Gmina Trzebownisko. Wnioski do planu ogólnego tylko do 31 października

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 24 października 2024

Fot. Gmina Trzebownisko

Mieszkańcy gminy Trzebownisko mają czas do 31 października na złożenie wniosków dotyczących planu ogólnego. To bardzo ważny dokument, który określi zasady zagospodarowania przestrzennego gminy.

Wnioski do 31 października

Gmina Trzebownisko rozpoczęła przygotowania do opracowania planu ogólnego już kilka miesięcy temu. W lipcu radni podjęli decyzję o opracowaniu takiego dokumentu. Od września gmina rozpoczęła zbieranie wniosków do planu od mieszkańców gminy. Procedura niedługo się zakończy. Wnioski można składać tylko do czwartku 31 października.

- Formularz oraz instrukcja wypełnienia wniosku dostępne są w siedzibie Urzędu Gminy Trzebownisko, 36-001 Trzebownisko 976 oraz są zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Trzebownisko. Wnioski na formularzu należy składać do Wójta Gminy Trzebownisko w formie papierowej lub w formie elektronicznej - informuje gmina Trzebownisko.

Plan ogólny zastąpi studium

Plan ogólny, który docelowo zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ma charakter aktu prawa miejscowego, co oznacza, że zawarte w nim ustalenia są wiążące dla organów gminy na etapie procedowania planów miejscowych oraz w procesie wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Plan ogólny uchwala się obligatoryjnie dla całego obszaru gminy. Nowe przepisy zobligowały gminy do uchwalenia takiego planu najpóźniej do 31 grudnia 2025 roku.

Plan ogólny będzie stanowił podstawę do uchwalania nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zmiany obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Co ważne, każdy z ww. dokumentów będzie musiał być zgodny z ustaleniami planu ogólnego.

Zmienią się zasady

Zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy (tzw. decyzji WZ) zmienią się w istotny sposób. Obecnie, warunki zabudowy ustalane są bezterminowo. Wszystkie decyzje, które zyskają moc prawną przed 31 grudnia 2025 roku, pozostaną w dalszym ciągu bezterminowe.

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy na wniosek złożony po 1 stycznia 2026 roku będzie możliwe jedynie wtedy, jeżeli w danej gminie wszedł w życie plan ogólny gminy.

W nowelizacji ustawy wprowadzono pojęcie obszarów uzupełnienia zabudowy mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się zabudowy. Decyzje o warunkach zabudowy będą wydawane tylko dla wyznaczonych obszarów. Powiązanie decyzji WZ z położeniem na obszarze uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy oraz wymogiem zgodności z planem ogólnym w zakresie funkcji zabudowy oraz parametrów i wskaźników urbanistycznych, będzie przeciwdziałać lokalizowaniu zabudowy „w szczerym polu”.

Co ważne, decyzje WZ, które staną się prawomocne po 1 stycznia 2026 roku, wygasną po 5 latach od dnia uprawomocnienia. Tyle czasu inwestor będzie miał na uzyskanie np. pozwolenia na budowę czy też rozpoczęcie realizacji inwestycji.

Podstawowym celem planu ogólnego jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju gminy i harmonijnego zagospodarowania jej przestrzeni, jak również zadbanie o ład przestrzenny. Ustalenia zawarte w planie ogólnym mają wpływ na to, jak gmina wyglądać będzie w przyszłości.

W planie ogólnym będą musiały znaleźć się dwa obligatoryjne elementy tj. strefy planistyczne i gminne standardy urbanistyczne. Gmina będzie mogła ponadto fakultatywnie określić obszary uzupełnienia zabudowy oraz obszary zabudowy śródmiejskiej, a także regulacje dotyczące standardów dostępności infrastruktury społecznej np. do budynku szkoły podstawowej czy obszarów zieleni publicznej.

Plan ogólny ma być w założeniu bardziej przystępny dla mieszkańców i posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju. Nie będą tu wyznaczane kierunki rozwoju gminy, tak, jak miało to miejsce w studium, lecz gmina zostanie podzielona na strefy planistyczne, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne. Katalog możliwych do wyznaczenia stref obejmuje m.in. strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, strefę usługową, strefę zieleni i rekreacji, a także komunikacyjną.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4