Marek Bajdak na obrazie w ratuszu. Dołączył do byłych prezydentów miasta

KATEGORIA: POLITYKA / 25 listopada 2021

Marek Bajdak namalowany przez Barbarę Porczyńską.
Fot. Paweł Bialic

W lutym tego roku Marek Bajdak zastąpił tymczasowo na stanowisku prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca i rządził miastem przez około 4 miesiące. W związku z tym jego wizerunek pojawił się w galerii prezydentów i burmistrzów miasta, która znajduje się w rzeszowskim ratuszu. Obraz kosztował ponad 4,3 tys. zł i zawisł tuż obok portretu jego poprzednika.

4-miesięczna misja Bajdaka

Marek Bajdak zajął stanowisko pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa po Tadeuszu Ferencu, który 10 lutego zrezygnował z urzędu. Przed objęciem władzy w Rzeszowie pełnił funkcję dyrektora Wydziału Nieruchomości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Na pełniącego funkcję prezydenta został wyznaczony na wniosek wojewody podkarpackiej Ewy Leniart, przez premiera Mateusza Morawieckiego 25 lutego.

Misja Bajdaka w rzeszowskim ratuszu zakończyła się 21 czerwca wraz z dniem zaprzysiężenia nowego prezydenta Konrada Fijołka, który wygrał wybory w pierwszej turze. Krótka kadencja Bajdaka na fotelu prezydenta była dosyć aktywna. Udało się zrobić pewne postępy w kwestii kluczowych inwestycji dla miasta, a można tu wymienić Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne, zagospodarowanie terenu dworca PKS, czy złożenie wniosku o ZRID na realizację południowej obwodnicy Rzeszowa. Po pracy w ratuszu, Marek Bajdak powrócił na stanowisko dyrektora Wydziału Nieruchomości w Urzędzie Wojewódzkim.

Obraz już zawisł

W związku z tym, że Marek Bajdak pełnił funkcję prezydenta Rzeszowa, został stworzony jego obraz i tak jak wszystkich poprzednich włodarzy miasta, pojawił się on w galerii prezydentów miasta. Obraz zawisł tuż obok wizerunku Tadeusza Ferenca, na korytarzu rzeszowskiego ratusza. Władze Rzeszowa już w sierpniu zarezerwowały w budżecie miasta ponad 4 tys. zł na stworzenie jego portretu. Autorką obrazu jest Barbara Porczyńska.

Jakiś czas temu pojawiały się krytyczne głosy co do tego, że obraz Bajdaka ma zawisnąć w rzeszowskim ratuszu. Pojawiały się m. in. takie opnie, że to niezbyt przystoi, aby osobie, która pełniła urząd tymczasowo i tak krótko (tylko przez 4 miesiące) należał się taki portret. A do tego jego wizerunek pojawił się obok dotychczasowych prezydentów naszego miasta, chociażby Tadeusza Ferenca, który sprawował władzę przez 18 lat. Jednak wszelkie te uwagi i wątpliwości wyjaśnili urzędnicy rzeszowskiego ratusza, oznajmiając że miejsce w galerii prezydentów należy się każdej osobie, która w historii istnienia naszego miasta pełniła tę funkcję i to bez względu na to, czy trwało to jeden dzień czy kilkanaście lat.

A jak na informację o pojawieniu się jego obrazu w rzeszowskim ratuszu reaguje sam zainteresowany?

- To bardzo miłe. Jeszcze go nie widziałem na własne oczy, ale dostałem zdjęcia od pracowników urzędu. Dla mnie praca w ratuszu była bardzo ciekawym i wartościowym okresem i gdybym miał jeszcze raz zdecydować czy przyjąć propozycję pełnienia funkcji prezydenta, to bym postąpił podobnie - twierdzi Marek Bajdak, który powiedział, że dostał również zaproszenie do ratusza (od sekretarza miasta Marcina Stopy) na kawę i przy okazji możliwość zobaczenia obrazu na żywo.

- Musimy znaleźć taki moment, gdy będziemy mieli trochę luźniejszy czas w pracy i na pewno się spotkamy na kawę przy obrazie - dodaje obecny dyrektor Wydziału Nieruchomości w Urzędzie Wojewódzkim.

Karol Woliński

Poczet byłych prezydentów w rzeszowskim ratuszu.
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4