Wojewoda Ewa Leniart: Podkarpacie jest gotowe na nadchodzącą zimę

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 4 listopada 2022

Fot. Karol Woliński

W piątek (4 listopada) wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wraz z przedstawicielami służb mundurowych poinformowała o stanie przygotowań naszego regionu do sezonu zimowego. W trakcie konferencji poruszono również temat ryzyka kolejnej fali uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Bezpieczeństwo bezdomnych

Pogoda tegorocznej jesieni wyjątkowo nas rozpieszcza, rzadko kiedy zdarza się, że początkiem listopada jest tak ciepło. Nieuchronnie zbliżają się do nas jednak coraz zimniejsze dni. Stąd w piątek odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w trakcie którego omówiono działania organizacyjno-logistyczne, prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą.

Szczegóły ustaleń dotyczących przygotowań do zimy przekazała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wraz z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Wojewódzkiej Policji. Szczególnie ważnym tematem była kwestia bezpieczeństwa osób bezdomnych w czasie zimy.

- Podczas dzisiejszego posiedzenia zwróciliśmy uwagę m. in. na kwestie związane z zabezpieczeniem osób bezdomnych w naszym regionie. W wyniku badania ankietowego w 2021 r. zidentyfikowano łącznie 1035 takich osób, spośród których najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni – 944 osoby, tj. ok. 91 proc. Natomiast liczba bezdomnych kobiet wyniosła 91, tj. ok. 9 proc. W większości są to osoby, których wiek przekracza 60 rok życia. Służby zostały zobowiązane do tego, aby zwracać uwagę na bezdomnych i – zwłaszcza w czasie przymrozków – monitorować miejsca, w których zwyczajowo przebywają – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Jak podkreśliła Ewa Leniart, na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, tj. 15 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 4 noclegownie, 3 ogrzewalnie. Placówki dysponują 812 miejscami stałymi – statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 142 osoby, co daje łącznie 954 miejsca.

Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można będzie uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Wsparcie dla organizacji pozarządowych

Wojewoda podkarpacki od wielu lat udziela organizacjom pozarządowym wsparcia finansowego w formie dotacji z przeznaczeniem na działania na rzecz osób bezdomnych, poprzez ogłoszenie konkursu ofert. Adresatami konkursów są organizacje pozarządowe prowadzące działalność w zakresie pomocy społecznej. Skierowane do podmiotów niepublicznych środki stanowią wsparcie finansowe mające na celu uzupełnienie zadań realizowanych przez administrację publiczną. W 2022 r. wojewoda przeznaczyła kwotę 150 tys. zł na dofinansowanie działań w zakresie wsparcia osób bezdomnych. Dotacje przekazano 13 podmiotom na realizację 15 zadań publicznych.

Dodatkowo, w ramach realizacji programów (konkursów) ogłaszanych przez ministra rodziny i polityki społecznej „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”, (edycja 2022), dla podmiotów uprawnionych, zostały rozdysponowane środki, które pozwalają na zabezpieczenie potrzeb podopiecznych i poprawę funkcjonowania placówek, których celem jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Łącznie wsparcie z MRiPS w ramach programu wyniosło w tym roku 954 tys. 900 zł.

Obecny na konferencji prasowej zastępca komendanta wojewódzkiego policji mł. insp. Jacek Juwą również zapewnił o gotowości sił i środków podkarpackiej policji do realizacji zadań w okresie zimowym. Podkreślił, że są prowadzone działania prewencyjne i pomocowe wobec osób bezdomnych, bezradnych i samotnych.

- W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, będziemy działać w trzech obszarach – w obszarze informacyjnym, pomocowym i porządkowym. Zachęcam wszystkich mieszkańców województwa do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń, która jest doskonałym narzędziem wspierającym działania policji – mówił mł. insp. Jacek Juwa.

Co z uchodźcami z Ukrainy?

W trakcie konferencji prasowej dziennikarze pytali również o to, jak województwo podkarpackie przygotowuje się do okresu zimowego pod kątem ryzyka przyjęcia kolejnej fali uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Wojewoda Ewa Leniart podkreślała, że nasz region jest gotowy na taki scenariusz.

- Myślę, że województwo podkarpackie jak żadne inne jest przygotowane do tego kryzysu, ale liczymy na to i bardzo wspieramy władze Ukrainy, aby zabezpieczyły swoich mieszkańców, pomimo wielu trudności i świadomej działalności Rosji w kierunku zniszczenia infrastruktury krytycznej - mówiła Ewa Leniart, która wspomniała też o konieczności dalszego wsparcia humanitarnego dla naszych wschodnich sąsiadów.

- Władze Ukrainy deklarują, że zrobią wszystko, aby ich obywatele mogli zostać na terenie kraju, nam pozostaje gorący apel do społeczności polskiej i międzynarodowej, żeby w tym zakresie ich wspierać, dostarczać potrzebne urządzenia, takie jak agregaty prądotwórcze czy żywość - mówiła wojewoda.

Strażacy w gotowości

Do zimy przygotowani są również podkarpaccy strażacy. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec przekazał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego.

- Zwykle w okresie zimowym notujemy najwięcej zdarzeń związanych z usuwaniem miejscowych zagrożeń. Te zdarzenia są powodowane takimi zjawiskami jak intensywne opady śniegu, niskie temperatury, oblodzenia szlaków komunikacyjnych oraz zatory lodowe czy roztopowe. Jesteśmy dysponowani m. in. do usuwania nawisów śnieżnych, lodowych z budynków użyteczności publicznej, usuwania drzew, konarów połamanych w wyniku wiatru i intensywnych opadów śniegu. Pomagamy również innych służbom w usuwaniu różnego rodzaju awarii - mówił nadbryg. Andrzej Babiec.

Jak dodał komendant wojewódzki PSP do realizacji zadań w okresie zimowym w dyspozycji jest 28 jednostek ratowniczo-gaśniczych, w których służy blisko 1,5 tys. strażaków zawodowych PSP.

- Ponadto mamy 341 jednostek ochotniczych straży pożarnych, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łącznie służy w nich ponad 12 tys. strażaków ochotników. Dodatkowo mamy 927 innych jednostek OSP, które również są przygotowane i wyposażone w odpowiedni sprzęt ratowniczy do tego, żeby mogły udzielać właściwej pomocy – powiedział nadbryg. Andrzej Babiec.

Komendant mówił także o realizowanych kampaniach informacyjnych tj. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, w związku z tym, że sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo- i jednorodzinnych to każdego roku okres zwiększonej ilości interwencji strażaków w domach i mieszkaniach. Informacje na temat kampanii są dostępne na stronie PSP.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4