W gminie Boguchwała wszystkie lampy uliczne mają być energooszczędne

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 20 marca 2024

Fot. Pixabay.com

Do końca tego roku wszystkie latarnie w gminie Boguchwała mają być energooszczędne. Już niedługo samorząd ogłosi przetarg na wymianę prawie 2 tys. sodowych lamp na lampy z żarówkami LED.

Wymienią 2 tys. lamp

Na terenie gminy Boguchwała obecnie jest ponad 2,7 tys. lamp, które oświetlają ulice. Około 800 z nich to energooszczędne oświetlenie w technologii LED, a pozostałe to tradycyjne lampy sodowe. Już niedługo może się to zmienić, bo Boguchwała jeszcze w zeszłym roku otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,2 mln zł z rządowego programu „Rozświetlamy Polskę”. Środki te posłużą do wymiany wszystkich lamp sodowych na żarówki w technologii LED.

- Wraz z dofinansowaniem od rządu na wymianę oświetlenia na terenie gminy mamy około 4 mln zł. Pozwoli to nam wymienić wszystkie lampy sodowe na żarówki LED. Dzięki temu uda nam zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej - mówi burmistrz gminy Boguchwała Wiesław Kąkol.

W najbliższym czasie gmina Boguchwała zamierza ogłosić przetarg na realizację takiej inwestycji.

- Plan jest taki, żeby wymienić wszystkie lampy sodowe na LED do końca tego roku - dodaje burmistrz Boguchwały.

Zaoszczędzą 400 tys. zł rocznie

Jak informuje gmina Boguchwała, lampy LED-owe zużywają o 60-70% mniej energii niż sodowe przy porównywalnej jasności. To pozwoli wprowadzić oszczędności w wysokości około 400 tys. zł rocznie. Obecnie gmina na energię elektryczną, która zasila uliczne lampy, wydaje około 800 tys. zł.

Lampy LED mają być też znacznie trwalsze od sodowych odpowiedników. Ich czas działania wynosi do 80 000 godzin, co oznacza również mniejsze wydatki na bieżącą konserwację.

Program „Rozświetlamy Polskę” był częścią Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Łącznie samorządy na inwestycje dotyczące wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne otrzymały wsparcie w wysokości prawie 1 mld zł.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4