Polski Ład znów wesprze inwestycje samorządów. O co postara się Rzeszów?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 5 stycznia 2022

Czy jedną z inwestycji zgłoszonych przez Rzeszów do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych może być np. jeden z etapów Wisłokostrady? Na wizualizacji odcinek trasy z rozbudowanym mostem Załęskim oraz planowanym rondem w rejonie ul. Ciepłowniczej
Fot. Mosty Katowice

Końcem grudnia zeszłego roku ruszył kolejny nabór wniosków w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. To jeden z elementów Polskiego Ładu, którego celem jest wsparcie finansowe polskich samorządów przy realizacji kluczowych dla mieszkańców inwestycji. Z rządowego wsparcia powinien skorzystać również Rzeszów. Na jakie zadania będzie chciał pozyskać środki w ramach drugiej edycji rzeszowski ratusz?

35 mln zł z pierwszego naboru dla Rzeszowa

Z pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, który zakończył się jesienią zeszłego roku skorzystało ok. 97 proc. samorządów. Na inwestycje bliskie mieszkańcom rząd przekazał ponad 23,8 mld zł. Na Podkarpaciu wysokość wsparcia samorządowców sięgnęła 1 mld 754 mln zł.

Samorządy mogły wnioskować o trzy inwestycje z limitem dofinansowania do 5 mln zł, 30 mln zł oraz bez górnego limitu finansowego. Rzeszów otrzymał dofinansowanie do wniosków z limitem finansowania do 5 mln zł i 30 mln zł. Pozwoli to zrealizować dwa zadania – przebudowę i poszerzenie do czterech pasów odcinka ul. Warszawskiej (koszt 30 mln zł) oraz termomodernizację obiektów przedszkolnych i szkolnych (5 mln zł).

Nie udało się natomiast pozyskać dofinansowania wniosku bez limitu finansowanego. Władze Rzeszowa starały się o środki na budowę Wisłokostrady, czyli dalszego ciągu połączenia al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą. Szacuje się, że budowa tej drogi może kosztować budżet miasta nawet 160 mln zł.

Jest kolejny nabór

W 2022 roku samorządy mogą liczyć na kolejne środki od rządu, które będzie można przeznaczyć na realizację zadań inwestycyjnych. 28 grudnia ogłoszono nowy nabór wniosków w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Do samorządów ma trafić łącznie ok. 20 mld zł. Podobnie jak poprzednio, jednostki samorządowe mogą wnioskować o dofinansowanie do trzech inwestycji.

Aby móc starać się o środki z drugiej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych samorząd musi obligatoryjnie złożyć wniosek z limitem do 5 mln zł. W przypadku Rzeszowa może to być podobna inwestycja jak w poprzednim naborze czyli na przykład termomodernizacja obiektów przedszkolnych. Pozostaje jeszcze wniosek na maksymalną kwotę 30 mln zł oraz trzeci wniosek na najdroższą inwestycję.

W zasadach naboru tego ostatniego wniosku zaszły jednak zmiany co do kwoty dofinansowania. Wprowadzono limit wsparcia w wysokości 65 mln zł. W takim przypadku trudno będzie liczyć na dofinansowanie przykładowo całej inwestycji w postaci Wisłokostrady. Możliwe, że udałoby się pozyskać np. pieniądze na jeden z kolejnych etapów budowy tego połączenia drogowego. Program zakłada bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego to 5 proc.

W ratuszu na razie rozważają

Rzeszowski ratusz na razie nie zdradza tego jakie miejskie inwestycje znajdą się we wnioskach do programu realizowanego w ramach Polskiego Ładu.

- Rozważamy wiele zadań inwestycyjnych, które możemy zgłosić do tego programu. Na razie jednak jeszcze nie podjęliśmy decyzji co do tego, na które zadania będziemy starać się o dofinansowanie. Mamy czas na ich wyznaczenie do końca naboru, czyli do 15 lutego - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4