Miodobranie w miejskiej pasiece. Do uli zajrzał prezydent Konrad Fijołek
KATEGORIA: MIEJSCA / 23 lipca 2021
W czwartek 22 lipca na terenie Zakładu Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie odbyło się miodobranie z utworzonej tam w 2020 roku miejskiej ekologicznej pasieki. Przy poborze miodu w asyście pszczelarza udział wzięli prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz prezes MPWiK Marek Ustrobiński.
- Pasieka MPWiK to znakomity przykład zaangażowania miejskiej spółki w dbałość o bioróżnorodność. I tego typu inicjatyw w Rzeszowie będzie więcej - zapowiedział podczas czwartkowego miodobrania prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
Na terenie pasieki na początku zamieszkało siedem pszczelich rodzin. Trzy z nich MPWiK otrzymał od Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, cztery zakupiono. Nabyto także nowe ule, podstawy pod ule i sprzęt. Ule ustawiono na specjalnie przygotowanym terenie. Stoją za drewnianym ogrodzeniem na rozległej łące, na której zasiano miododajną gorczycę.
- Na terenie zakładu posadzono mnóstwo miododajnych krzewów i drzew. Urządzono kwietne łąki. Teren Zakładu Uzdatniania Wody to około 25 ha, pod którymi znajduje się mnóstwo instalacji, nie wolno więc tam nic budować i dzięki temu terenów zielonych jest pod dostatkiem – tłumaczył podczas czwartkowego spotkania Marek Ustrobiński, prezes MPWiK Rzeszów.
Z kolei jak zaznaczył kierownik Zakładu Uzdatniania Wody Kazimierz Przerwanek, by ułatwić życie pszczołom, zrezygnowano z niskiego koszenia trawy, po to by mogła zakwitać. Pszczoły miejskie doskonale czują się na terenie ZUW MPWiK w Zwięczycy. Rodziny są na tyle silne, że odpowiedzialny za pasiekę pszczelarz Dariusz Łoza pozyskał pięć tzw. odkładów czyli młodych rodzin. Sezon 2021 pasieka zakończy więc z 12 rodzinami pszczelimi.
- Mamy tu pszczoły rasy krainka. To pracowite i łagodne pszczoły - mówi Dariusz Łoza.
Prowadzenie miejskiej pasieki to nie jedyne inicjatywy MPWiK na rzecz ochrony środowiska. Spółka włączyła się m.in. w odbudowę populacji ptaków jerzyków, które są naturalną bronią przeciw komarom. MPWiK buduje również farmy fotowoltaiczne. Tego typu instalacje zlokalizowano przy stacji uzdatniania wody oraz na terenie oczyszczalni ścieków.
Wokul