Indyjska Roha nie zbuduje zakładu na Dworzysku. Będzie inny inwestor?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 19 sierpnia 2022

Tereny inwestycyjne PNT „Rzeszów-Dworzysko”
Fot. Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

Indyjska firma Roha zajmująca się produkcją komponentów wykorzystywanych w branży chemicznej nie wybuduje swoje swojego zakładu w strefie ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko. Działki przeznaczone pod inwestycje ma odkupić Starostwo Powiatowe w Rzeszowie.

Roha rezygnuje z inwestycji

Jak informowaliśmy ponad dwa lata temu, na dwóch działkach o łącznej powierzchni ponad 1 hektara znajdujących się w Parku Naukowo-Technologicznym Rzeszów-Dworzysko, Roha miała wybudować zakład z 8 liniami produkcyjnymi, w którym zatrudnienie znalazłoby około 30 osób , w tym m.in. technolodzy, pracownicy produkcyjni oraz pracownicy działu sprzedaży i marketingu. Łącznie indyjska firma miała zainwestować w strefie Rzeszów-Dworzysko około 33 mln zł.

Zakończenie budowy zakładu planowano na koniec 2020 roku, jednak termin nie został dotrzymany, a teraz okazuje się, że Roha całkowicie rezygnuje z realizacji inwestycji. O tym fakcie indyjska firma poinformowała Starostwo Powiatowe w Rzeszowie 4 lipca. Roha wystąpiła również z wnioskiem o odsprzedanie działki gdzie miał stanąć zakład na rzecz starostwa. Było to z resztą przewidziane w akcie notarialnym dotyczącym zakupu tych terenów. Zapis mówił o tym, że jeżeli inwestycja nie zostanie zrealizowana w ciągu 5 lat, to firma odsprzeda działki za taką samą kwotę jaką je kupiła.

Roha tłumaczy rezygnację z inwestycji wzrostem cen za materiały budowlane, wysokich cen budowy oraz zakupu specjalistycznych maszyn.

Będzie kolejny inwestor

Zgodę na odkupienie tych terenów od indyjskiej firmy musi najpierw wyrazić Rada Powiatu Rzeszowskiego. Stosowna uchwała w tej sprawie znalazła się w porządku obrad najbliższej sesji, która odbędzie się w środę 24 sierpnia.

- Jeżeli uzyskamy zgodę Rady Powiatu Rzeszowskiego procedura odkupu tych terenów powinna potrwać do końca tego roku, następnie będziemy chcieli je ponownie sprzedać - mówi sekretarz powiatu rzeszowskiego Waldemar Pijar i podkreśla, że nie powinno być problemu ze znalezieniem nowego inwestora.

- Mamy już sygnały od chętnych firm na inwestycję w tym terenie, strefa Rzeszów-Dworzysko cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych inwestorów - dodaje Waldemar Pijar, który jest też głównym koordynatorem projektu PNT „Rzeszów – Dworzysko”.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4