Podkarpaccy terytorialsi z 3. PBOT złożyli w niedzielę uroczystą przysięgę

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 7 lipca 2024

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

W niedzielę 7 lipca na Rynku w Kolbuszowej, 66 ochotników złożyło przysięgę wojskową na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy zasilą szeregi batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (docelowo Tarnobrzeg) i Sanoku. Uroczysta przysięga wojskowa była finałem „Wakacji z WOT”, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego prowadzonego w Nowej Sarzynie i na podkarpackich strzelnicach.

Przysięga wojskowa podkarpackich terytorialsów była ostatnim etapem szkolenia podstawowego w ramach pierwszego turnusu tegorocznej edycji projektu „Wakacje z WOT”, które rozpoczęło się 22 czerwca. Uroczystą przysięgę na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” złożyło 66 mieszkańców z Podkarpacia.

Podczas tzw. 16-stki ochotnicy z regionu zdobyli przeszkolenie z podstawowych zagadnień, m.in.: bezpiecznego i efektywnego posługiwania się karabinkiem MSBS GROT, taktyki, topografii czy pomocy medycznej na polu walki.

List do nowych żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wystosował wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. – Przyrzekliście, że będziecie bronić Ojczyzny i chronić jej obywateli, bo takie jest Wasze zadanie jako żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zdecydowaliście, że chcecie to robić tutaj, w regionie, w którym mieszkacie, na Podkarpaciu, gdzie wielu z Was się wychowało i ukształtowało – podkreślił w liście szef MON.

Dowódca podkarpackich terytorialsów, dziękując żołnierzom za ich postawę, podkreślił że wypowiadając słowa przysięgi wojskowej dołączają do grona żołnierzy Wojska Polskiego.

- Składając dziś przysięgę wojskową podejmujecie się służyć Polsce zgodnie z wartościami takimi jak odwaga, wierność i honor. Stanowi to namacalny dowód znaczącego wzrostu odpowiedzialności za Polskę i bezpieczeństwo naszego kraju – zaznaczył płk Michał Małyska, dowódca 3. PBOT.

Przed uroczystą przysięgą wojskową, odbył się główny egzamin zwieńczający tzw. „szesnastkę” podczas którego ochotnicy z Podkarpacia musieli wykonać określone zadania m.in.: zakładać maskę przeciwgazową, poruszać się w terenie z wykorzystaniem busoli, ładować magazynek na czas czy udzielić pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki. W ten sposób podsumowane zostały zdobyte podczas szkolenia podstawowego umiejętności, a zwieńczeniem trudów była uroczysta przysięga wojskowa.

Oprócz przysięgi wojskowej tego samego dnia płk Michał Małyska, dowódca podkarpackich terytorialsów wręczył absolwentom kursu podoficerskiego SONDA, mianowania na pierwszy stopień podoficerski. Ostatecznie kurs ukończyło 20 terytorialsów z 3. PBOT.

Kolejne szkolenie podstawowe dla ochotników w ramach cyklicznej akcji „Wakacje z WOT” odbędzie się 17 sierpnia 2024 roku. Termin ten jest wybrany nieprzypadkowo – to wyjście naprzeciw uczniom szkół średnich, którzy ukończyli 18 rok życia, ale również nauczycielom oraz pracownikom oświaty, którzy przerwę międzysemestralną będą mogli wykorzystać na udział w szesnastodniowym szkoleniu podstawowym bez rezygnacji z codziennych obowiązków.

Red.

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

Fot. kpr. Kamil, 3. PBOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4