Dotacja od rządu dla PCL Resovia. Montaż finansowy został w końcu ustalony?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 25 maja 2022

Fot. cwks-resovia.pl/ZK Architekci

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek poinformował we wtorek (24 maja), że miasto wspólnie z samorządem województwa zadeklarowały w Ministerstwie Sportu i Turystyki sfinansowanie połowy inwestycji w postaci Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego jakie ma powstać na bazie stadionu Resovii. To powinno umożliwić przyznanie dotacji od resortu sportu na pozostałą część zadania.

Montaż finansowy ustalony?

Przypomnijmy, że budowa PCL Resovia według dotychczasowych szacunków może kosztować 120 mln zł. Według wielu deklaracji ze strony przedstawicieli rządu inwestycja ma szansę otrzymać dofinansowanie w wysokości 60 mln zł. Ostatnie informacje płynące z resortu sportu również potwierdzają, że dotacja znajduje się w planach finansowych ministerstwa. Miasto złożyło już wniosek o przyznanie środków, ale umowa w tej sprawie nie jest podpisana, ponieważ trwają prace nad montażem finansowym całej inwestycji.

I tu pojawił się pewien problem. Pozostałą część kosztów inwestycji – 60 mln zł, mają pokryć wspólnie miasto Rzeszów i samorząd województwa. Ostatnio pojawiły się jednak informacje, że umowa na dofinansowanie z ministerstwa nie może zostać zatwierdzona, ponieważ we wniosku złożonym przez rzeszowski ratusz nie znalazło się zapewnienie pełnego finansowania ze strony miasta i województwa. Obecnie wygląda to tak, że na ten rok oba samorządy wpisały do swoich budżetów po 15 mln zł. Rzeszów przewidział kolejne 15 mln zł na przyszły rok, natomiast Urząd Marszałkowski nie zadeklarował konkretnej kwoty w dalszej perspektywie czasowej.

Jak poinformował prezydent Rzeszowa po ustaleniach z Urzędem Marszałkowskim prawdopodobnie w końcu uda się wyjaśnić wszelkie wątpliwości w kwestii możliwości pozyskania dotacji od ministerstwa.

- Złożyliśmy oświadczenie, że samorząd województwa nie wyklucza dalszego wsparcia tej inwestycji. Żeby nie czekać dalej na decyzję ministerstwa, miasto zadeklarowało, że jeśli będzie taka potrzeba, to na tym etapie zabezpieczymy brakujące środki, liczymy ze to wystarczy do pozyskania dofinansowania - powiedział prezydent Rzeszowa.

Według prezydenta Rzeszowa trwa końcowa ocena wniosku o dofinansowanie dla PCL Resovia. Wsparcie dla inwestycji miał też zadeklarować minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

- Minister sportu zadeklarował nam, ze jest gotowy przyjechać do nas i zakomunikować o przyznaniu dofinansowania. Przewidujemy, że do połowy czerwca może udać się podpisać umowę - stwierdził prezydent Fijołek.

Rozplątać węzeł gordyjski

Brak postępów w kwestii budowy obiektu mocno niecierpliwi rzeszowskich kibiców Resovii, którzy czekają na realizację inwestycji. W sprawie rozwikłania wszelkich niejasności u ministra sportu Kamila Bortniczuka niedawno interweniowali ważni politycy Prawa i Sprawiedliwości – eurodeputowany Tomasz Poręba oraz poseł Krzysztof Sobolewski.

Jak zadeklarował podczas wtorkowej sesji Rady Miasta prezydent Konrad Fijołek, miasto dąży do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości natury finansowej, terenowej czy technicznej w kwestii tej inwestycji.

- Ze strony samorządu Rzeszowa pod moim kierownictwem jest pełna determinacja, żeby rozplątać ten skomplikowany węzeł gordyjski problemów jakie narosły wokół tej inwestycji. Krok po kroku prostujemy wszystkie sprawy - powiedział prezydent Rzeszowa.

Powstanie Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego wiąże się z całkowitą przebudową stadionu przy ul. Wyspiańskiego. Do dyspozycji sportowców ma być m.in. boisko piłkarskie, kryta sześciotorowa bieżnia, bieżnie rozbiegowe, czy też strefa siłowni i fizjoterapii. Trybuny pomieszczą prawie 10 tysięcy kibiców.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4