Trwa dwutygodniowe szkolenie zintegrowane rzeszowskich terytorialsów

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 26 listopada 2024

Fot. Grupa Dokumentowania Działań 3. PBOT

Działania przeciwdywersyjne w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami, szkolenia ogniowe, wysadzanie, prowadzenie rozpoznania, bytowanie w terenie przygodnym, szkolenie z technik wyłomowych i linowych w terenie zurbanizowanym, a także umiejętności związane z konserwacją i naprawą sprzętu. Ponad 250 żołnierzy z 31. batalionu lekkiej piechoty jest w trakcie 14 — dniowego szkolenia zintegrowanego.

Od 16 listopada 2024 roku, trwa szkolenie zintegrowane żołnierzy 31. batalionu lekkiej piechoty z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponad 250 żołnierzy z 31. blp przez dwa tygodnie intensywnie doskonali swoje umiejętności praktyczne, w tym taktykę, strzelanie, łączność, naprowadzanie ognia artylerii, obrazowanie sytuacji taktycznej przy wykorzystaniu aplikacji ATAK oraz medycynę pola walki. Szkolą się także w zakresie procedur dotyczących działań w terenie zurbanizowanym (MOUT, FIBUA) oraz lesistym w ramach działań przeciwdywersyjnych i przeciw rozpoznawczych. W trakcie zintegrowanego szkolenia podjęli się największego wyzwania w tym roku, którym jest udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami o kryptonimie „LUTNIA-24”.

— W trakcie poligonu żołnierze z 31 batalionu lekkiej piechoty rozwijają kluczowe umiejętności bojowe, które są niezbędne na współczesnym polu walki. Jasno sprecyzowany plan przygotowania żołnierzy batalionu, który dowódca batalionu realizuje w ramach szkoleń rotacyjnych, z zakresu budowania zdolności batalionu do prowadzenia działań, doskonale przygotował żołnierzy batalionu do udziału w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. „LUTNIA-24”. Podczas ćwiczenia doskonalony jest proces planowania, przygotowania oraz prowadzenia działań przez pododdziały w warunkach zbliżonych do rzeczywistych — powiedział płk Michał Małyska, dowódca 3. PBOT.

Ważną częścią dwutygodniowego szkolenia jest realizacja zadań w tzw. polu. Żołnierze z 31. blp wykonują zadania bojowe w różnych warunkach atmosferycznych i terenowych, co jest kluczowe dla przygotowania ich do rzeczywistych sytuacji kryzysowych czy też działań zbrojnych.

— Dzięki zasadzie powtarzalności i budowaniu swojego rodzaju nawyków poprzez wielokrotne wykonane procedury bądź czynności, żołnierze zwiększają swoją efektywność, adaptacyjność i gotowość do szybkiego reagowania na potencjalne zagrożenia. To proces ciągłego doskonalenia, który nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale również buduje zaufanie wśród społeczeństwa — podsumowuje mjr Sławomir, 31. blp.

Szkolenia realizowane w miejscach, gdzie terytorialsi żyją na co dzień, doskonale odwzorowują potencjalne scenariusze działań pododdziałów brygady.

***

Szkolenia prowadzone w Stałych Rejonach Odpowiedzialności (SRO), które są związane z terenami, z których pochodzą żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, stanowią istotny element tożsamości tej formacji. Charakter terytorialny oznacza gotowość do obrony oraz wsparcia rodzin, bliskich i sąsiadów. Z tego wynika główna misja formacji, która polega na „obronie i wspieraniu lokalnych społeczności”, czyli obszarów, z których wywodzą się żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej.

Red.

Fot. Grupa Dokumentowania Działań 3. PBOT

Fot. Jan Kwieciński/3. PBOT

Fot. Grupa Dokumentowania Działań 3. PBOT

Fot. Grupa Dokumentowania Działań 3. PBOT

Fot. Grupa Dokumentowania Działań 3. PBOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4