Rak piersi zabija także w pandemii! Szpital przy ul. Szopena miał tego dość

KATEGORIA: ZDROWIE / 14 stycznia 2021

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

To bardzo dobra wiadomość dla mieszkanek Rzeszowa oraz całego województwa Podkarpackiego. Od środy, 13 stycznia 2021 r., w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, rozpoczęła działalność Poradnia Chorób Piersi. W ramach działania tej poradni kobiety będą mogły poddać się kompleksowej diagnostyce w kierunku raka piersi – od badań, poprzez ewentualne zabiegi operacyjne, a także późniejszą opiekę w okresie rehabilitacji. Działania te podjęte zostały przede wszystkim w trosce o jeszcze lepszą opiekę medyczną w kierunku ratowania zdrowia i życia mieszkanek Podkarpacia.

Uruchomienie Poradni Chorób Piersi jest etapem numer jeden w tworzeniu ścieżki diagnostyki i leczenia dla chorób raka piersi. Każda kobieta z podejrzeniem lub zdiagnozowanym już nowotworem piersi będzie miała możliwość szybkiego skontaktowania się telefonicznego z koordynatorem i zarejestrowania się na wizytę w tej poradni. Od pierwszej wizyty będzie już miała wytyczoną ścieżkę dalszej diagnostyki i leczenia. Ratowania zdrowia i życia chorej na nowotwór piersi kobiety podejmie się zespół lekarzy, czyli tzw. Konsylium Raka Piersi. I właśnie tak zorganizowana i skoordynowana opieka nad kobietami z rakiem piersi została zapoczątkowana 13 stycznia w Wojewódzkim Klinicznym Szpitalu nr 1 w Rzeszowie.

Świadczeń medycznych udzielać będą tutaj wysokiej klasy specjaliści z zakresu chirurgii onkologicznej, radioterapii, czy diagnostyki obrazowej.

- Kobieta, która się do nas zgłosi będzie w trybie natychmiastowym diagnozowana i w razie konieczności nawet szybko operowana. W praktyce do tygodnia czasu, góra dwóch. Mamy świetnych specjalistów i specjalistyczny sprzęt badawczy, tu na miejscu w szpitalu - mówi nam Marek Wiater, zastępca dyrektora ds. administracyjnych, dodając by kobiety nie obawiały się obecnej pandemii koronawirusa, ponieważ w żaden sposób ona nie będzie miała wpływu na czas ich diagnostyki i całą ścieżkę leczenia.

- Działania diagnostyczne, jakie będzie realizowała Poradnia Chorób Piersi, tak naprawdę od dawna w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie funkcjonują, jednak do tej pory były one bardzo rozproszone. Wszystkie chorujące na raka piersi kobiety, które trafiały tu były diagnozowane w szpitalu i leczone, łącznie z leczeniem chirurgicznym. Jednak obecnie będzie to ściśle skoordynowane, tak żeby nie było dłuższych okresów oczekiwania. Będzie to w jednym miejscu, będzie osoba koordynująca, tak że kobiecie z podejrzeniem lub diagnozą raka piersi szybko przedstawiony zostanie schemat leczenia przez konsylium specjalistów w tej dziedzinie - powiedziała nam Łucja Bielec, założycielka Fundacji SOS Życie, która przy Poradni Chorób Piersi KSW nr 1 w Rzeszowie pełni rolę zewnętrznego, społecznego doradcy ds. programów profilaktyki leczenia raka piersi.

Podkarpackie Centrum Onkologii przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.

Co to jest Breast Cancer Units?

Pani Łucja zaznacza, że taka formuła działania, jaką przyjęła Poradnia Chorób Piersi w KSW nr 1 w Rzeszowie nazywa się Breast Cancer Units – Interdyscyplinarne Leczenie Raka Piersi . BCU jest odrębną ścieżką postępowania w leczeniu raka piersi. KSW nr 1 w Rzeszowie obecnie porządkuje te procedury. Zaczęto od stworzenia poradni, bo taka musi być i po uzyskaniu certyfikatu, opisaniu wszystkich tych procedur szpital będzie się mógł starać o europejską akredytacje dla Breast Cancer Units. Jednak niezależnie od tego, czy i kiedy przyznana zostanie akredytacja BCU, szpital i tak już rozpoczyna działanie w takiej formule.

- Od lat starałam się, by procedura ta była wprowadzona w tym szpitalu i cieszę się, że przy tej dyrekcji w końcu udało się uczynić ten wielki krok do przodu. To będzie ogromna pomoc przede wszystkim w szybszym wykrywaniu nowotworu, a co za tym idzie częstszym ratowaniu zdrowia i życia mieszkanek tego regionu. - podkreśliła Łucja Bielec.

Warto zaznaczyć, co niezmiernie ważne, a co jest związane z procedurą Breast Cancer Units to fakt, że zdiagnozowana kobieta zapraszana będzie na określony dzień i godzinę do wzięcia udziału w spotkaniu konsylium medycznego. Będzie mogła zadawać pytania, rozmawiać ze specjalistami na temat swojego przypadku. Podsumowaniem takiego spotkania będzie przedstawienie pacjentce przez lekarzy biorących udział w tym konsylium, pełnego i precyzyjnego procesu jej dalszego leczenia.

- Cieszymy się, że zebraliśmy wszystko w jeden mechanizm i nadaliśmy temu koordynację, która będzie ważna w całej tej ścieżce leczenia pacjentki z nowotworem piersi. Kluczową rolę odgrywać będzie również konsylium specjalistów - chemioterapeuty, radioterapeuty, patomorfologa, radiologa, chirurga i onkologa oraz psychoterapeuty - bo przecież kobieta w stanie takiej choroby potrzebuje nie tylko pomocy stricte medycznej, także tej psychologicznej. Zarówno w trakcie leczenia, jak i potem w czasie rehabilitacji i powrotu do normalności - podkreśla Marek Wiater.

Poradnia mieści się w Podkarpackim Centrum Onkologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Czynna będzie we wtorki i czwartki, w godzinach od 10.00 do 12.00. Wystarczy zgłosić się do koordynatora Poradni Chorób Piersi pod numerem telefonu 17 8666450 i już od tego momentu kobieta zostanie objęta kompleksową opieką medyczną.

Barbara Kędzierska

Specjalistyczny sprzęt do badań dla kobiet z rakiem piersi, którym m.in. dysponuje Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie.

Specjalistyczny sprzęt do badań dla kobiet z rakiem piersi, którym m.in. dysponuje Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie.

Specjalistyczny sprzęt do badań dla kobiet z rakiem piersi, którym m.in. dysponuje Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie.

Specjalistyczny sprzęt do badań dla kobiet z rakiem piersi, którym m.in. dysponuje Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4