Zielona Edukacja w gminie Trzebownisko. Młodzież uczy się ekologicznie żyć

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 28 czerwca 2024

Fot. Urząd Gminy Trzebownisko

Najmłodsi mieszkańcy gminy Trzebownisko uczestniczą w specjalnym projekcie, który ma podnieść ich poziom wiedzy o odnawialnych źródłach energii. W ramach inicjatywy „Zielona Edukacja w Gminie Trzebownisko” przeprowadzono szereg działań edukacyjnych, które promują proekologiczne postawy.

Zielona Edukacja w Gminie Trzebownisko

Projekt „Zielona Edukacja w Gminie Trzebownisko” udało się uruchomić dzięki dofinansowaniu w ramach naboru Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, w kwocie 150 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz dofinansowaniu z gminy Trzebownisko w kwocie 16,7 tys. zł.

- Projekt polega na przeprowadzeniu szeregu działań edukacyjnych podnoszących świadomość ekologiczną dzieci i młodzieży z terenu gminy Trzebownisko w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej - informuje Urząd Gminy Trzebownisko. Jak wyglądało wdrażanie projektu? Przykładowo na dachu budynku Zespołu Szkół nr 1 w Stobiernej zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 3x5 kWp oraz turbinę wiatrową o mocy 300 W. Każda z instalacji zamontowana jest na części dachu, który skierowany jest w inną stronę świata (wschód, południe, zachód). Szkoła dzięki temu zmniejszy wydatki na energię elektryczną, ale instalacja OZE służy także do pokazania uczniom, jak działa fotowoltaika w praktyce.

- Dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej młodzież będzie mogła poznać specyfikę działania OZE, porównywać efektywność produkcji energii oraz prowadzić własne obserwacje, analizy i porównania podczas organizowanych warsztatów - zaznacza koordynator projektu.

Uczniowie dzięki rozbudowanej aplikacji mogą prowadzić różnego rodzaju eksperymenty. Aplikacje służące do obsługi instalacji fotowoltaicznej posiadają możliwość wyświetlania szeregu parametrów takich jak: aktualna moc, aktualny prąd wejściowy, aktualny prąd wyjściowy, moc MPPT, napięcie wejściowe, łączna produkcja z rozbiciem na (dzień, miesiąc, rok). Oprócz tego ze wskazanych powyżej parametrów można tworzyć różnego rodzaju statystyki i porównania.

Fot. Urząd Gminy Trzebownisko

W ramach projektu „Zielona Edukacja w Gminie Trzebownisko” przeprowadzono również szereg działań typowo edukacyjnych. Uczniowie klas I – VIII z sześciu szkół na terenie gminy wzięli udział w szkoleniach dotyczących ekologii, przeciwdziałania emisjom oraz odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu.

Kolejnym elementem projektu były warsztaty ekologiczne dotyczące odnawialności źródeł energii. Uczniowie mogli się dowiedzieć czym jest prąd, jak powstaje, jakie mamy oznaczenia w energetyce, czym jest amperomierz, woltomierz. Następnie pod okiem opiekuna wykonali podlewaczkę do nawadniania kwiatów. Podczas warsztatów młodzież z gminy Trzebownisko konstruowała również solarne przedmioty.

Edukacja wyjazdowa

Młodzież z Trzebowniska w ramach projektu odwiedziła również Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz, które jest oczywiście skarbnicą wiedzy na temat biologii, chemii czy fizyki, ale też ekologii. W PCN „Łukasiewicz” uczniowie mieli okazję m.in. przygotowywać pożywki z hodowlą bakterii, znajdujących się w wodzie pobranej wcześniej ze zbiornika wodnego, poszukiwać witaminy C w materiale roślinnym (soku z cytryny, pomarańczy, naparze z igieł sosny) oraz produkcie spożywczym (soku jabłkowym), czy wykonywać doświadczenia dotyczące obwodów elektrycznych, połączeń szeregowych i równoległych.

Fot. Urząd Gminy Trzebownisko

Fot. Urząd Gminy Trzebownisko

Kolejną częścią projektu był wyjazd na prezentację „Domku samowystarczalnego energetycznie” do Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie, gdzie młodzież kształci się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

- Tam mieliśmy możliwość uczestnictwa w warsztatach, gdzie prezentowany był model „Domu Samowystarczalnego Energetycznie” wyposażonego w instalację fotowoltaiczną, magazyn energii, domową instalację elektryczną, system pomiarowy wskazujący produkcję i zużycie energii elektrycznej na potrzeby budynku, monitoring zanieczyszczenia powietrza – czujnik smogu oraz instalację kolektora solarnego do podgrzewania wody użytkowej - podkreślają opiekunowie projektu.

Fot. Urząd Gminy Trzebownisko

Konkursy plastyczne

Częścią projektu Zielona Edukacja w Gminie Trzebownisko były również konkursy plastyczno-techniczne dla najmłodszych. W Gminnym Konkursie Ekologicznym „Zielona Energia” skierowanym do przedszkolaków z Trzebowniska, wzięło udział blisko 100 dzieci. Wręczenie nagród odbyło się 19 stycznia. Poprzedził je pokaz związany z odnawialnymi źródłami energii przygotowany przez Koło Naukowe „Wybuchowi Naukowcy” działające przy ZS nr 1 w Stobiernej.

- Dzieci dowiedziały się, jak można wykorzystać słońce, wiatr i wodę do produkcji energii. Mogły na własne oczy zobaczyć, jak działa mini turbina wiatrowa, która dzięki podmuchowi wiatru obracała łopaty wiatraka i generowała prąd powodując świecenie żarówki w domku - dodaje koordynator.

Z kolei 19 kwietnia w Zespole Szkół nr 1 w Stobiernej odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień w Wojewódzkim Konkursie „Zielona energia” pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wójta gminy Trzebownisko.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 224 prac z 11 szkół województwa podkarpackiego nie licząc etapu szkolnego. Były to wspaniałe prace plastyczne i techniczne, gdzie komisja konkursowa miała trudne zadanie w wyborze najlepszych prac w poszczególnych kategoriach wiekowych. Jednak udało się wyłonić laureatów, a najciekawsze prace otrzymały wyróżnienie.

Fot. Urząd Gminy Trzebownisko

Program edukacyjny

Powstał też program edukacyjny dla projektu „Zielona edukacja w Gminie Trzebownisko”, w ramach którego powstał projekt OZE na stronie https://zielonetrzebownisko.blogspot.com/. Uczestniczą w nim uczniowie zainteresowani tematem i czynnie biorą udział w projekcie.

- Uczniowie śledzą na bieżąco uzyskaną energię z ogniw fotowoltaicznych, zainstalowanych na budynku szkoły, aby móc porównać efekt energetyczny ze względu na kierunek padania światła. Uczestnicy projektu tworzą plakat, logo projektu, a także uczestniczą w Quizach, konkursach oraz na bieżąco prowadzą profil społecznościowy – informują opiekunowie projektu.

Jak podkreślają koordynatorzy program jest nowatorskim sposobem prowadzenia edukacji ekologicznej w głównej mierze na prowadzeniu doświadczeń i analiz. W tym celu wykorzystywane są aplikacje, które uatrakcyjniają proces podnoszenia świadomości ekologicznej oraz wiedzy w zakresie odnawialnych źródeł energii.

- Nauka nie musi być nudna – szczególnie jeśli ma dotyczyć spraw ważnych dla całej ludzkości. Dobrym przykładem jest możliwość przekazywania dzieciom informacji o energii odnawialnej poprzez specjalne, dostępne i coraz ciekawsze zabawki z solarem i wiatrakiem – podkreśla koordynator projektu.

To jeszcze nie wszystko jeżeli chodzi o projekt „Zielona Edukacja w Gminie Trzebownisko. W planie jest jeszcze realizacja kilku działań edukacyjnych tj. wyjazd z grupą uczniów do ITPOE w Rzeszowie (Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii) czy Piknik Naukowy. Na zakończenie projektu odbędą się tygodniowe warsztaty dla uczniów z terenu gminy Trzebownisko najbardziej zaangażowanych w poznawanie odnawialnych źródeł energii poprzez stworzenie domu samowystarczalnego energetycznie.

Informacje o projekcie można śledzić na stronie: https://zielonaedukacja.edu.pl/. Uczestnicy projektu na bieżąco prowadzą profil społecznościowy https://www.facebook.com/ProjektedukacyjnyOZE/about.

Wokul

Fot. Urząd Gminy Trzebownisko

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4