Jubileusz Władysława Ortyla. 10 lat od wyboru na marszałka Podkarpacia

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 29 maja 2023

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Właśnie minęło 10 lat od wyboru Władysława Ortyla na marszałka Województwa Podkarpackiego.

- Minione 10 lat to czas wielu wyzwań i ciężkiej pracy, kolejnych zarządów województwa oraz kadencji samorządu województwa. Nasz region w tym czasie bardzo się zmienił i jestem dumny i szczęśliwy, że mogłem mieć w tych zmianach swój udział oraz wpływ – mówił marszałek Władysław Ortyl w czasie poniedziałkowej (29 maja) sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Gośćmi sesji sejmiku województwa byli między innymi: posłowie na Sejm RP Krzysztof Sobolewski, Teresa Pamuła, Andrzej Szlachta, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak, wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr a także Łucja Mirowska–Kopeć oraz Jan Kopeć ze Związku Klubów Polskich ze Stanów Zjednoczonych.

Były gratulacje, życzenia, kwiaty, wspólne zdjęcia, jubileuszowy film oraz przemowy, podsumowujące dekadę marszałka Władysław Ortyla.

- Panie marszałku, gratuluję 10 lat w roli gospodarza regionu, choć pana praca w samorządzie województwa ma dużo dłuższy staż, bo razem byliśmy radnymi już w pierwszej kadencji samorządu województwa. Nie sposób wymienić wszystkich dokonań, jakie są udziałem marszałka Władysława Ortyla w czasie minionych 10 lat, ale chcę tylko wspomnieć o tych najbardziej spektakularnych. Bez wątpienia są to: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego, Centrum Łukasiewicz, Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, której realizacja jest na ukończeniu oraz wielkie inwestycje w podkarpackich szpitalach a także Muzeum Rodziny Ulmów, które rozsławia Podkarpacie na świecie. To jest niewielki wycinek dokonań z tych 10 lat. Podkarpacie zmieniło się w ciągu tej dekady i w tych zmianach pan marszałek ma swój ogromny udział – mówił przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Borcz gratulując marszałkowi jubileuszu.

- Moment wyboru na marszałka przed dziesięciu latami wymagał ode mnie niełatwych decyzji, bo kiedy wybór się dokonywał w tych trudnych okolicznościach, których dziś nie chcemy wspominać, byłem senatorem i zamieniłem miejsce w Senacie RP na codzienne wyzwania dotyczące setek i tysięcy codziennych decyzji mających wpływ na rozwój Podkarpacia. Przez te dziesięć lat miałem okazję pracować z kilkoma zarządami oraz kolejnymi sejmikami. Na pewno był to czas wielu działań, wielu emocji dyskusji oraz wielu przemian. Obdarzono mnie wielkim zaufaniem, za co dziękuję i Prawu i Sprawiedliwości i prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Robiłem i robię wszystko, aby tego zaufana nie zawieść i najlepiej jak to możliwe wykorzystać ten czas dla dobra Podkarpacia. A był to czas wielu zmian w sferze społecznej, infrastruktury drogowej i kolejowej, wykorzystania funduszy unijnych, wyzwań w dziedzinie dziedzictwa kultury i pamięci. To był czas kolejnych perspektyw finansowych, przygotowywania i realizowania kolejnych budżetów województwa. Był to także czas wspólnych działań i dobrej współpracy. Dziękuję wszystkim, którzy wraz ze mną przez tę dekadę pracowali na rzecz samorządu województwa i tego, aby Podkarpacie mogło rozkwitać – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Z okazji jubileuszu marszałka Ortyla na sali gromadzącej regionalny parlament zabrzmiały dźwięki w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej z Tarnobrzega. Stało się tak dlatego, że w czasie majowej sesji świętowano 70-lecie odkrycia złóż polskiej siarki w rejonie Tarnobrzega.

Upamiętnienie odkrywców złóż siarki

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus przedstawiła stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie upamiętnienia odkrywców złóż polskiej siarki i pracowników polskiego przemysłu siarkowego.

- W roku 2023 przypada 70. rocznica odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega, które dało podstawy dynamicznego rozwoju gospodarczego, w tym przemysłu, rozbudowy infrastruktury technicznej, a także wpłynęło na przemiany społeczne i cywilizacyjne, które ukształtowały obecny profil północnej części obecnego Województwa Podkarpackiego.Sejmik Województwa Podkarpackiego, doceniając trud i wiedzę odkrywców, budowniczych oraz wszystkich pracowników polskiego górnictwa i przemysłu siarkowego składa wyrazy szacunku i uznania za ich zaangażowanie i ofiarność w tworzenie Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego– mówiła wicemarszałek Ewa Draus, przytaczając treść stanowiska, które przyjął sejmik - Niezwykle dynamiczny rozwój górnictwa i przetwórstwa siarki, powodował wielopłaszczyznowe i głębokie zmiany społeczno-gospodarcze regionu tarnobrzeskiego. Przemysł siarkowy zatrudniał kilkanaście tysięcy pracowników i stworzono miejsca pracy dla trzech pokoleń pracowników. Dzięki ogromnemu wysiłkowi tych pokoleń, Polska była czołowym wytwórcą, eksporterem tego surowca, a także światowym centrum przetwarzania siarki. Powstanie Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, było kluczowym czynnikiem miastotwórczym i uformowania pozycji gospodarczej miasta Tarnobrzega – podkreślała wicemarszałek Ewa Draus.

Radni województwa podkreślili w swym stanowisku, że wkład dziedzictwa przemysłu siarkowego, w rozwój gospodarczy Podkarpacia wciąż jest dostrzegany, w przemysłowym charakterze tej części województwa. - Jesteśmy pewni, iż to dziedzictwo będzie nadal rozwijane poprzez wzrost przedsiębiorczości i innowacyjności przedsiębiorstw, czego efektem będzie wzrost dobrej jakości miejsc pracy – zaznaczyli radni województwa. - Sejmik Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie podkreślając zasługi, prof. Stanisława Pawłowskiego w odkryciu złóż siarki w rejonie Tarnobrzega, wyraża wdzięczność i uznanie Wszystkim, których praca przyczyniła się do powstania Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, wszechstronnego rozwoju subregionu Tarnobrzeskiego oraz całego Województwa Podkarpackiego.

W sesji uczestniczyli przedstawiciele Związku Klubów Polskich w Stanach Zjednoczonych, z którym od lat blisko współpracuje samorząd Podkarpacia.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Prezes Związku Klubów Polskich w USA Łucja Mirowska-Kopeć zaprezentowała działania tej organizacji na terenie Chicago i Stanów Zjednoczonych oraz współpracy z instytucjami w Polsce.

- Chcę pogratulować marszałkowi Władysławowi Ortylowi jego jubileuszu. Wręczam mu rękawice bokserskie, które przydadzą mu się w walce o województwo. My,z perspektywy wizyt w regionie widzimy jak zmienia się Podkarpacie. Odnosimy nawet wrażenie, że stolica Polski już lada chwilaprzeniesie się tu - do regionu. W tych zmianach widać, jak państwo wspaniale pracujecie, jak zmienia się to województwo. Kiedyś mówiło się, że była tu Polska B, a teraz to jest Polska A Plus! Dziękujemy za to, że nie zapominają Państwo o Polonii i wspierają naszą pracę. My także chcemy współpracować, chcemy aby województwo podkarpackie było przewodnikiem w łączeniu polskich regionów z nasząorganizacją, która istnieje już 95 lat – mówiła prezes Łucja Mirowska – Kopeć.

W czasie sesji zaprezentowana została informacja na temat działań podejmowanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego w roku Rodziny Ulmów. Informację o realizacji poszczególnych elementach planu działań, który przyjął Zarząd Województwa Podkarpackiego, zaprezentował radnym pełnomocnik zarządu województwa ds. beatyfikacji Rodziny Ulmów - Michał Tabisz.

Inne decyzje sejmiku

W czasie sesji radni przyjęli uchwały dotyczące udzielenia pomocy finansowej w 2023 roku w ramach „Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025” na działania służące realizacji Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi oraz „Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025” na realizację II etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności”.

Decyzjami radnych województwa, pomoc finansowa z budżetu województwa została przekazana dla powiatu mieleckiego, dla Rzeszowa, dla gmin Krzeszów oraz Harasiuki na realizację zadań związanych z infrastrukturą drogową poszczególnych samorządów.

Radni województwa zdecydowali o powierzeniu samorządowi Rzeszowa zadania zarządzania odcinkiem drogi wojewódzkiej w ramach zadania „Budowa DW w Rzeszowie na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Krakowskiej - połączenie DK 97 z DK 94”.

Radni zdecydowali także o udzieleniu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa.

Na sejmiku dyskutowano także na temat warunków wynagradzania egzaminatorów zatrudnionych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.

Radni zdecydowali także o udzieleniu pomocy społecznościom lokalnym i regionalnym Ukrainy. Chodzi o przekazanie 200 tysięcy złotych z budżetu samorządu województwa, na potrzeby ukraińskich obwodów: lwowskiego, iwano – frankiwskiego, zakarpackiego oraz tarnopolskiego. Środki te, po 50 tysięcy złotych dla każdego z obwodów, zostaną wykorzystane na organizację letniego wypoczynku, na terenie Podkarpacia, dla dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy oraz ich opiekunów.

Kolonia będzie skierowana do dzieci z obwodów partnerskich województwa podkarpackiego, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, które zostały przymusowo przesiedlone z terenów objętych działaniami zbrojnymi na zachód Ukrainy, dzieci żołnierzy oraz tych, które straciły bliskiego członka rodziny w wyniku konfliktu zbrojnego. Dzieci te zostaną także objęte podczas kolonii opieką psychologiczną. Wypoczynek letni zorganizowany zostanie na terenie regionu.

W 2022 roku dzięki staraniom samorządu Podkarpacia w uzdrowisku w Rymanowie Zdroju wypoczywało 120 młodych ludzi z Ukrainy.

W czasie sesji doszło też do kuriozalnej sytuacji związanej z badaniem alkomatem członków zarządu województwa. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Red.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4