Były rektor WSIiZ może dostać tytuł Honorowego Obywatela Rzeszowa

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 8 grudnia 2022

Dr Wergiliusz Gołąbek
Fot. Paweł Bialic

Dr Wergiliusz Gołąbek – były rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie może otrzymać tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Wyróżnienie w postaci tytułu Zasłużonego dla Miasta mogą z kolei dostać popularyzatorka kultury ludowej Alicja Haszczak i kynolog Marta Gutowska. Decyzje o przyznaniu tych tytułów mają podjąć niebawem rzeszowscy radni.

Wyróżnienie dla byłego rektora WSIiZ

Propozycje dotyczące przyznania wyróżnień Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa oraz Zasłużonego dla Miasta przedstawiła kapituła, w której skład wchodzą rzeszowscy radni oraz przedstawiciele władz Rzeszowa. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta podczas najbliższej sesji, która odbędzie się w najbliższy wtorek 13 grudnia.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa może dostać dr Wergiliusz Gołąbek, który w ostatnich latach był kojarzony przede wszystkim z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Na uczelni pracuje od 2003 roku, W latach 2012-2016 pełnił funkcję prorektora ds. rozwoju i współpracy, następnie w latach 2016-2022 był jej rektorem, a od pewnego czasu sprawuje funkcję wiceprezydenta WSIiZ.

- W okresie pełnienia funkcji Prorektora, a później Rektora – Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ugruntowała swoją pozycję na edukacyjnej mapie świata. Dzięki konsekwentnie prowadzonej pod nadzorem Pana Wergiliusza Gołąbka polityce stabilizacji i rozwoju naukowego kadry, uczelnia była pierwszym i jedynym miejscem pracy dla asystentów i adiunktów. Priorytetem działalności ówczesnego Rektora było stworzenie takich warunków i możliwości, by naukowcy zatrudnieni we WSIiZ realizowali badania naukowe, użyteczne z punktu widzenia lokalnej społeczności, otoczenia gospodarczego i mające wpływ na rozwój polskiej nauki - czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie nadania doktorowi Gołąbkowi tytułu.

Oprócz pracy na uczelni był także przez wiele lat dyrektorem Filharmonii Podkarpackiej oraz Muzycznego Festiwalu w Rzeszowie.

- W czasie jego działalności rzeszowska orkiestra symfoniczna stała się orkiestrą zaliczaną do najlepszych w Polsce, a łańcucki festiwal, pomimo poważnych problemów organizacyjno – finansowych, ugruntował swoją pozycję wśród najbardziej prestiżowych imprez muzycznych w Europie - brzmi treść uchwały.

Propozycje zasłużonych dla miasta

Oprócz nadania tytułu Honorowego Obywatela Rzeszowa, w trakcie wtorkowej sesji miejscy radni zdecydują również w sprawie propozycji wyróżnienia mianem Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa dla dwóch osób.

Tytuł może zostać przyznany Marcie Gutowskiej – weterynarz, założycielce Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT.

- Jej działalność społeczna na rzecz rzeszowian, umiejętności i doświadczenie, z którego nieustannie czerpią osoby zajmujące się szkoleniem ratowniczych psów z Polski i różnych stron świata, przyczynia się do kształtowania wizerunku Rzeszowa jako Miasta ludzi zaangażowanych i pracujących z wielką pasją - napisano w uchwale o przyznaniu Marcie Gutowskiej tytułu.

W projekcie uchwały czytamy m.in. że Marta Gutowska Uznawana jest za prekursora ratownictwa kynologicznego w Polsce. Dzięki jej umiejętnościom i zaangażowaniu, w 1974 roku w Polsce rozpoczęła się historia wykorzystywania psów wyszkolonych do ratownictwa.

Drugą osobą, która może otrzymać tytuł Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa jest Alicja Haszczak, popularyzatorka kultury ludowej Rzeszowszczyzny, najwybitniejsza na Podkarpaciu znawczyni tradycji ludowych, która przez ponad 70 lat pracy artystycznej, pedagogicznej i twórczej wychowała wiele pokoleń młodych instruktorów i folklorystów. Założyła m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny”.

- Jej opracowania choreograficzne oraz liczne publikacje książkowe są bardzo wysoko oceniane przez fachowców i przyczyniają się do pielęgnowania i propagowania wśród polskiej i polonijnej młodzieży dziedzictwa narodowego i kultury naszego kraju, a szczególnie tradycji regionu - czytamy w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia.

Jeżeli rzeszowscy radni wydadzą zgodę na uhonorowanie dr Wergiliusza Gołąbka, Marty Gutowskiej i Alicji Haszczak, wspomniane tytuły zostaną im uroczyście nadane podczas gali 669-lecia lokacji miasta Rzeszowa, która odbywa się tradycyjnie w styczniu.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4