PCN „Łukasiewicz” rośnie w oczach. Prace idą zgodnie z planem

KATEGORIA: INWESTYCJE / 17 grudnia 2020

Fot. Paweł Bialic

Trwają zaawansowane prace budowlane przy realizacji Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, które powstaje tuż obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. Budowa obiektu rozpoczęła się latem tego roku i jak informuje Tomasz Michalski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury, który koordynuje realizację PCN, termin oddania obiektu do użytku nie powinien być opóźniony. Przypomnijmy, że oficjalne otwarcie „Łukasiewicza” zaplanowano na koniec 2022 roku.

- Prace idą zgodnie z harmonogramem, mamy już zrealizowaną kondygnację podziemną i praktycznie na ukończeniu jest już pierwsza kondygnacja obiektu, gdzie będzie znajdowało się wejście do budynku, szatnie, kawiarnie oraz część ekspozycji. Mamy już w zasadzie gotowe większość przyłączy na terenie działki - tłumaczy Tomasz Michalski.

Budynek centrum, którego owal nawiązuje do otoczenia i inspirowany jest także kształtami sterowca, helisy DNA i orbity, posiadać będzie cztery kondygnacje w tym jedną podziemną. Za wykonanie projektu PCN „Łukasiewicz” odpowiada Pracownia Projektowa F-11 z Krakowa. Łączna powierzchnia budynku Podkarpackiego Centrum Nauki to ponad 6,5 tys. m.kw w tym ok. 3 tys. stanowić będzie przestrzeń wystawiennicza, na której zostaną rozlokowane interaktywne wystawy.

Fot. Podkarpackie Centrum Nauki

Ekspozycje – lotnictwo, człowiek, przyroda

W kwestii samych ekspozycji, które będą główną atrakcją dla wszystkich pasjonatów nauki, trwa postępowanie przetargowe na ich dostawę do centrum.

- Obecnie czekamy na oferty cenowe ze strony wykonawców, które powinniśmy poznać do końca tego roku. W styczniu chcielibyśmy dokonać wyboru oferty i podpisać umowę z wykonawcą - informuje Tomasz Michalski.

Jeżeli chodzi o tematykę ekspozycji, to duża ich część będzie związana z lotnictwem. Znajdą się tam stanowiska poruszające podstawowe zagadnienia związane z tematyką lotniczą, a dla zaawansowanych uczestników zaproponowane zostaną także bardziej zaawansowane elementy ekspozycji. Wystawa skupi się m.in. na historii lotnictwa poczynając od mitologicznych Dedala i Ikara, przez pierwszy lot balonem, po historię współczesną. Oprócz lotnictwa ekspozycje w PCN „Łukasiewicz” będą dotyczyły człowieka i jego zmysłów oraz przyrody, z naciskiem na ochronę środowiska.

PCN będzie miejscem w nowoczesny sposób stawiającym na popularyzowanie nauki. Nie tylko udostępniane tu będą ekspozycje obrazujące wybrane obszary wiedzy naukowej i technicznej powiązane z regionalnymi specjalizacjami, ale także prowadzone będą zajęcia laboratoryjne i warsztaty rozwijające kreatywność, umiejętności praktyczne oraz zainteresowania nauką i techniką. Centrum już planuje popularyzację nauki poprzez wyjazdową edukację interaktywną z wykorzystaniem dodatkowej wystawy mobilnej, a także poprzez organizowanie i współorganizowanie wielu wydarzeń związanych z popularyzacją nauki i techniki. Planowana jest również współpraca z regionalnym otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Fot. Paweł Bialic

Całkowita wartość projektu to ponad 90 mln zł, w tym ok. 72 mln stanowią środki Unii Europejskiej, pozostała część sfinansowana zostanie z budżetu Województwa Podkarpackiego. Budowa budynku pochłonie prawie 50 mln zł., natomiast reszta zostanie przeznaczona głównie na wyposażenie specjalistyczne centrum, na które składać się będzie ponad 200 interaktywnych eksponatów oraz kompletne wyposażenie 3 laboratoria edukacyjne i 2 pracownie warsztatowe.

Budowę obiektu realizuje firma Warbud S.A. zaś funkcje Inżyniera Kontraktu sprawuje firma Sweco Consulting Sp. z o.o. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na początek 2022 roku zaś uzyskanie pozwolenia na II kwartał 2022 roku. Wówczas to rozpoczną się prace związanie z uruchomieniem wystaw, laboratoriów i części zaplecza technicznego.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4