Opanowania chaosu chcą inwestorzy. Przełomowa koncepcja dla bulwarów?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 11 sierpnia 2021

Proj. S.T. Architekci

Ważą się losy przyszłości terenów zielonych pomiędzy ul. Podwisłocze, a nabrzeżem Wisłoka. Od lat wiele mówi się o tym, aby powstały tu atrakcyjnie zagospodarowane bulwary. Już w 2018 r. radni Prawa i Sprawiedliwości przeforsowali w radzie miasta odpowiednią uchwałę. Niestety, ówczesny prezydent Ferenc nie podjął tego tematu.

Dzisiaj (środa 11 sierpnia) nowe rozwiązanie dotyczące zagospodarowania terenów przy ul. Podwisłocze przedstawiła grupa inwestorów posiadająca działki w tym terenie. W ich imieniu prezentacji dokonał architekt Robert Szular. Zaproponowana koncepcja ma pogodzić wymogi prywatnych właścicieli ze społeczną intencją wykonania zieleni parkowej nad Wisłokiem.

Obok przedstawionych argumentów nie można przejść obojętnie, choćby z tego powodu, że prawnie inwestorzy ci mogą znacznie utrudnić, albo nawet uniemożliwić powstanie miejskich bulwarów, jeśli nie dojdzie do ich porozumienia z miastem. Rozwiązanie zaproponowane przez inwestorów wydaje się ponadto interesujące samo w sobie.

Pat, który nie zadawala żadnej ze stron

Przez ostatnie miesiące trwał swoisty wyścig inwestorów z urbanistami i nowymi władzami miasta o wykorzystanie atrakcyjnych działek przy ul. Podwisłocze. Inwestorzy starali się uzyskać tu pozwolenia na budowę na wysokie budynki mieszkalne, władze miasta chciały natomiast jak najszybciej uchwalić plan miejscowy, aby teren można było przeznaczyć tylko na zieleń publiczną.

Wśród wielu radnych rady miasta dominował pogląd, że pod zabudowę można przeznaczyć jedynie pas terenu bezpośrednio przy ul. Podwisłocze. Ostatecznie miejscy urbaniści zaproponowali rozwiązanie w projekcie planu miejscowego, aby całość niezabudowanych terenów przeznaczyć pod zieleń.

Zasięg działek prywatnych i inwestycje o uzyskanych lub procedowanych pozwoleniach na budowę.
Proj. S.T. Architekci

Powstał pat. Plan miejscowy jest na ostatnim etapie uzgadniania i według deklaracji miejskich urzędników najwcześniej będzie można uchwalić go przez radę miasta pod koniec września, a wejdzie on w życie pod koniec października. Tyle, że do tego czasu najprawdopodobniej zakończy się procedura o pozwolenie na budowę w sumie dla aż 5 inwestycji w tym terenie – 3 zostały już wydane, 2 są obecnie w procedurze. Jedna z inwestycji, tuż przy moście zamkowym, została już nawet rozpoczęta. Realnie pod zieleń będzie można zatem zabezpieczyć jedynie pas działek od strony Wisłoka i tylko niektóre działki od strony ulicy Podwisłocze.

Propozycja grupy inwestorów przełomowa?

Na dzisiejszej prezentacji grupa firm inwestycyjnych przedstawiła wyjście z sytuacji inne niż w zaproponowanym przez miejskich urbanistów planie miejscowym. Jak powiedział dokonujący prezentacji architekt Robert Szular, zaproponowany scenariusz działań daje w jego ocenie lepsze efekty zagospodarowania terenów zielonych nad Wisłokiem niż w przypadku uchwalenie planu miejscowego w proponowanej przez urzędników treści.

Propozycja inwestorów zawiera się w 7 punktach.

1. Inwestorzy deklarują pełną współpracę przy przekazaniu na rzecz zieleni miejskiej części prywatnych terenów od strony rzeki na dogodnych warunkach.

2. Inwestorzy są otwarci na współfinansowanie razem z miastem zagospodarowania terenów bulwarów nowymi nasadzeniami, realizację tras pieszych i rowerowych oraz małej architektury.

3. Miasto zezwoli inwestorom na zabudowę całości pasa terenu wzdłuż ul. Podwisłocze, przy czym wspólnie ustalone zostaną harmonijne zasady dotyczące rozwiązań architektonicznych nowych inwestycji.

4. Inwestorzy widzą potrzebę przebudowy ulicy Podwisłocze, aby była ona w stanie obsługiwać zabudowę mieszkaniową po obu jej stronach. W razie konieczności poszerzenia ulicy odstąpią część swoich działek.

5. Jedną z zasad zagospodarowania terenu przeznaczonego pod budownictwo przy ul. Podwisłocze ma być stworzenie wśród zabudowy szerokich ciągów pieszych, które będą wypełnione usługami oraz zielenią i będą adresowane dla pieszych mieszkańców komunikującym się pomiędzy osiedlem Nowe Miasto a terenami bulwarów nad Wisłokiem.

6. Nowa architektura zaprojektowana będzie w charakterze „architektury zielonej” – przy maksymalnym nasyceniu ciągów pieszych krzewami i drzewami dającymi cień, oraz przy zastosowaniu zieleni na kilku kolejnych kondygnacjach budynków. Zieleń ma być charakterystyczną cechą całości kompleksu.

7. Koncepcja celowo nie określa wysokości zabudowy. Parametr ten, jak i inne parametry inwestycji, miałyby być ustalone w dyskusji pomiędzy miastem a inwestorami.

Propozycja zagospodarowania miejskich bulwarów wraz z zabudową wzdłuż ul. Podwisłocze. Proj. S.T. Architekci

Nowe rozwiązania zaproponowane przez inwestorów przeznaczają co prawda więcej terenu pod zabudowę, niż przewiduje to procedowany plan miejscowy, oferują jednak w zamian konkretne możliwości szybkiej realizacji bulwarów i przynajmniej częściowego opanowania chaosu przestrzennego powstającego przy ul. Podwisłocze.

Według obecnego na prezentacji prezesa firmy deweloperskiej Mirosława Barana, przyjęcie zaproponowanego scenariusza daje możliwość zrealizowania przez miasto bulwarów nadrzecznych w rzeczywistości, zamiast uchwalenie ich tylko na papierze i wejście w spór prawny o koszty odszkodowawcze za pozyskanie działek niezbędnych do realizacji bulwarów.

– Bardzo nam zależy na zrealizowaniu miejskich bulwarów ale zależy nam też na zrealizowaniu atrakcyjnej zabudowy od strony ulicy. Dlatego właśnie jesteśmy otwarci na ustalenie z miastem nowych parametrów tej zabudowy, takich chociażby jak jej wysokość, nawet w przypadku inwestycji, na które są już procedowane pozwolenia na budowę. Wiemy, że w tej sprawie panują zróżnicowane opinie społeczne i chcemy, aby nowa architektura zadowoliła jak najwięcej osób – zadeklarował Mirosław Baran.

Wizualizacje zaprezentowane przez architekta Roberta Szulara dają wyobrażenie, jak mogłaby wyglądać nowa „zielona architektura” przy ul. Podwisłocze. W zamierzeniu projektantów zieleń ma być charakterystyczną cechą zabudowanego pasa terenu od strony ulicy, który płynnie przechodził będzie w parterach ofertą usług i rekreacji w szerokie bulwary rozpościerające się od strony Wisłoka.

Red.

Proj. S.T. Architekci

Proj. S.T. Architekci

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4