Gmina Trzebownisko ma nowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Terliczce

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 23 marca 2022

Fot. Paweł Bialic

Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy otwarto w Terliczce w gminie Trzebownisko. Placówka, której inwestorem jest gmina powstała przy wydatnej pomocy finansowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i będzie prowadzona przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Dom, który już działa zapewni wsparcie i rodzinną atmosferę dla prawie 30 osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy.

Uroczyste otwarcie placówki odbyło się we wtorek (22 marca).

Środowiskowy Dom Samopomocy w Terliczce jest filią ŚDS funkcjonującego już w pobliskim Zaczerniu. Budynek, w którym powstała placówka pochodzi z 1911 r. - to dawna szkoła podstawowa w Terliczce. W ostatnich latach działał w nim oddział podstawówki z Trzebowniska.

- Jednak ze względu na brak odpowiedniej liczby uczniów szkoła zaprzestała swojej działalności. W związku z tym podjęliśmy decyzję o przeznaczeniu tego obiektu na dom samopomocy - tłumaczy Lesław Kuźniar, wójt Trzebowniska.

Dofinansowanie uzyskane ze strony resortu rodziny za pośrednictwem wojewody podkarpackiego to przeszło 1,54 mln zł. Całkowita wartość zadania to 1,672 mln zł. Wykonawcą robót budowlanych była firma Har-Bud z Czarnej. Prace trwały od czerwca do listopada ub. roku.

Robót do wykonania było sporo, bo do istniejącego budynku dobudowano nowe pomieszczenie sali gimnastycznej, przebudowano również całość obiektu wraz ze zmianą układu pomieszczeń, dokonano wymiany posadzek, instalacji wraz z kotłownią oraz zamontowano klimatyzację.

- Budynek dostał także nowy dach, nową elewację oraz nowe okna - dodaje wójt Kuźniar. Ponadto zagospodarowano teren przy obiekcie poprzez wykonanie utwardzenia z kostki brukowej. Postawiono także altankę i ławeczki w celu utworzenia strefy relaksu dla podopiecznych.

Prace budowlane to nie wszystko. Zakupiono również wyposażenie o wartości 250 tys. złotych. W ramach tej kwoty wyposażono kuchnię wraz z zapleczem, zakupiono piec, urządzenia przydatne do prowadzenia warsztatów kulinarnych, meble do pomieszczeń, komputery, radia, telewizory oraz wyposażenie sali gimnastycznej: rowerki, fotel do masażu, bieżnię oraz sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć z osobami niepełnosprawnymi.

Dzięki zakupowi tego sprzętu mogły powstać m.in. pracownie plastyczna i komputerowa, sala gimnastyczna oraz pomieszczenia do prowadzenia zajęć kulinarnych. Jak mówiła Zofia Meisner, kierownik ŚDS w Zaczerniu, którego filią jest dom w Terliczce do pracowni stolarsko-rękodzielniczej zakupiono np. doskonałe urządzenie laserowe, dzięki któremu można wycinać w drewnie wyjątkowe przedmioty. „Chłodne” wnętrza jakimi były tuż po przebudowie zaaranżowano siłami m.in. pracowników SDŚ w Zaczerniu, co sprawiło, że teraz panuje tu przytulna, rodzinna atmosfera.

W efekcie podopieczni placówki mogą rozwijać swoje umiejętności i sprawności, uczyć się nawiązywania relacji – wszystko w kierunku usamodzielnienia. Swoje zdolności zaprezentowali w trakcie pokazu artystycznego w czasie wtorkowego otwarcia ŚDS.

To nie wszystkie inwestycje gminne związanych z domem w Terliczce.

- Zakupiliśmy także dziewięcioosobowy samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Obecnie podejmujemy działania zmierzające do nabycia kolejnego pojazdu - podkreśla Lesław Kuźniar.

W trakcie realizacji obiektu gmina ogłosiła otwarty konkurs na prowadzenie tej placówki. Wybrano Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

- W ostatnich dniach dużo mówimy o zjednoczeniu, o jedności w przeciwstawieniu się złu - mówił w trakcie otwarcia placówki ks. Piotr Potyrała, dyrektor rzeszowskiej Caritas nawiązując do napaści Rosji na Ukrainę. - Ale patrząc na tę naszą rzeczywistość, na to co się dzieje w województwie podkarpackim, diecezji rzeszowskiej, w Rzeszowie, w gminie Trzebownisko i dzisiaj w Terliczce można chyba śmiało powiedzieć, że tutaj widzimy zjednoczenie nas wszystkich w czynieniu dobra. I właśnie ten dom jest tego przykładem.

Z placówki skorzysta m.in. młodzież wymagająca dziennej opieki, podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej z Trzebowniska.

- Środowiskowe Domy Samopomocy spełniają w naszym społeczeństwie niezwykle ważną funkcję – zapewniają uczestnikom możliwość rozwoju, zaspokajają podstawowe potrzeby życiowe, zwiększają zaradność i pozwalają na integrację społeczną - podkreślała w trakcie uroczystości wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

O praktycznym wymiarze miłosierdzia mówił ordynariusz diecezji rzeszowskiej, który poświęcił nową placówkę.

- Takich domów trzeba jak najwięcej. Gdyby nie było takich domów, to nasze mówienie o miłości, nasze nawoływanie, że mamy być dla siebie miłosierni, nasze przyznawanie się do chrześcijaństwa byłoby czystą teorią. Te dzieła uwiarygadniają nas - zaznaczał ks. biskup Jan Wątroba.

To nie koniec inwestycji gminy Trzebownisko w infrastrukturę społeczną.

Samorząd otrzymał od wojewody kolejne 3 miliony złotych. Gmina Trzebownisko już jest po przetargu i przystępuje do remontu następnego obiektu, tym razem w Stobiernej.

Rafk

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4