Znamy koncepcję stoku na Matysówce. Koszt budowy: 47 mln zł. WIZUALIZACJE

KATEGORIA: INWESTYCJE / 7 września 2020

Fot. formArchitekci/Urząd Miasta Rzeszowa

Znamy już pierwsze szczegóły dotyczące zapowiadanej inwestycji budowy stoku narciarskiego na osiedlu Matysówka w Rzeszowie. Pomysł na budowę tego typu obiektu na terenie dawnej wsi, która jest częścią Rzeszowa od 1 stycznia 2019 roku powstał jeszcze przed jej włączeniem w granice miasta. Była to jedna z zapowiedzi prezydenta Tadeusza Ferenca w czasie kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi pod koniec 2018 roku.

W zeszłym roku ratusz zlecił wykonanie koncepcji projektowej inwestycji. Za jej wykonanie odpowiadała rzeszowska pracownia formArchitekci. Jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu, znany jest już wstępny koszt realizacji tej inwestycji, natomiast nie ma jeszcze określonych dokładnych ram czasowych budowy stoku.

- Wstępnie koszt budowy stoku może wynieść ok. 47 mln zł. Na ten moment nie możemy wskazać kiedy udałoby się ją zrealizować - informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Na razie inwestycja dotycząca budowy stoku narciarskiego nie znajduje się w budżecie miasta.Ratusz nie wyklucza opcji realizacji całego przedsięwzięcia przy wsparciu prywatnych inwestorów. Wtedy budowa stoku zostać zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Według założeń koncepcyjnych budowa stoku narciarskiego planowana jest w obrębie ulic Łany i Wierchowej, na dotychczas niezagospodarowanym terenie o powierzchni 27 ha. W ramach inwestycji w obrębie tego terenu planuje się budowę dwóch budynków, tj. stacji dolnej i stacji górnej (głównej). Znajdą się tam się w nich m.in. kasy biletowe, restauracje, szatnie czy toalety.

Fot. formArchitekci/Urząd Miasta Rzeszowa

Do tego dochodzą oczywiście trasy narciarskie zjazdowe oraz snowpark, „ośla łączka”, a także letni tor saneczkowy, tor slalomowy, trasa rowerowa. Jeżeli chodzi o parametry techniczne samego stoku to przybliżona długość najdłuższej trasy to około 1100 m, przybliżona długość kolejki (mierzona w rzucie) - ok. 830 m, natomiast średni spadek wyniesie – ok. 11,6 proc.

W założeniach koncepcyjnych jest również stworzenie strefy rozrywki z placem zabaw oraz miejsca animacji dla dzieci oraz realizację terenów zieleni i małej architektury.

Część terenu zostanie utwardzona na potrzeby budowy dróg wewnętrznych i chodników. W planie jest również parking na maksymalnie 400 miejsc dla samochodów osobowych i 13 miejsc dla autobusów. Konieczna będzie również budowa infrastruktury (przyłącza sieci, stacja trafo, przepompownia, 2 zbiorniki retencyjne).

Fot. formArchitekci/Urząd Miasta Rzeszowa

Jak dalej potoczy się kwestia realizacji stoku narciarskiego na Matysówce? Wkrótce zobaczymy. Pierwszy krok w postaci koncepcji inwestycji został poczyniony. Jeżeli pójdą za tym kolejne działania to możliwe, że za jakiś czas pojeździmy w Rzeszowie na nartach. Trzeba jednak pamiętać, że w Rzeszowie było już kilka zapowiadanych inwestycji, które z różnych przyczyn do tej pory nie zostały zrealizowane.

Wokul

Fot. formArchitekci/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4