PGE buduje drugą nitkę rzeszowskiej spalarni. Wmurowano akt erekcyjny

KATEGORIA: INWESTYCJE / 7 lipca 2022

Fot. PGE Energia Ciepła

Druga nitka technologiczna Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie (TPOE) ma zwiększyć możliwości przetwarzania obiektu do 180 tys. odpadów rocznie. Inwestycja realizowana przez spółkę PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa za dwa lata, a w czwartek (7 lipca) odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej instalacji.

Inwestycja za 445 mln zł

O budowie drugiej linii produkcyjnej dla ITPOE – spalarni wybudowanej w Rzeszowie przez PGE Energia Ciepła w 2018 roku, mówiło się już od dawna. Nie było w tym nic dziwnego, bo w trakcie budowy pierwszej linii produkcyjnej, tuż obok niej przewidziano odpowiednią ilość miejsca dla kolejnej tego typu instalacji. Przygotowania do inwestycji trwały wiele miesięcy, ostatecznie udało się w maju podpisać umowę na prace budowlane o łącznej wartości 445 mln zł brutto z polsko-włoskim konsorcjum w składzie: PORR S.A. i TM.E. S.p.A. - Termomeccanica Ecologia.

W czwartek 7 lipca przy udziale władz PGE Energia Ciepła, Ministerstwa Aktywów Państwowych, władz samorządowych, duchowieństwa oraz wykonawcy prac budowlanych, odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę drugiej linii produkcyjnej w ITPOE Rzeszów.

- Ta inwestycja jest dowodem na konsekwentnie realizowaną przez PGE transformację energetyczną w polskim ciepłownictwie. Chcemy budować bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o odnawialne źródła energii i inne źródła. Budowa drugiej nitki spalania śmieci wpisuje się w tę strategię - mówił przed podpisaniem aktu erekcyjnego prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Nowa instalacja będzie przetwarzać do 80 tys. ton odpadów rocznie. Jej moc elektryczna brutto w kondensacji wyniesie minimum 8 MWe; moc elektryczna brutto w kogeneracji minimum 4,8 MWe; moc cieplna w kogeneracji to minimum 18 MWt; a moc cieplna układu odzyskującego ciepło z kondensacji spalin wyniesie minimum 3,46 MWt. Po wybudowaniu drugiej nitki spalania, łącznie ITPOE w Rzeszowie będzie w stanie przetworzyć 180 tys. ton śmieci w ciągu roku.

- To szalenie ważna inwestycja dla Podkarpacia, PGE chce przyłożyć swoją cegiełkę, aby wspomóc rozwój tego regionu jak i samego Rzeszowa. Dzięki nowej inwestycji do sieci trafi dodatkowe ciepło i energia elektryczna, które mogą zasilić ok. 15 tysięcy gospodarstw domowych - dodał Wojciech Dąbrowski.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Efektywność i ekologia

Jak podkreślał prezes zarządu PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak, druga linia technologiczna ITPOE wpłynie na wzrost efektywności przetwarzania odpadów komunalnych w Polsce, a także przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji tlenków siarki, azotu oraz pyłów – wpływając tym samym na poprawę jakości powietrza w regionie.

- Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odpadów powoduje, że instalacja ITPOE jest ściśle związana z otoczeniem wpływając na jego ekosystem – mówił prezes Przemysław Kołodziejak.

Dyrektor Elektrociepłowni PGE EC w Rzeszowie Paweł Majewski dodał, że zwiększenie wydajności spalarni do 180 tys. rocznie poprawni efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami.

- Doskonale wpisuje się to w gospodarkę obiegu zamkniętego - deklarował Paweł Majewski.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fijołek docenia konsekwentne działanie

Rozbudowana instalacja ITPOE będzie nadal przetwarzać odpady pochodzenia komunalnego oraz odzyskiwać z nich energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Rzeszowa przyłączonych do miejskiego systemu ciepłowniczego.

W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej linii technologicznej ITOPE wziął udział również prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który podkreślał, że inwestycja realizowana przez PGE Energia Ciepła wpisuje się w dążenia do uzyskania neutralności klimatycznej miasta.

- Nie zawsze zdarza się, że powstaje pierwsza linia produkcyjna i tak szybko buduje się drugą, bardzo dziękuję za tą konsekwencję w działaniu. Ta inwestycja ma ogromne znaczenie dla Rzeszowa tym bardziej, że zostaliśmy przez Komisję Europejską wybrani jako jedno ze 100 europejskich miast zmierzających do neutralności klimatycznej - podkreślił prezydent Rzeszowa.

Fot. PGE Energia Ciepła

Zgodnie z podpisaną umową zakończenie prac związanych z zabudową II linii technologicznej w ITPOE, planowane jest na IV kwartał 2024 roku. W kapsule wmurowanej w miejscu budowy nowej instalacji oprócz aktu erekcyjnego znalazły się wydania czwartkowych gazet, monety, symbole Rzeszowa i spółki PGE Energia Ciepła. Poświęcenia budowy obiektu dokonał biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Karol Woliński

Zdjęcia: Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4