W Rzeszowie uroczystą przysięgę wojskową złożyli ochotnicy 3. PBOT

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 26 października 2024

Fot. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

W sobotę, 26 października przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się 48. przysięga wojskowa w historii 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”.

Uroczysta przysięga wojskowa podkarpackich terytorialsów była ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 11 października 2024 roku. Podczas tzw. 16-nastki ochotnicy z Podkarpacia szkolili się z najważniejszych zagadnień, m.in. bezpiecznego i efektywnego posługiwania się karabinkiem MSBS Grot, taktyki, topografii, pomocy medycznej na polu walki, a także musztry i regulaminów.

Przysięgę złożyło 32 ochotników.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, administracji rządowej, władz samorządowych, służb mundurowych, kombatanci, bliscy i rodziny żołnierzy.

List do żołnierzy skierował wiceprezes Rady Ministrów minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Wstępując w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wzmacniacie nasze Siły Zbrojne. Przyczyniacie się do budowy siły i skuteczności formacji, która w niezwykle ważnym – lokalnym wymiarze zapewnia bezpieczeństwo Polski – napisał szef MON.

Ślubowanie odebrał płk Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Dziękując żołnierzom za ich postawę, podkreślił, że przysięga wojskowa to przede wszystkim symbol oddania, odwagi i odpowiedzialności, które towarzyszą służbie dla naszego narodu.

– Stajecie się dzisiaj częścią wspaniałej tradycji, która ma swoje korzenie w dziejach naszego narodu. Mówiąc o przeszłości, warto przypomnieć sobie poświęcenie i heroizm, które towarzyszyły naszym przodkom w trudnych momentach historii. Ich odwaga i determinacja są wzorem dla nas wszystkich i powinny stanowić dla was inspirację w nadchodzących wyzwaniach – mówił pułkownik Michał Małyska, dowódca 3. PBOT.

- To akt wielkiej odwagi, poświęcenia oraz miłości do Polski. Wasza gotowość do służby zasługuje na najwyższe uznanie. Dziękuję za podjęcie decyzji o wstąpieniu do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Życzę Wam nieustającej odwagi, bezpieczeństwa na służbie oraz dumy i satysfakcji z pełnionej misji. Niech ten dzień na długo pozostanie w Waszej pamięci, a postawa żołnierza towarzyszy Wam w codziennym życiu – mówiła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

Gratulacje dla nowych członków brygady złożyła członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska–Jedynak, która przekazała także wyrazy uznania od marszałka województwa Władysław Ortyla.

- Drodzy Żołnierze! Słowa składanej dziś przez Was przysięgi to deklaracja wiernościi oddania sprawom Ojczyzny. Wielkie zobowiązanie wobec Rzeczypospolitej i Polaków. Od dziś będziecie stać na straży bezpieczeństwa naszego regionu oraz kraju. To jest wymagająca służba, swoista misja, do pełnienia której zostają powołani nieliczni. Składacie przysięgę w czasie trudnym dla Ojczyzny, w obliczu wyzwań i zagrożeń, jakie niesie ze sobą wojna tocząca się w kraju naszych sąsiadów. W Rzeszowie, na Podkarpaciu rozumiemy to doskonale, mając świadomość bliskości polsko-ukraińskiej granicy oraz tego, co dzieje się na Ukrainie. Państwa przystąpienie do formacji wiąże się z przyjęciem na siebie obowiązku, dbania o bezpieczeństwo mieszkańców naszych miast, wsi, większych i mniejszych społeczności oraz wspólnot. Wzorem służby Ojczyźnie niech będzie dla Państwa patron Brygady - płk Łukasz Ciepliński - Żołnierz Niezłomny, bohater i patriota. Wierzę, że jego ideały staną się dla Państwa wyznacznikiem podejmowanych działań – powiedziała podczas uroczystości Małgorzata Jarosińska–Jedynak.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra wojskowa z Rzeszowa. Po przysiędze odbyła się defilada wojskowa wraz z pokaz sprzętu, a w punktach informacyjnych można było uzyskać więcej informacji na temat wszystkich służb mundurowych.

Przed uroczystą przysięgą wojskową, odbył się główny egzamin zwieńczający tzw. „szesnastkę” podczas którego ochotnicy z Podkarpacia musieli wykonać określone zadania m.in.: zakładać maskę przeciwgazową, poruszać się w terenie z wykorzystaniem busoli, ładować magazynek na czas, czy udzielić pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki. W ten sposób podsumowane zostały zdobyte podczas szkolenia podstawowego umiejętności, a zwieńczeniem trudów była uroczysta przysięga wojskowa.

Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w etatowych batalionach zlokalizowanych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Tarnobrzegu i Sanoku.

Ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 3. PBOT rozpocznie się 29 listopada 2024 roku.

Red.

Zdjęcia: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i Jerzy Żygadło/PUW Rzeszów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4