Więcej czujników jakości powietrza w Rzeszowie. Staną m.in. przy szkołach

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 19 września 2022

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Od poniedziałku (19 września) w Rzeszowie działa 38 czujników jakości powietrza, a docelowo końcem roku ma być ich 60. Urządzenia znajdą się m.in. na paczkomatach InPost, a także przy miejskich szkołach.

O 36 czujników więcej

Jak poinformował rzeszowski ratusz dane na temat jakości powietrza do tej pory były zbierane tylko przez dwa punkty obsługiwane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Rozbudowa sieci była jedną z zapowiedzi Konrada Fijołka w kampanii wyborczej. Teraz to już potrzeba chwili, bo Komisja Europejska wybrała Rzeszów do elitarnego grona miast, które mają dążyć w najbliższych latach do neutralności klimatycznej.

- To szczególnie ważne w obecnej sytuacji, w której znaleźliśmy się jako Europa. Walka ze smogiem i starania o poprawę jakości powietrza są niezwykle istotne. Musimy wszyscy dbać o otoczenie, a monitoring jakości powietrza pomoże nie tylko w kontroli tego, czym oddychamy, ale także w budowaniu świadomości wśród mieszkańców. Szczególnie tych najmłodszych – mówi prezydent Konrad Fijołek.

Jak podkreśla Fijołek, pomiar powietrza zaledwie z dwóch czujników nie pozwalał na miarodajną ocenę stanu w całym mieście. Stąd decyzja o budowie sieci czujników, która ma zbierać dane z całego Rzeszowa.

- Dzisiaj uruchamiamy pierwszy etap miejskiego systemu monitoringu jakości powietrza, składający się z 38 czujników. Do końca roku będzie ich już 60. Chcemy rozbudować w ten sposób system państwowy, zasponsorujemy budowę dwóch kolejnych stacji. W skład naszego systemu wchodzą m.in. czujniki Miejskiego Zarządu Dróg, urządzenia na paczkomatach InPost, a także dziesięć słupków, które ustawiliśmy przy szkołach – mówi prezydent Rzeszowa.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Dane dostępne na aplikacji

Czujniki staną przy miejskich szkołach podstawowych, obok nich staną tablice informujące o tym, jak odczytywać wskazywane wyniki pomiaru. Przedsięwzięcie zakłada także organizację zajęć edukacyjnych dla uczniów klas 6-8.

Dane zbierane przez czujniki na słupkach będą na bieżąco udostępniane poprzez aplikację EkoSłupek, którą można pobrać na smartfony bezpłatnie.

- Dane z naszych czujników, które zamontowaliśmy przy szkołach będą zbierane w czasie rzeczywistym i odczytywane co 10 minut. Zostaną wysłane do serwera i udostępnione w aplikacji, a także na ich podstawie słupki przy szkołach podświetlą się kolorem odpowiadającym aktualnej jakości powietrza. Będzie to jeden z sześciu kolorów, w skali według norm Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – mówi Marcin Grzanka, przedstawiciel firmy, która zamontowała czujniki i słupki przy szkołach.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

W zależności od potrzeb, pomiary będzie można poszerzać w przyszłości o kolejne dane, poprzez montaż dodatkowych czujników. Na przykład poziomu wilgotności powietrza, głębokości wody w rzekach, czy poziomu hałasu.

- Jesteśmy także otwarci na współpracę z prywatnymi podmiotami. Jeśli na przykład jakaś firma zamontuje u siebie stację pogodową i wyrazi taką chęć. Jej dane także udostępnimy mieszkańcom w naszej aplikacji. Wszystko po to, aby mieszkańcy każdej części miasta mieli dostęp do jak najbardziej precyzyjnych danych – mówi Krzysztof Stańko, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

Wokul

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4