Wkrótce Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Pierwsi artyści już znani

KATEGORIA: KULTURA / 19 czerwca 2022

Fot. Estrada Rzeszowska

11 lipca 2022 r. przypada 80. rocznica urodzin Tomasza Stańko, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego. Już po raz czwarty będziemy celebrować jego twórczość w wyjątkowych interpretacjach wykonawców młodszego pokolenia oraz artystów, którzy mieli zaszczyt grać z Mistrzem na jednej scenie.

9 lipca w Rzeszowie startuje pierwszy dzień kolejnej edycji festiwalu Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. W związku z 80. rocznicą urodzin jazzmana w tym roku program wydarzenia będzie szczególnie bogaty.

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko 2022: Pierwszy dzień wydarzenia

Wydarzenie rozpocznie się bezpłatnym koncertem o 19.00 na dziedzińcu Zamku Lubomirskich - Kuba Płużek Quartet + Oskar Török, Michał Chołka i Bartłomiej Skubisz – „Noc Lipcowa” – Stańko spotyka Schulza. To muzyczny spektakl, w którym magiczne kompozycje Tomasza Stańko będą przeplatać się z magiczną prozą Bruno Schulza.

Ostatnia płyta Tomasza Stańko „December Avenue” była dedykowana m.in. pamięci Bruno Schulza, polskiego pisarza i malarza żydowskiego pochodzenia, który żył i tworzył w leżącym obecnie na Ukrainie Drohobyczu. W 2022 r. przypada 80. rocznica urodzin Tomasza Stańko (11 lipca), a dzień później 130. rocznica urodzin Bruno Schulza. 2022 rok to również 80. rocznica tragicznej śmierci pisarza z rąk hitlerowców (19 listopada). Rok, w którym w Rzeszowie na świat przyszedł Tomasz Stańko, był także rokiem przedwczesnej, tragicznej śmierci wybitnego pisarza i malarza. Kilka dat splata się symbolicznie w 2022 roku i łączy ze sobą Tomasza Stańko i Bruno Schulza, którego twórczością inspirował się muzyk.

Z tej okazji zostaną wykonane utwory z ostatniej płyty Tomasza Stańko „December Avenue” oraz z płyty „Polin” przeplatane czytanymi fragmentami „Sanatorium pod klepsydrą” Brunona Schulza w interpretacji rzeszowskiego aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Michała Chołki. Koncert będzie również symbolicznie nawiązywał do kultury żydowskiej społeczności tak licznie obecnej w Rzeszowie na przestrzeni wieków.

Kuba Płużek
Fot. Materiały prasowe

Autorskich aranżacji i interpretacji utworów Tomasza Stańko dokona znakomity krakowski pianista i kompozytor Kuba Płużek i wykona je z towarzyszeniem własnego zespołu, w którego skład wchodzą grający z Tomaszem Stańko: perkusista Dawid Fortuna i kontrabasista Max Mucha oraz saksofonista Marek Pospieszalski i gościnnie słowacki trębacz Oskar Török. Skład uzupełni Bartłomiej Skubisz odpowiedzialny za sample i instrumenty perkusyjne oraz słowo wstępne. Interpretacji wybranych fragmentów prozy Brunona Schulza dokona Michał Chołka.

Kuba Płużek – fortepian, aranżacje

Marek Pospieszalski - saksofony

Max Mucha - kontrabas

Dawid Fortuna - perkusja

+

Oskar Török - trąbka

Michał Chołka - interpretacja prozy Brunona Schulza

Bartłomiej Skubisz - sample, instrumenty perkusyjne

Autor koncepcji koncertu i wyboru tekstów: Bartłomiej Skubisz.

Oskar Török
Fot. Materiały prasowe

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko: Drugi dzień festiwalu

Drugiego dnia Toastu będą czekały dwa projekty specjalne, które także odbędą się na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. Nie zabraknie zagranicznych gwiazd. Jak zapowiada Estrada Rzeszowska, szczegóły będą dostępne niebawem.

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko: Nie tylko 9 i 10 lipca

Organizatorzy Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko zapowiadają, że tegoroczna impreza będzie trwała dłużej niż dwa dni. W programie przewidziano jeszcze kilka punktów w różnych lokalizacjach na terenie miasta. - Wszystkie informacje będą opublikowane już wkrótce - zapowiada Estrada Rzeszowska.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4