obiekcie przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej.

- Wystarczy pojechać tam i zobaczyć w jakich warunkach muszą pracować policjanci, by zobaczyć jak ta inwestycja jest potrzebna - dodał insp. Dariusz Matusiak.

Inwestycja za 35 mln zł

W nowym budynku swoją siedzibę będzie miała również załoga Komisariatu Policji Śródmieście oraz Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Rzeszów-Śródmieście Do budynku zostanie też przeniesiony Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, który w tej chwili zajmuje pomieszczenia w starym, zabytkowym budynku przy ul. Jagiellońskiej oraz archiwum policyjne. Policjanci nowego komisariatu będą obsługiwać zachodnią część Rzeszowa oraz gminę Świlcza. W nowym budynku będzie pracować 198 osób. Na działce powstaną też dwa budynki garażowe z pomieszczeniem do mycia samochodów i na agregat prądotwórczy. Utworzony zostanie parking na 65 miejsc postojowych. Teren będzie zagospodarowany i ogrodzony.

Za projekt architektoniczny odpowiada rzeszowska firma S.T Architekci, natomiast wykonawcą prac budowlanych jest firma Baudziedzic z Głogowa Małopolskiego. Koszt budowy obiektu to około 22 mln zł, a wartość całej inwestycji to około 35 mln zł. Zgodnie z umową termin zakończenia inwestycji zaplanowano na wiosnę 2024 roku.

- Patrząc na to jak dotąd idą prace budowlane, mam nadzieję że będzie to trochę szybciej, myślę, że pod koniec 2023 roku uda nam się zakończyć inwestycję, rozliczyć ją i spotkać się na otwarciu obiektu - dodał komendant wojewódzki policji w Rzeszowie.

Jak podkreślał członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, ostatni trudny czas związany z najpierw pandemią, a teraz z wojną na Ukrainie pokazuje ważną rolę służb mundurowych takich jak policja.

- Żeby te służby mogły prawidłowo działać oczywiście potrzebne są im godne warunki pracy. Jestem przekonany, że ten obiekt będzie dobrze służył policji, ale także i naszym obywatelom - powiedział Stanisław Kruczek, przekazując list gratulacyjny od marszałka Władysława Ortyla na ręce komendanta policji.

Wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka podkreślała, że budowa komisariatu w Rzeszowie, to największa obecnie inwestycja jeżeli chodzi o policję na Podkarpaciu.

- Ochrona życia i zdrowia obywateli to najważniejsze zadania służb porządku publicznego. Państwa służba to nie tylko codzienny trud wykonywania obowiązków na rzecz Ojczyzny, ale też szczególna misja dbania o bezpieczeństwo mieszkańców podkarpackich wsi i miasteczek. Za tą służbę dziękuję – podkreśliła Jolanta Sawicka.

Wizualizacja nowego komisariatu
Fot. S.T. Architekci

Akt erekcyjny wmurowany

Akt erekcyjny pod budowę nowego komisariatu w Rzeszowie został wmurowany pod fundamenty budynku w kapsule czasu, do której trafiły zgodnie z tradycją aktualne wydania lokalnych gazet oraz będące w obiegu monety i banknoty.

Swoje podpisy na dokumencie złożyli m.in. insp. Andrzej Kropiwiec, dyrektor Biura Logistyki Komendy Głównej Policji, insp. Dariusz Matusiak, komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie, insp. Bogusław Kania, komendant miejski policji w Rzeszowie, Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki, Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa oraz Lucyna Sokołowska, członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego.

Poświęcenia dokonali ks. biskup Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, ks. dr Jan Krynicki, proboszcz parafii pw. Błogosławionej Karoliny oraz ks. Marek Buchman - duszpasterz podkarpackiej policji.

Karol Woliński

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4