Blisko 2000 terytorialsów z 3. PBOT szkoliło się weekend na Podkarpaciu

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 29 sierpnia 2022

Fot. 3. PBOT

W miniony weekend blisko 2000 żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” swój wolny czas spędziło na ćwiczeniach na terenie całego Podkarpacia. Terytorialsi uczestniczyli w intensywnym szkoleniu rotacyjnym doskonaląc m.in. zagadnienia taktyczne, strzeleckie czy medyczne.

Pierwsze szkolenie rotacyjne po wakacyjnej przerwie we wszystkich batalionach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, które rozmieszczone są w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku i Przemyślu rozpoczęło się w miniony weekend.

- Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT doskonalą umiejętności podczas szkoleń rotacyjnych czy poligonowych. Szkolenia podkarpackich terytorialsów ukierunkowane są głównie na optymalizację umiejętności żołnierzy w zakresie działań taktycznych czy strzeleckich. Nabyte umiejętności oraz pozyskane doświadczenie mogą być w przyszłości przydatne do wsparcia społeczności lokalnych służb w sytuacjach kryzysowych. Takie szkolenia stanowią praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania - wyjaśnia ppor. Magdalena Mac, oficer prasowy 3. PBOT.

Fot. 3. PBOT

Jak zaznaczają terytorialsi, na przestrzeni ponad 5 lat, jakość szkoleń żołnierzy 3. PBOT wzrosła w znaczący sposób. - Podkarpaccy terytorialsi doskonalą umiejętności podczas szkoleń, aby utrzymać dotychczas nabyte zdolności bojowe. Szkolenia rotacyjne, zintegrowane a także ćwiczenia, udział w zawodach prowadzone w wymiarze międzynarodowym pozwalają na budowanie indywidualnych i zespołowych zdolności tzw. podwójnego zastosowania - dodaje ppor. Mac. Efektywność oraz intensywność prowadzonych obecnie szkoleń, może być przydatna podczas konfliktu, ale też w czasie pokoju, czy kryzysu, na przykład przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych czy katastrof.

- Podkarpaccy terytorialsi rozumieją przynależność do regionu oraz społeczności, którą jesteśmy gotowi bronić i wspierać. Właśnie dlatego szkolenia odbywają się w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności, stąd aktywność szkoleniowa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady OT w ich SRO. Dynamiczność szkoleń w wymiarze lokalnym i międzynarodowym obrazuje wzrost zainteresowania służbą w 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Profesjonalna kadra, pasja żołnierzy z Podkarpacia to siła i niewątpliwy atut stanowiący fundament funkcjonowania 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej - podkreśla płk Michał Małyska, dowódca podkarpackich terytorialsów.

Fot. 3. PBOT

Zgodnie z kalendarzem działalności 3. PBOT w najbliższą sobotę, 3 września odbędzie się także powołanie ochotników na 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8- dniowe wyrównawcze.

Co należy zrobić by skorzystać z możliwości szkolenia? Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e- PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 3PBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia. Pod numerem telefonu 800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, informacje uzyskamy również za pomocą strony: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Wymagania jakie należy spełniać:

- polskie obywatelstwo

- wiek: 18-60 (63 w korpusie oficerów)

- niekaralność za przestępstwa umyślne

- zdrowie fizyczne i psychiczne by pełnić służbę wojskową.

- 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy. Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników - podkreślają podkarpaccy terytorialsi.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4