Miasto Rzeszów ma nowe centrum monitoringu. Z podglądem na 1000 kamer
KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 11 marca 2022
Od początku marca w Rzeszowie działa nowe centrum miejskiego monitoringu, które ma ułatwić miejskim służbom utrzymywanie porządku publicznego i szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych.
Obraz z 1000 kamer
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta w Rzeszowie działa w miejskim budynku przy ul. Hanasiewicza. Pracownicy nowej jednostki mają dostęp do obrazu rejestrowanego przez każdą z 1000 miejskich kamer zamontowanych na terenie miasta. W piątek (11 marca) zaprezentowano je dziennikarzom.
- Rzeszów już teraz jest jednym z najbezpieczniejszych miast w Polsce, ale chcemy żeby mieszkańcy czuli się tu jeszcze pewniej. Dlatego, aby zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa, uruchamiamy centrum monitoringu. W ten sposób spinamy w jedną całość kilka systemów, które korzystają w Rzeszowie z ponad tysiąca kamer - mówi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślając, że miasto chce dalej rozwijać to miejsce, wykorzystać przy tym sztuczną inteligencję wychwytującą zdarzenia nadzwyczajne.
- Włączymy w monitoring także czujniki jakości powietrza i system monitorowania poziomu wód w rzekach - dodaje Konrad Fijołek.
Szansa na szybką reakcję
Kamery, które przekazują obraz do centrum są częścią kilku systemów monitoringu: skrzyżowań, przystanków autobusowych, stref płatnego parkowania oraz osiedli. Obsługą centrum zajmuje się Urząd Miasta Rzeszowa oraz Straż Miejska w Rzeszowie.
Obraz jest tu wyświetlany na ośmiu ekranach, w każdej chwili można wyświetlić podgląd na dowolną część miasta objętą monitoringiem. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować, co się dzieje w Rzeszowie, ale także weryfikować i reagować na sygnały od mieszkańców.
- W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, zagrożenia bezpieczeństwa, zakłócenia porządku, poprzez centrum będzie można szybko i skutecznie reagować. Widząc, co się dzieje pracownik centrum przekaże informacje odpowiednim służbom, które podejmą interwencję adekwatną do sytuacji. To znacznie ułatwi pomoc, usprawni współpracę między służbami i skróci czas reakcji - mówi Marek Kruk, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie.
Centrum za 100 tys. zł
Przystosowanie pomieszczeń i zakup sprzętu oraz oprogramowania potrzebnego do utworzenia centrum kosztowało 100 tysięcy złotych. Pojemność macierzy dyskowej służącej do zapisu obrazu wynosi w centrum około 1 Petabajt, czyli 1000 Terabajtów. Pozwala to zapisać nagrania obrazu z około 30 dni.
Nowe centrum przydaje się również w trakcie kryzysu związanego z wojną na Ukrainie. To tam wolontariusze odbierają telefony w ramach infolinii dla osób, które uciekły z Ukrainy i potrzebują pomocy.
Wokul
Zdjęcia: Paweł Bialic