Janusz Ławiński dyrektorem KSW Nr 1. Ważne zmiany w statucie szpitala

KATEGORIA: ZDROWIE / 16 marca 2021

Fot. Karol Woliński

Zarząd Województwa Podkarpackiego zdecydował o powierzeniu funkcji dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 w Rzeszowie Januszowi Ławińskiemu, który do tej pory pełnił stanowisko p.o. dyrektora tej placówki.

Ławiński wygrał ogłoszony w styczniu konkurs na to stanowisko, pokonując jednego kontrkandydata. Decyzja komisji konkursowej o powierzeniu funkcji dyrektora Januszowi Ławińskiemu zapadła końcem lutego i teraz po dwóch tygodniach uległa uprawomocnieniu. W związku z tym we wtorek (16 marca) marszałek Władysław Ortyl wręczył nowemu pełnoprawnemu dyrektorowi KSW Nr 1 akt nominacji.

- Liczę, że kończy się zbyt długi okres tymczasowości w szpitalu. Przed placówką dużo zadań, które wymagają zaangażowania, ale również pracy w spokojnej atmosferze. Główne zadania nowego dyrektora to przygotowanie szpitala do przekształceń związanych z utworzeniem szpitala uniwersyteckiego, przygotowanie placówki do możliwości realizacji zabiegów przy pomocy robota Da Vinci oraz dalsza restrukturyzacja placówki – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Janusz Ławiński pełnił funkcję p.o dyrektora w KSW Nr 1 od końca listopada ub. roku. Zastąpił wówczas także pełniącego obowiązki dyrektora Marka Wiatera. Wcześniej był kierownikiem Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w tym szpitalu. Teraz, po otrzymaniu nominacji na funkcję dyrektora zapewnił, że szpital funkcjonuje obecnie prawidłowo.

- Chcę zapewnić, że szpital obecnie działa tak jak powinien działać, czyli spokojnie, pragmatycznie, konsekwentnie oraz przewidywalnie. Są to ważne aspekty, by zabezpieczyć pacjenta w sposób możliwie nam najlepszy. Przed nami stoją wyzwania, które jesteśmy w stanie zrealizować przy obecnej kadrze pracującej w szpitalu. Natomiast jeśli chodzi o wprowadzenie robota Da Vinci to mamy niewątpliwie dużą przewagę nad innymi regionami w Polsce, gdyż możemy zacząć operacje od momentu zainstalowania robota w sposób profesjonalny, jako że nasza kadra ciągle się szkoli i już wykonuje te prace w jednostkach, które są do tego wyspecjalizowane. Dodatkowo mam nadzieję, że płynne przejście między szpitalem KSW Nr 1, a uniwersyteckim będzie dokonywane w sposób ewolucyjny a nie rewolucyjny – powiedział dyrektor Janusz Ławiński.

Ważne zmiany w statucie szpitala

Zarząd województwa zaproponował i przyjął we wtorek zmiany w statucie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1. Te najważniejsze umożliwią utworzenie nowych komórek organizacyjnych w placówce takich jak: Poradnia Chorób Piersi, Przyszpitalna Poradnia Transplantacyjna, Bank Komórek Krwiotwórczych, Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej oraz Podkarpacki Ośrodek Leczenia Raka Gruczołu Krokowego.

Dłuższy czas omawiano kwestie związane z robotyką. Zarząd przyjął informację Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej ws. przygotowań do utworzenia Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej. Ta propozycja to przede wszystkim dostęp do unikalnej klasy małoinwazyjnych zabiegów za pomocą robota Da Vinci, co przełoży się na zmniejszenie bólu pooperacyjnego, ryzyka infekcji oraz szybszą rekonwalescencję i powrót do aktywności życiowej i zawodowej.

- Chcemy być wciąż w czołówce innowacyjnych regionów. Korzyści dla szpitala to istotne zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności na rynku usług zdrowotnych oraz dostęp do kapitału ludzkiego, możliwości utrzymania i przyciągnięcia najlepszej kadry medycznej. To także szansa rozwoju w oparciu o najlepsze międzynarodowe standardy oraz na udział w projektach badawczo-rozwojowych i naukowych – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Fot. Karol Woliński

Zmiany w statucie przewidują także powstanie Działu Controllingu, który został utworzony w związku z wprowadzeniem controllingu finansowego w zakładach opieki zdrowotnej i towarzyszącemu mu wdrożeniu nowego modelu rachunku kosztów.

Kontrola w KSW Nr 1 w przygotowaniu

Przypomnijmy, że rozpoczęcie pracy Janusza Ławińskiego jako tymczasowego dyrektora zbiegło się z dużymi konfliktami personalnymi w KSW Nr 1. Mowa tu m.in. o zwolnieniu przez ustępującego p.o. dyrektora Marka Wiatera zastępcy dyrektora ds. medycznych prof. Krzysztofa Gutkowskiego. Przeciwko tej decyzji protestowały środowiska pacjentów, a głos zabierali samorządowcy i politycy – radny PiS w sejmiku województwa Jacek Kotula, członek zarządu województwa Stanisław Kruczek czy poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Regularnie o przywrócenie do pracy Krzysztofa Gutkowskiego apeluje Stowarzyszenie Pacjentów Onkologicznych w Rzeszowie.

Niedawno zakończyła się kontrola Urzędu Marszałkowskiego w KSW Nr 1, która miała wyjaśnić nieprawidłowości w kwestii polityki kadrowej przy obsadzie stanowisk kierowników klinik, analizy sytuacji w Klinice Okulistyki oraz prawidłowości w postępowaniu z dokumentacją medyczną. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Nie dotyczyła ona jednak wspomnianej kwestii zwolnienia Krzysztofa Gutkowskiego. Tym ma zająć się kolejne postępowanie kontrolne, które jak zapewnia Władysław Ortyl rozpocznie się niebawem.

- Chcemy aby te kontrole były realizowane, oczywiście nie mogą one paraliżować pracy szpitala. Będą one prowadzone zdalnie w związku z pandemią. Umocowanie dyrektora Ławińskiego jako pełnoprawnego dyrektora ułatwia nam przebieg kontroli. Następnymi decyzjami będzie ustalenie zakresu drugiej kontroli, którą przeprowadzi Urząd Marszałkowski – stwierdził Władysław Ortyl.

Jak zapowiedział marszałek Ortyl, w planie jest również prowadzenie kontroli obejmującej funkcjonowanie szpitala również od 2014 roku w związku z wynikami pokontrolnymi zakończonego niedawno postępowania.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4