Podkarpackie „Wakacje z WOT” zakończył egzamin. W niedzielę przysięga

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 6 lipca 2024

Fot. GDD 3. PBOT

W 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej dobiega końca szkolenie ochotników w ramach programu „Wakacje z WOT”. Po 16 dniach nauki taktyki, łączności, strzelania i udzielania pierwszej pomocy, ochotnicy zdali egzamin sprawdzający nabyte dotychczas umiejętności. Ostatnim krokiem będzie wypowiedzenie słów roty i złożenie przysięgi wojskowej na sztandar. Ta odbędzie się w niedzielę, 7 lipca o godzinie 11:00 na Rynku w Kolbuszowej.

W piątek 5 lipca ochotnicy odbywający tzw. „szesnastkę”, czyli trwające 16 dni szkolenie podstawowe dla kandydatów do 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” zdawali egzamin w formule tzw. pętli taktycznej. W czasie całodniowych zajęć musieli sprostać zadaniom, które weryfikowały ich wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkolenia w Nowej Sarzynie oraz na podkarpackich strzelnicach.

Głównym celem egzaminu zwieńczającego tzw. „szesnastkę”, było podsumowanie zdobytych umiejętności podczas szkolenia podstawowego. Bezpieczne posługiwanie się bronią, strzelanie, zakładanie maski przeciwgazowej i jej właściwe użycie, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem busoli, ładowanie magazynka na czas czy ewakuacja i udzielanie pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać ochotnicy z Podkarpacia.

- Egzaminu nie ułatwiała pogoda, przede wszystkim wysoka temperatura, trudne warunki terenowe, zmęczenie oraz „duch”, który zaskakiwał żołnierzy kolejnymi wyzwaniami - zaznacza ppor. Magdalena Mac z 3. PBOT. Łącznie „szesnastkę” ukończyło 66 ochotników. To ostatni egzamin organizowany przed uroczystą przysięgą wojskową.

- Dwa tygodnie wakacji spędzone w żołnierskim środowisku pozwoliły mi nabyć podstawowe umiejętności wojskowych i przeżyć fajną przygodę. Sprawdziłem samego siebie, dzięki czemu zdałam egzamin kończący szkolenie podstawowe - powiedział jeden z uczestników szkolenia w ramach „Wakacji z WOT”.

W niedzielę, 7 lipca o godzinie 11:00 na Rynku w Kolbuszowej, odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa ochotników do służby w 3. PBOT, którzy zakończyli 6-dniowe szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

- Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich rodzin oraz najbliższych - podkreśla ppor. Magdalena Mac.

Po przysiędze nowi ochotnicy zasilą bataliony 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozlokowane w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (docelowo Tarnobrzeg) i Sanoku.

***

Kolejne wakacyjne szkolenie rozpocznie się 17 sierpnia 2024 roku.

Nabór ochotników już trwa. Podkarpaccy terytorialsi zachęcają: - Chcesz wstąpić do WOT? Nic prostszego! Skontaktuj się z rekruterem z 3. Podkarpackiej Brygady OT. - https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/! Wymogi formalne do służby wojskowej w 3 PBOT: należy mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i być niekaranym. Trzeba również pomyślnie przejść badanie lekarskie.

Opr. Red.

Fot. GDD 3. PBOT

Fot. GDD 3. PBOT

Fot. GDD 3. PBOT

Fot. Sekcja Komunikacji Społecznej 3. PBOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4