Będzie nowa baza straży pożarnej. Komendant: Media się mylą

KATEGORIA: INWESTYCJE / 16 lipca 2018

Wizualizacja nowej jednostki rzeszowskich strażaków. Materiały PSP w Rzeszowie.

Wbrew informacjom podanym przez niektóre media, nowa inwestycja rzeszowskich strażaków powstanie przy wsparciu wojewody podkarpackiej. Tak wynika z oświadczenia, jakie wydał komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie bryg. Tomasz Baran.

Przypomnijmy, że budowa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 planowana jest w strefie ekonomicznej na rzeszowskim Dworzysku. Takie umiejscowienie nowej jednostki ma skrócić czas dojazdu do zdarzeń w tym rejonie, a także do autostrady A4 i drogi ekspresowej S19.

Inwestycja od początku realizowana jest w ramach rządowego programu modernizacji służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz przy wsparciu budżetu wojewody.

W niedawnym przetargu na budowę strażnicy zgłosiła się tylko jedna firma. Jej oferta wyceniona na przeszło 15,8 mln zł przekraczała założony budżet o ponad 3,6 mln zł. Strażacy zwrócili się o wsparcie do władz miasta i powiatu rzeszowskiego. Oba samorządy przyznały środki w wysokości odpowiednio: 1,2 mln zł i 100 tys. zł. Do kwoty proponowanej przez wykonawcę nadal brakowało jednak 2,3 mln zł. Przetarg został unieważniony.

Tymczasem w niektórych mediach pojawiły się informacje, że stało się tak z powodu braku finansowego wsparcia ze strony wojewody Ewy Leniart.

- „Rzeczywistość przedstawia się zupełnie inaczej” – czytamy w oświadczeniu komendanta rzeszowskich strażaków. Wynika z niego, że na budowę JRG nr 3 zaplanowano ponad 12,2 mln zł, z czego prawie 3,3 mln zł pochodzi właśnie z budżetu wojewody, a większa część środków na inwestycję trafi z programu rządowego.

Przetarg na budowę strażnicy na Dworzysku został ogłoszony ponownie. Zakres inwestycji został skorygowany. Strażacy zrezygnowali w nim z części infrastruktury pomocniczej, w tym z budynku wspinalni. Ma ona powstać później. Termin składania ofert wyznaczono na 24 lipca.

Tomasz Wrzesiński

Nowa jednostka ma powstać na prawie 2-hektarowej działce. Materiały PSP w Rzeszowie.

Wizualizacja nowej strażnicy. Materiały PSP w Rzeszowie.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4