Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej został konsekrowany. FOTO

KATEGORIA: RZESZÓW / 8 września 2024

Fot. Ks. Jakub Nagi/Diecezja Rzeszowska

Ordynariusz diecezji rzeszowskiej biskup Jan Wątroba poświęcił kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Rzeszowie na os. Drabinianka. Uroczystość konsekracji świątyni odbyła się w niedzielę, 8 września.

Liturgii, z obrzędami poświęcenia kościoła i ołtarza, która rozpoczęła się przed głównym wejściem do kościoła parafialnego, przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze wzięło udział 23 księży, a wśród nich księża z dekanatu katedralnego.

Po wprowadzeniu wiernych do świątyni przez biskupa rzeszowskiego, ks. Tadeusz Pindara, proboszcz parafii, powitał zebranych w świątyni i wprowadził w uroczystość. Następnie przedstawiciele parafii powitali bp. Wątrobę w swojej wspólnocie i poprosili o konsekrację świątyni. Mówili m. in. „Prosimy Cię o konsekrację tego kościoła, byśmy w tym miejscu mogli jeszcze bardziej doświadczać Bożej obecności w słowie i w sakramentach. By świątynia ta stała się dla nas prawdziwą bramą do nieba”.

Wierni zebraniu w świątyni wysłuchali historii parafii i powstania kościoła na os. Drabinianka w Rzeszowie. Homilię wygłosił bp Jan Wątroba, który na początku powiedział, że liturgia poświęcenia kościoła jest niepowtarzalna i wyjątkowa, a zarazem bogata w słowa i znaki. Uroczystość ta, daje okazję najpierw do wdzięczności Panu Bogu za dar świątyni i dar wiary bez którego nie byłoby świątyni. Zbudowana świątynia, jak zaznaczył biskup, jest wyrazem wiary ludzi, którzy pragnęli powstania kościoła.

Biskup rzeszowski podziękował duszpasterzom i wspomniał również śp. ks. infułata Stanisława Maca, którego inicjatywa utworzenia kaplicy i kościoła w tym miejscu, dzisiaj się dopełniła. Kaznodzieja powiedział, że piękne świątynie, ich zdobienia, polichromia i wyposażenie są wówczas wartościowe, gdy wypełnione są wiernymi, ludźmi, którzy pragną słuchać słowa Bożego i przyjmować sakramenty. Biskup zachęcił, by przychodzić do świątyni na spotkanie z Bogiem, po to, aby dziękować, przepraszać i prosić o potrzebne łaski.

Po Litanii do Wszystkich Świętych i złożeniu relikwii św. Jana Pawła II w ołtarzu, bp Wątroba odmówił modlitwę poświęcenia. Wypowiedział m. in. takie słowa: „Dlatego pokornie prosimy Cię, Panie, ześlij pełnię błogosławieństwa na ten kościół i ołtarz, aby zawsze były miejscem świętym i stołem przygotowanym do składania Chrystusowej Ofiary. Niech tutaj zdroje łask zmywają ludzkie winy, aby dzieci Twoje, Ojcze, umarłe dla grzechu rodziły się na nowo do życia Bożego”. Następnie Krzyżmem świętym został namaszczony ołtarz i ściany kościoła. Następnie biskup dokonał okadzenia ołtarza, a ks. Stanisław Potera i ks. Krzysztof Gołąbek okadzili przewodniczącego liturgii i świątynię. Po tych obrzędach nakryto obrusem poświęcony ołtarz i przyniesiono dekoracje kwiatowe oraz świece. Następnie, po wezwaniu biskupa: „Niech w Kościele jaśnieje światło Chrystusa, aby wszystkie ludy osiągnęły zbawienie”, proboszcz zapalił wszystkie świece w kościele i włączono oświetlenie świątyni.

Bezpośrednio po obrzędzie Komunii św. przedstawiciele parafii podziękowali bp. Janowi Wątrobie za konsekrację kościoła i wręczyli ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. - Dzisiejsza konsekracja nie jest tylko aktem liturgicznym, ale głębokim duchowym wydarzeniem, które na zawsze pozostanie w naszych sercach. Dzięki obecności Księdza Biskupa i sprawowaniu tego świętego obrzędu, nasza świątynia stała się miejscem szczególnej obecności Boga, gdzie będziemy mogli wzrastać w wierze i umacniać się w miłości – mówili parafianie.

Zarys historyczny parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej

Myśl utworzenia ośrodka duszpasterskiego na Drabiniance zrodziła się już w latach sześćdziesiątych XX w. W 1967 r. ks. Andrzej Pasterczyk, proboszcz parafii w Słocinie, wówczas macierzystej dla Drabinianki, rozpoczął odprawianie Mszy św. w domach prywatnych, m. in. Antoniego Miąsika, Wiktorii i Pawła Złamańców. Wkrótce wikariusze słocińscy, księża: Franciszek Rząsa i Marian Daraż, podjęli starania zmierzające do wybudowania niewielkiej kapliczki. Niestety, przeszkodzili temu funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Zamysł swych poprzedników podjął ks. Feliks Kwaśny i doprowadził do wybudowania niewielkiej kaplicy, stanowiącej podczas nabożeństw rodzaj prezbiterium, w którym znajdował się ołtarz. W sierpniu 1972 r. duszpasterzem Drabinianki został ks. Stanisław Mac. Z jego inicjatywy do kaplicy dobudowano prowizoryczną nawę, wykonaną najpierw z folii, a później – z płyt pilśniowych. Działania te pociągnęły za sobą liczne represje ze strony władz bezpieczeństwa, które spadły głównie na ich inspiratora, ks. Maca, ale rozbudowana tymczasowa kaplica pozostała i zaczęła pełnić rolę centrum duszpasterskiego dla Drabinianki, a później – kaplicy dojazdowej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1989 r. proboszcz ks. S. Mac zainicjował tam budowę nowego kościoła. Ukończono ją w ciągu 100 dni. 4 VIII 1990 r. nową świątynię poświęcił bp I. Tokarczuk, nadając jej tytuł Matki Bożej Częstochowskiej. W dalszym ciągu stanowiła ona filię parafii katedralnej. Samodzielna parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej powstała na Drabiniance 27 VIII 2006 r. na mocy dekretu bp Kazimierza Górnego, a wspomniany kościół podniesiony został do rangi kościoła parafialnego. Parafia objęła tereny wydzielone z macierzystej parafii katedralnej, z parafii pw. Miłosierdzia Bożego (Biała) i pw. Matki Bożej Śnieżnej w Budziwoju. Należy ona do dekanatu Rzeszów – Katedra. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Pindara. W 2008 r. rozpoczęto budowę Domu Parafialnego. W 2016 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła parafialnego. Konsekracji świątyni, 8 września 2024 r. dokonał bp Jan Wątroba.

Opr. Red. na podst. informacji Diecezji Rzeszowskiej

Zdjęcia: Ks. Jakub Nagi/Diecezja Rzeszowska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4