Jak u Barei. Zdemontują nową wiatę by… pokazać ją na targach w Warszawie

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 14 października 2021

Fot. Karol Woliński

To sytuacja przypominająca filmy Stanisława Barei ukazujące absurdy PRL-owskiej rzeczywistości. Dopiero co oddana z wielką pompą inteligentna wiata przystankowa przy ul. Lisa-Kuli zostanie w piątek zdemontowana i pojedzie na targi Smart City Expo w Warszawie. Do Rzeszowa wróci po ok. 10 dniach, po zakończeniu targów.

Inteligentna wiata została oddana oficjalnie 30 września. Teraz ratusz chwali się, że wiata będzie „gwiazdą” podczas targów Smart City Expo, które odbędą się w dniach 21-22 października 2021 r. w Warszawie. Firma ML SYSTEM wspólnie z Gminą Miasto Rzeszów będzie promowała tam fotowoltaiczne rozwiązania małej architektury dla nowoczesnych miast.

Jak twierdzą przedstawiciele ratusza, pomysł wspólnej promocji na targach powstał podczas uroczystego otwarcia i przekazania inteligentnej wiaty przystankowej na rzecz miasta. Przypomnijmy, że była to nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, w którym Rzeszów otrzymał tytuł „Energetyczny Innowator Roku”. Przystanek zaprojektowała i wyprodukowała firma ML System, która bezpłatnie przekazała go miastu.

Prezydent Konrad Fijołek zdecydował o użyczeniu wiaty i przeniesieniu jej na czas targów na stoisko ML SYSTEM. - Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie fotowoltaiczną wiatą przystankową - twierdzą w ratuszu.

- Jesteśmy dumni, że właśnie w Rzeszowie przy jednej z głównych ulic w centrum miasta stoi jedyna na świecie tak nowoczesna fotowoltaiczna wiata przystankowa. Z uwagi na to, że na jednej z szyb znajduje się duży herb Rzeszowa oraz logo ZTM Rzeszów, a przystanek na wielu osobach robi ogromne wrażenie, dzięki obecności na targach chcemy pokazać go szerokiej publiczności – mówi Konrad Fijołek, prezydent miasta Rzeszowa.

- Bardzo nas ucieszyła chęć współpracy Gminy Miasto Rzeszów w ramach naszego stoiska targowego. Zależy nam, aby również wszyscy uczestnicy tych targów zarówno z Polski jak i z zagranicy mieli możliwość poznania wszystkich jego zalet – komentuje z kolei Dawid Cycoń, prezes ML SYSTEM.

Przystanek zostanie zdemontowany w piątek i wróci do Rzeszowa po ok. 10 dniach, po zakończeniu targów. W tym czasie zostanie tu postawiony przystanek zastępczy.

Jak przypomina ratusz, w wiacie zintegrowanych jest wiele funkcji wykorzystujących najnowsze technologie. Są to m.in.: funkcja ogrzewania przestrzeni wewnętrznej wiaty oraz ławka z funkcją grzania; wyświetlacz zmiennej treści zintegrowany z szybą wiaty, na którym w sposób dynamiczny prezentowane są rozkłady jazdy; ładowanie urządzeń mobilnych w sposób indukcyjny (bezprzewodowy) i przewodowy (USB); dostęp do sieci WiFi dla pasażerów; przestrzeń na defibrylator zintegrowana z przystankiem – szuflada pod ławką; graficzna instrukcja udzielania pierwszej pomocy – nadruk ceramiczny pod ławką.

Tymczasem stara wiata, która miała ledwo kilka lat, trafiła na złom – miała być w złym stanie. Wymontowano z niej jedynie niektóre elementy. Jej koszt to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Rafk

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4