Rok od wybuchu wojny na Ukrainie. O jej skutkach debatowali eksperci

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 3 marca 2023

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

W piątek 3 marca w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja pn. „Sytuacja geopolityczna – Świat – Europa – Region”. Wydarzenie dotyczyło skutków trwającej od roku wojny na Ukrainie. Głos zabrali przedstawiciele służb, eksperci i naukowcy.

O skutkach wojny na Ukrainie

Konferencja „Sytuacja geopolityczna – Świat – Europa - Region” zorganizowana w piątek w Rzeszowie była przestrzenią do debat przedstawicieli administracji, służb oraz naukowców i ekspertów na temat skutków jakie niesie za sobą wojna na Ukrainie. Konferencja została zorganizowana przez wojewodę podkarpackiego przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim i Urzędem Statystycznym w Rzeszowie.

- Bardzo zależało mi, aby ta konferencja się odbyła w Rzeszowie, jesteśmy jako Podkarpacie i jako Polska terenem wydarzeń, które będą kształtować nowy porządek w Europie i na świecie. Warto abyśmy mieli pełną świadomość tego, że historia dzieje się z naszym uczestnictwem. To wydarzenie ma pokazać, że skutki i następstwa wojny Ukrainy będą się dokonywać w pewnej perspektywie czasowej i musimy być na to przygotowani, ta wojna jeszcze się nie skończyła - podkreślała podczas otwarcia konferencji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Jak dodała wojewoda, okres po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie, był ogromnym wyzwaniem dla administracji i służb w regionie. Dzięki dobrej koordynacji działań udało się sprawnie przyjąć uchodźców z Ukrainy, Ewa Leniart podkreślała także rolę organizacji pozarządowych oraz mieszkańców regionu, którzy w odruchach serca pomagali osobom uciekającym z terenu wojny.

- To wszystko sprawiło, że dzisiaj możemy mówić o zmianie centrum geopolitycznego naszego kraju. Nagle nasze województwo staje się rozpoznawalne na mapie Europy i nie tylko. Dzisiaj wielu obywateli Stanów Zjednoczonych i innych państw nie ma problemów z wymówieniem słów Rzeszów czy Podkarpacie - zaznaczyła Ewa Leniart.

Wykłady i panele

Podczas wykładu inauguracyjnego wojewoda mówiła m. in. o organizacji punktów recepcyjnych, pomocy medycznej, funkcjonowaniu hubów transportowych, koordynacji pomocy humanitarnej, wdrażaniu rozwiązań tj. weryfikacja wolontariatu, a także o szeregu wyzwań, z jakimi musiało zmierzyć się Podkarpacie w obliczu wojny za wschodnią granicą. Kolejny wykład dotyczący sytuacji geopolitycznej Europy w obliczu napaści Rosji na Ukrainę wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Grosse.

W ramach wydarzenia odbyły się także dwa panele dyskusyjne poświęcone wojnie w Ukrainie i jej wpływowi na bezpieczeństwo oraz społecznym skutkom wojny dla województwa podkarpackiego i całego regionu. W debacie uczestniczyli przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Ośrodka Studiów Wschodnich, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Biura Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Zdrowia, Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i UNHCR.

Karol Woliński

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4